MENÜ ☰
ARTDUŞ
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Manşet, Toplum, Tuzla » Şadi Yazıcı Ve Eşi Fatma Yazıcı’dan ‘Şiddete Hayır’
Şadi Yazıcı Ve Eşi Fatma Yazıcı’dan ‘Şiddete Hayır’

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, eşi Dr. Fatma Yazıcı ile birlikte Tuzla Belediyesi’nin İnstagram sayfasında her hafta devam eden ‘Aslı Hünel ile Rengarenk” programına katıldı.

Kadına Yönelik Şiddetin konuşulduğu programda önemli mesajlar veren Başkan Yazıcı, “Biz; kadın, erkek, yaşlı, genç, yetim, engelli gibi herkese Gönül Elleri Çarşısı vasıtasıyla yardım etmeye çalışırken, şiddet konusunda mağdur olan kadınların mağduriyetlerini ön planda tutarak pozitif ayrımcılık yaparak yaklaşmaya çalıştık” dedi.  

Tuzla Belediyesi’nin Koronavirüs sürecinde sosyal medya hesabı Instagram’dan başlatmış olduğu canlı yayınlara sanatçılar yoğun ilgi gösteriyor. Moderatörlüğünü Aslı Hünel’in yaptığı, “Aslı Hünel ile Rengarenk” programının bu haftaki konuğu sanatçı Zara oldu.

Programın ilk bölümüne, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, eşi Dr. Fatma Yazıcı ile birlikte katıldı. Koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından evinde karantinada bulunan Başkan Yazıcı, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında düzenlenen yayında önemli mesajlar vererek, “Şiddeti kullanan insanlar aciz insanlardır. Fikri veya herhangi bir düşünsel, kendi bilgi birikimi ile cevap veremeyen veya olaylara karşı yanıt veremeyen, eylemde bulunamayan insanlar şiddetle karşılık verir” dedi.

AW175379

“PCR TESTİM NEGATİF ÇIKTI”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı son PCR testinin negatif çıktığını belirterek,” Bugün çok şükür PCR testim de negatif geldi. Dolayısıyla bugünkü canlı yayında tüm vatandaşlarımıza sizin vasıtanız ile iletelim. PCR testim negatif. Çok şükür kendimi çok iyi hissediyorum. Solunum sıkıntısı yaşamadım. Halsizlik ve benzeri sıkıntılar ile 14 günü tamamladık çok şükür” dedi.

“ŞİDDETİ KULLANAN İNSANLAR ACİZ İNSANLARDIR”

Şiddeti kullanan insanların aciz insanlar olduğunu belirten Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı,” Kadına şiddet konusunda, çok klişe ifadeler kullanmak istemiyorum. Şiddetin kendisini kullanan insanlar aciz insanlardır.

Fikri veya herhangi bir düşünsel kendi bilgi birikimi ile cevap veremeyen veya olaylara karşı yanıt veremeyen, eylemde bulunamayan insanlar şiddetle karşılık verir. Kadın ve erkek ilişkilerinde, şiddete götürmenin dışında şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu her zaman ifade ettik.

Kadına şiddet konusu, en aciz şiddet tarzlarından bir tanesi olduğunu düşünüyorum. Biz şiddet konusunda mağdur olan kadınlara Gönül Elleri Çarşısı vasıtasıyla, aslında biz kadın, erkek, yaşlı, genç, yetim, engelli gibi herkese yardım etmeye çalışırken bu tür mağduriyetleri de ön plana alıp pozitif ayrımcılık ile yaklaşmaya çalıştık” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sağlık çalışanlarına teşekkür eden Başkan Yazıcı, “Ben bütün sağlık çalışanlarına özellikle de bu dönemde, gerçekten cansiperane çalışan bütün sağlık çalışanlarına şahsım ve halkım adına çok teşekkür ederek başarılar diliyorum. Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu tekrar ifade etmek istiyorum. Özellikle de kadına karşı olanı asla kabul etmemiz mümkün değil” dedi.  

 
“KADIN AYAKTA DURURSA AİLE ÇÖKMÜYOR”

Tuzla’da şiddet konusunda yapılan çalışmalardan bahseden Dr. Fatma Yazıcı,” Bizim Gönül Elleri Çarşımızda gönüllü kadınlardan oluşan Aileyi Güçlendirme Komisyonumuz var. Bize böyle ihbar geldiğinde ya da böyle bir yardım talebi geldiğinde gönüllü kadınlarımız o eve gidiyorlar. O evi incelemeye alıyorlar. Kadını dinliyorlar.

Psikolojik desteğe mi ihtiyacı var? Hukuksal desteğe mi ihtiyacı var? Öyle kadınlar var ki kocası uzaklaştırma almış ya da cezaevinde ya da tamamen ayrılmış tek başına ayakta durmaya çalışıyor. Çocuğuna bakmaya çalışıyor. Bu durumlarda evin röntgenini çekiyoruz.

Okula gitmeyen çocuk var mı? Kreşe gitmeyen çocuk var mı? Ya da kadın çalışabilecek durumda mı? Bu konuları analiz ediyoruz. Hangi alanlarda ihtiyacı varsa Tuzla Belediyemizin Aile Müdürlüğü ya da Hukuk İşleri ile irtibata geçiyoruz. Sağlık Müdürlüğümüzden psikologlar ile irtibata geçip kadını ayakta tutmaya çalışıyoruz. Çünkü kadın ayakta durursa aile çökmüyor. Çocuklarına sahip çıkıyor” dedi.

“KADIN İYİ BİR GÖZLEMCİDİR”

Kadının iyi bir gözlemci olduğunu belirten Dr. Fatma Yazıcı,” Bizim ‘Sokak Gönüllüsü’ projemiz de var. Sokak Gönüllülerimizin her sitede, her sokakta, her mahallede olması için çalışıyoruz. Onlar sokağın gözlemcisi gibi çalışıyorlar. Bir hayvana şiddet uygulandığını gördükleri anda bize ihbarda bulunuyorlar.

Belediyenin ya da emniyetin ilgili müdürlükleri ile hemen bağlantıya geçiyoruz. Ya da komşusunun şiddet gördüğünü düşündüğü zaman onu ihbar edebiliyorlar. Ya da habersiz ağaç kesiliyor, doğada bir katliam yapılıyor bunları bize haber veren gönüllülerimiz var. Sokak Gönüllülerimize buradan teşekkür ediyorum. Kadın iyi bir gözlemcidir ve her konuya duyarlıdır” dedi.

“GÖNÜL ELLERİ ÇARŞISINA TEŞEKKÜR EDERİM”

“Aslı Hünel ile Rengarenk” programına konuk olan sanatçı Zara, Gönül Elleri Çarşısı’na çalışmalarından dolayı teşekkür ederek,” İyi ki varsınız. Hanımları çok seviyoruz. Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü. Ben sadece kadınlara değil insanlara ve bütün yaratılmışa saygının aslında insan olmanın birinci şartı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Galeri
📆 26 Kasım 2020 Perşembe 18:05   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR