MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Kartal, Manşet, Toplum » Srebrenitsa Katliamının Tanığı Anneler, Tuzla Belediyesi’nin Misafiri Oldu
Srebrenitsa Katliamının Tanığı Anneler, Tuzla Belediyesi’nin Misafiri Oldu

Tuzla Belediyesi, Bosna Hersek Srebrenitsa Anneleri Derneği’ni “İki Tuzla Kardeşliği” projesi kapsamında misafir etti. Katliamın tanığı anneleri eşi Dr. Fatma Yazıcı ile birlikte ağırlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Bu birlikteliğimizi bozmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Bu birliktelikler dosta güven, düşmana korku salacaktır” dedi. 

Bosna Hersek Srebrenitsa Anneleri Derneği “İki Tuzla Kardeşliği” projesi kapsamında Tuzla Belediyesi’nin misafiri oldu. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Şehit ve Gazi Aileleri Komisyonu mihmandarlığında Tuzla’da ziyaret ve temaslarda bulunan dernek, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini de gezdi. Srebrenitsa Anneleri Derneği’nin 2 gün süren ziyaret ve gezi programı Tuzla Belediyesi Yaşlılar Merkezi ziyareti ile başladı. Srebrenitsa katliamında evlatlarını şehit veren annelerin yaşanan olayları bütün dünyaya anlatmak için çıktığı yolda Tuzla’daki ilk durağı Yaşlılar Merkezi oldu. Srebrenitsa anneleri, Yaşlılar Merkezi sakinlerine katliamı simgeleyen çiçekler hediye etti, şehitlerimizin ruhuna Kur’an-ı Kerim okundu.

Birlikteliğimiz Dosta Güven, Düşmana Korku Salıyor
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Srebrenitsa Anneleri Derneği onuruna Ayyıldız Sosyal Tesisleri’nde öğlen yemeği düzenledi. Yemeğe Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Turgut Özcan, AK Parti Tuzla İlçe Kadın Kolları Başkanı Derya Bacacı, Srebrenitsa Anneleri Derneği, Podrinje Kadınları Derneği, Kayıp Kişiler Şehit ve Gaziler Derneği ile Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Şehit ve Gazi Aileleri Komisyonu’na bağlı Kadın Kent Gönüllüleri katıldı.
Konuşmasına Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’i anarak başlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Bosna Hersek ile Türkiye arasında her zaman bir vuslat isteği olduğunu vurguladı. Başkan Yazıcı, “Bizim gönül coğrafyamızda tarih boyunca her zaman bir kavuşma, vuslat beklediğimizi ifade etmek isterim. Biz Anadolu’da siz oradaydınız ama her zaman gönül bağımız olduğumuzu bilerek hareket ettik. Adriyatik Denizi’nden Çin Seddi’ne kadar gönül coğrafyamızda bu birlikteliğimizi daima sıcak tutacağımızı belirtmek isterim. Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in ifade ettiği gibi bu işi çalışmadan, gayret etmeden, gönüllerimizi iyileştirmeden başarmak mümkün değildir. Bu birlikteliğimizi bozmaya çalışanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Bu birliktelikler dosta güven, düşmana korku salacaktır” dedi.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür eden Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Sayın Başkanım çok teşekkür ediyoruz. Allah sizlere ve tüm Türkiye’ye uzun ömürler versin. Türkiye güçlü olduğu zaman bizim de umudumuz oluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan almış olduğunuz ödül için de sizi tebrik ediyoruz, Türkiye’de en başarılı belediye başkanlarından birisisiniz.  Türkiye yaşasın, Bosna-Hersek yaşasın, milletimiz yaşasın. Düşmanlarımız hiçbir zaman başarılı olmasın. Bizim mücadelemiz budur. Unutmayalım ve bir daha yaşamayalım. Bizi sadece katlederek ve zulüm ederek ayırmaya çalışırlar”

“Kan Kokuyor Bosna Semaları”
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı el sanatları atölyesinde yapılan el emeği ürünleri misafirlerine hediye etti.
Dernek yöneticileri, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı’ya Srebrenica yazılı el dokuması süs halıları, patikler, katliamın gerçekleştiği bölgelerin haritasını ve katliamı anlatan film ve katliamı simgeleyen çiçek hediye etti.
Hediyelerin katliamı hatırlatması Tuzla Belediyesi Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’yı duygulandırdı. Katliamı tekrar hatırlatmamak için konuşmasında özellikle değinmediğini belirten Başkan Yazıcı, üniversite yıllarından anısını da ilk kez bu görüşmede anlattı. Yazıcı, “Ben konuşmamda bu grubun anılarını ve bir araya gelme sebebini özellikle hatırlatmamaya çalıştım ama Bosna-Hersek’in yaşadığı dram hiçbir zaman aklımızdan çıkmadı ve unutmayacağız. Burada itiraf etmeliyim ki üniversite dönemlerinde yazdığım, bu konuyu ele aldığım “Kan Kokuyor Bosna Seması” adlı şiirim vardır. O zaman yaşananları Allah bir daha yaşatmasın. Orada canını verenler sadece Bosna için değil tüm İslam coğrafyası için vermiştir. Derneklerimizin yapacağı tüm işlerde elimizden geldiği kadar yanlarında olacağımızı söylemek isterim” dedi.

Srebrenitsa’da Dünyanın En Acı Zulümlerinden Biri Yaşandı
Dernekler, Tuzla Kaymakamı Ali Rıza Çalışır’ı da makamında ziyaret etti. Şehit annelerine fincan seti hediye eden Kaymakam Çalışır, “Cenab-ı Hak tüm insanlığa böyle acılar yaşatmasın. Dünya, hak ile batılın mücadelesinin yaşandığı yerdir. Srebrenitsa, dünyanın en acı zulümlerinden birini yaşadı. Şehitlerimize Allah’tan tekrar, İslam alemine başsağlığı diliyorum. Her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim” dedi.

Srebrenitsa Anneleri Derneği, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nı Ziyaret Etti
Srebrenitsa Anneleri Derneği, Podrinje Kadınları Derneği, Kayıp Kişiler Şehit ve Gaziler Derneği ilçedeki programında Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nı ziyaret etti, Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi’nde Bilge Kral Aliya İzetbegoviç’i anma programına katıldı. Bosna Hersekli konuklar, İstanbul’un tarihi ve turistik yerleri ziyaretlerinde 15 Temmuz Şehitler Abidesine özel ilgi gösterdi. Demokrasi şehitlerinin yaşamı ve hain girişimde yaşanılanlar hakkında detaylı bilgi alan anneler, aziz şehitlerimizin ruhuna dualar okudu.

📆 07 Kasım 2017 Salı 13:34   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR