MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2022
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Genel, Toplum » Türk Yapı sektörü dünyanın en çok büyüyen 3’üncü ekonomisi olacak Kenya için atakta
Türk Yapı sektörü dünyanın en çok büyüyen 3’üncü ekonomisi olacak Kenya için atakta

İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi, Bloomberg’in yapmış olduğu bir araştırmada 2015 yılının en çok büyüyecek 3 ekonomisinden biri olacak olan Kenya pazarı için atağa kalktı. Bu pazarında ki payını arttırmak isteyen Türk Yapı Komitesi, Kenya’ya ticari heyet düzenliyor.

Türk Yapı Komitesi 2015 yılında Dünya’nın en çok büyüyecek 3 ekonomisinden birisi olan Kenya pazarından pay almak için atağa kalktı. Sektörün çatı kuruluşlarından olan İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi bu kapsamda 01–04 Eylül 2015 tarihleri arasında Kenya’ya sektörel ticari heyet düzenliyor. 2014 yılında bölgeye 45.1 milyon dolarlık ihracat yapan sektörün hedefi ise Kenya’dan aldığı payı çok daha yukarılara çıkarmak. Kenya Pazarı hakkında değerlendirmelerde bulunan İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi Başkanı Serdar Urfalılar, “Kenya’nın yapı malzemelerindeki ithalatı toplamda 650 milyon dolar. Sektör olarak bizim Kenya’ya gerçekleştirdiğimiz ihracat ise çok düşük. 2013 yılında 55,2 milyar dolarlık bir gayri safi milli hasıla ile Afrika’nın en büyük 9. Ekonomisi olan Kenya, Bloomberg tarafından yapılan bir analizde 2015 yılında en fazla büyüyecek 3. Ülke olacak. Nüfusunun yüzde 70’ini 35 yaş altı oluşturduğu için bu bölgede sürekli yeni yatırıma ihtiyaç var. Kenya hükümetinin yıllık 250 Bin konut yapma projesi var. Bu projeler Türk Yapı Sektörü için çok büyük fırsatlar ” dedi. Yapı malzemeleri komitesi olarak Türk yapı sektörünün Kenya pazarından çok daha fazla pay alması için çabaladıklarını aktaran Urfalılar şöyle devam etti: “01–04 Eylül 2015 tarihleri arasında Kenya’ya düzenlenecek olan sektörel ticari heyet ile Kenya’nın ithalatından aldığımız payı çok daha yukarılara çekeceğiz. İhracatçılar üzerinde uzak algısı olan bu pazara biz İMMİB Yapı Malzemeleri Komitesi olarak kısıtlı sayıda gerçekleştireceğimiz bu ticari heyette sektörün önde gelen firmaları ile yer almayı planlıyoruz.”
“Kenya yatırım yapmak için doğru bir yer”

 
Kenya’nın yatırım yapmak için Afrika’da ki en doğru lokasyonlardan biri olduğuna vurgu yapan Urfalılar “Kenya’ya yatırım yapan firmalarımız, 125 milyonluk Doğu Afrika Topluluğu (EAC) ve 406 milyonluk COMESA pazarına ihracat yapma imkânına sahip olacaklardır. Müteahhitlik hizmetleri alanında, ülkenin bilhassa kuzey bölgelerinin kuraklık tehdidi ile karşı karşıya bulunması, sulama, drenaj ve kanal inşaatları alanlarında yüklenici firmalarımıza iş olanakları sunmaktadır. Kenya Sahra altı Afrika’nın 5. büyük ekonomisine sahip Doğu ve Orta Afrika’ya açılan kapı konumundadır. Hem COMESA’ya hem de Doğu Afrika Topluluğu’na (EAC) üye olması sebebiyle, Kenya’da yatırım ve ticaret yapacak işadamlarımız toplam 531 milyonluk bölgesel bir pazara da giriş imkânını elde edebileceklerdir. Küresel krizin etkisini yitirmesiyle, Kenya’nın gelirlerinde ve alım gücünde artış olacağı; bu ülkeye olan ihracatımızın ve yatırımlarımızın artacağı düşünülmektedir. İki ülke arasında iktisadi ve ticari alandaki yasal alt yapının (KEK Protokolü, STA, Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması, Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması vs.) tamamlanması ile ticaret hacminin ve yatırımların daha üst seviyelere çıkacağı değerlendirilmektedir” diye konuştu.

 

 

“Türk yapı sektörünün başarısı anlatılmalı”

 
Türk yapı sektörünün başarısını Kenyalılara anlatacaklarını söyleyen Urfalılar, “Yabancıların Türkiye’deki yapı malzemesi kalitesinden hiç haberleri yok. Her fırsatta sektörün büyüklüğünü ve kalitesini vurguluyoruz. Biz inşaat demiri ihracatında dünya birincisiyiz. Seramikte, doğal taşta, çimentoda, boruda ve pek çok üründe dünyada öndeyiz. Bunları anlattıkça insanlar şaşırıyor. Gerçekleştirdiğimiz bu sektörel ticari heyetler ile bu farkındalığı yaratıyoruz” dedi.

📆 12 Ağustos 2015 Çarşamba 10:51   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR