MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Şubat 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Gençlik, Genel, Manşet, Toplum » Trafik güvenliğine “okul sütü” katkısı
Trafik güvenliğine “okul sütü” katkısı

Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi öğrencileri Büşra, Rana ve Yağız’ın Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasında birinci olan projesi, Okul Sütü Programı kapsamında Türkiye genelinde uygulanması için İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nce Milli Eğitim Bakanlığı’na önerildi.

 

Öğrencilerin birinci olan projesi yol güvenliği eğitimi için uygulaması kolay, olumlu etkisi kanıtlanmış bir yöntem öneriyordu: Okul kantinindeki ürünleri, üzerlerine öğretici ve bilinçlendirici çıkartmalar yapıştırarak, bir trafik eğitimi mecrasına dönüştürmek… 

 

Öğrenciler trafikte kendilerini tehdit eden riskleri, trafik güvenliği kurallarını ve buna ilişkin yaşamsal önerileri her gün kantinden satın aldıkları ürünlerin üzerinde görse, bundan nasıl etkilenir? Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi 10 A sınıfı öğrencileri bu basit sorunun cevabını geçen yıl Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasında birinci olan“Çıkartmalarla Öğren” adlı projeleriyle vermişti. Öğrencilerin geliştirip, uyguladığı bu yalın ama etkili proje, ürünler üzerindeki uyarılarla karşılaşan öğrencilerin trafik güvenliğine ilişkin nasıl farkındalık kazandıklarını ve davranış değişikliğine gittiklerini kanıtlara dayanarak ortaya koyuyordu.

 

 

İşte bu proje şimdi İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Türkiye genelinde uygulanması için Milli Eğitim Bakanlığı’na öneri olarak sunuldu. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız bu haberi, yarışmada birinci olan Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi’ne düzenlediği özel ziyarette açıkladı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Total Oil Türkiye İnsan Kaynakları ve İdari İşler Direktörü Ayşe Ürgen ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkanı Hitay Güner’in de katıldığı ziyarette Dr. Muammer Yıldız bir matematik işlemiyle trafik kurallarına vurgu yaptı ve şunları dile getirdi:

 

 

“Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi öğrencilerimizin bu projesinin Türkiye geneline yayılabilecek değerde olduğunu düşünüyoruz. Bunun Okul Sütü Programı çerçevesinde Türkiye geneline yaygınlaştırılması için Milli Eğitim Bakanlığımıza başvurduk. Umuyorum olumlu bir cevap alacağız. İnanıyorum ki, bu sayede çocuklarımız trafik güvenliğine ilişkin bilgi ve uyarıları süt kutularında okuyup, görerek, farkındalık kazanacak ve bu olumlu anlamda davranış değişikliğine de yol açacak. Bu vesileyle bu projeyi düşünen, geliştiren ve uygulayan öğrencilerimizi yeniden kutluyorum.”

 

 

 

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da en büyük arzularının bu projenin tüm Türkiye’de uygulanması olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

 

 

“Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi’ndeki gençlerimiz, hepimizi heyecanlandıran, yürekten desteklediğimiz bir yol güvenliği projesi geliştirdi. Bu basit ama etkili çözümü üreten gençlerimiz bize geleceğe ilişkin umut veriyor. Biz proje ortaklarımız Total, TTKÖD ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte, Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışmasıyla, gençlerimizin trafik güvenliği üzerine düşünmelerini ve ortaklaşa çözümler üretmelerini teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Geçen üç yılda aldığımız sonuçlar, doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Gençlerin bu yaratıcı enerjisini topluma taşımak için yarışmamızı daha da genişleterek sürdürmeyi amaçlıyoruz.”

 

 

 

Çıkartmalarla Öğren Projesi

 

Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi 10 A Sınıfı öğrencileri, “Çıkartmalarla Öğren” adlı projeleri kapsamında, çocukların her gün kantinden satın aldıkları yiyecek ve içeceklerin üzerine trafik güvenliği bilgilerinin olduğu çıkartmalar hazırlayıp yapıştırdılar. Bu bağlamda çocuklarda yol güvenliğine ilişkin farkındalık yaratıp, bu konuda olumlu davranış değişikliği yaratmayı amaçladılar. .

 

 

Projelerinin etkinliğini ölçmek için uygulamaya geçmeden önce okuldaki öğrencilerin yol güvenliği bilgilerini ve davranış alışkanlıklarını değerlendiren bir anket düzenlediler. Bu ilk ankette okuldaki öğrencilerin başarı oranı yüzde 78 oldu. Projelerini geçirdikten sonra gerçekleştirdikleri ikinci ankette ise başarı oranı yüzde 98’e yükseldi.

 

Sizin Fikriniz Sizin Projeniz

 

Sizin Fikriniz Sizin Projeniz Yarışması 2011’den bu yana düzenleniyor. Yarışma, liseli gençleri trafik güvenliği ve sürdürülebilir ulaşım sorunları üzerinde düşünmeye, projeler üretmeye, okullarında veya mahallelerinde bir duyarlılaştırma ya da iyileştirme kampanyası düzenleyerek, projelerini hayata geçirmeye davet ediyor.

 

 

Renault, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, TTKÖD (Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği) ve Total Oil Türkiye’nin düzenlediği yarışmaya katılan projeler, yol güvenliği ve eğitim alanında tanınmış uzmanlarla, medya ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan jüri tarafından değerlendiriliyor. Yarışmada birinci olan proje ekibi, ödül olarak Paris seyahati, ilk üçe girenler ise cazip hediyeler kazanıyor.

 

 

Yarışmanın önemli amaçlarından biri de gençlerin toplumsal sorunlar konusunda kendilerini sorumlu ve etkin hissetmelerini sağlamak. Yarışma ehliyet ve sorumluluk alma çağına yaklaşan liseli gençlerin, yol güvenliği konusunda sorunun çözümüne katkı sağlayarak, bilinçlenmelerini sağladığı gibi onların özgüven, girişimcilik ve sorumlu vatandaşlık duygularını geliştirmelerine yardımcı oluyor.

 

 

2011-2012 Eğitim Öğretim Yılı’nda Zeytinburnu Anadolu Lisesi öğrencileri “Küçüklerin Gözünden Büyüklerin Dünyası” adlı projeleriyle, 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nda Füsun Yönder Anadolu Lisesi öğrencileri “Servisçini Denetle Trafik Güvende” adlı projeleriyle, 2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı’nda ise Nevzat Ayaz Anadolu Lisesi öğrencileri “Çıkartmalarla Öğren” adlı projeleriyle yarışmada birinci oldular.

📆 08 Kasım 2014 Cumartesi 17:08   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR