MENÜ ☰
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » PROF. METİN HÜLAGÜ: “BATI İLE DALGA GEÇEN BİR PADİŞAH: SULTAN II. ABDÜLHAMİD”
PROF. METİN HÜLAGÜ: “BATI İLE DALGA GEÇEN BİR PADİŞAH: SULTAN II. ABDÜLHAMİD”

Küçükçekmece Belediyesi’nin Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği seminerde ölümünün 100. yılında Sultan II. Abdülhamid konuşuldu.

Prof. Dr. Metin Hülagü “Batı’da Sultan Abdülhamid Algısı” konulu seminerde, Osmanlı İmparatorluğu’nun 34. padişahının kişilik özelliklerini ve Batı tarafından sevilmeme sebeplerini anlattı.

“ÇOK ZEKİ BİR PADİŞAHTI”

Abdülhamid’in zeki bir padişah olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Metin Hülagü, Osmanlı Devleti’nin en tartışılan padişahını şu sözlerle anlattı:

“ Abdülhamid iyi bir siyasetçiydi. Bugünkü siyasetçiler eline su dökemez. Aynı zamanda iyi bir tüccar, yenilikçi bir padişahtır. Özgün bir politika izlemiş, farklı projeler geliştirmiştir. 33 yıl iktidarda kalmış ve ciddi hizmetlere imza atmıştır. Tahta geldiğinde maliye iflas etmiş olmasına rağmen, Hicaz Demiryolu’nu Müslümanlara çağrıda bulunarak, toplanan paralarla yaptırmıştır. Borçlanmamaya gayret etti. Beş vakit namaz kılan, içki içmeyen bir padişahtır ve kendi yerine bir başkasını hacca göndermiştir. Öte yandan çağın şartlarına da uymuş, teknolojiyi hiçbir zaman ihmal etmemiştir”

“ABDÜLHAMİD BATI İLE DALGA GEÇMİŞTİR”

Prof. Dr. Metin Hülagü, II. Abdülhamid’in tüm dünyada sevilmediğini ve aleyhine pek çok karikatürler çizildiğini söyleyerek, “ Batı; özellikle İngilizler ve Fransızlar Abdülhamid’i sevmez. Çünkü Müslüman’dır. Müslümanlık Batı’da suçtur. Abdülhamid zekidir. Uyguladığı politikalarla Batı ile adeta dalga geçmiştir. 20 adım sonrasını düşünüp hareket eden bir padişahtır. Onunla başa çıkamadılar. Bu yüzden ona saldırdılar. Bugün Abdülhamid biyolojik olarak vefat etse de felsefesi ve eserleriyle yaşıyor. Onun attığı felsefi temel devam ediyor. 1918’de vefat etse de manevi mirası devam ediyor” diye konuştu.

📆 27 Şubat 2018 Salı 12:25   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR