MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Flaş, Genel, Spor, Toplum » Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu’ndan Kamuoyu Açıklaması
Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu’ndan Kamuoyu Açıklaması

Kayak Federasyonu seçimleri bir yıl önce yapılmış ve genel kurul tarafından başkanımız sayın Erol YARAR beyin başkanlığındaki liste seçimi kazanmıştır. Geçen bu süre içerisinde Federasyon yeniden yapılandırılmış, kısa süreli başarılar yerine uzun süre başarılı olunması için gerekli adımlar atılmış, yüksek tempolu, vizyoner bir çalışma yürütülmüştür.

Bu konuyu yakından takip edenler bilmektedirler ki Federasyon ilk bir yılını başarı ile tamamlamıştır. Ne yazık ki başarıyı takdir edenlerin olduğu yerde kıskananlar da olmaktadır. Geçmiş alışkanlıklarını değiştiremeyen, şahsi beklentileri karşılanmayan, vizyon sahibi olmayanların bu çalışmaları, başarıları anlamaları ve takdir etmeleri de mümkün görünmemektedir.

Kayak Federasyonu eski başkanı sayın Özer AYIK tarafından toplanan imzalar ile genel kurulun toplanmasını Federasyonumuzdan ve ilgili mercilerden talep etmişlerdir.

Genel kurul delegelerinin belirli kısmının böyle bir talepte bulunmaları kuşkusuz yasal haklarıdır ve saygı duyulmalıdır. Yönetim olarak genel kurul delegelerimizin bu taleplerini şüphesiz saygı ile karşılıyoruz. Federasyon olarak, yetkili kurullarımızda değerlendirmeler yapılarak yasal gereklilik en kısa zamanda yapılacaktır.

Genel kurulun, ne zaman olursa olsun, toplanmasından öncelikle yönetim kurulumuz mutlu olacaktır. Yönetim kurulumuz görevi devraldığı zamandan bu güne kadar yaptığından ve yapacağından emin bir şekilde yoluna devam etmektedir. Yönetim kurulu, genel kurula hesap vermekten, yapılan hizmetleri anlatmaktan da onur duyacaktır.

Gelinen bu noktada, bazı gerçeklerin kayak camiası ve kamuoyu ile paylaşılma zamanının geldiği anlaşılmaktadır.

Genel kurulu toplamak için imza toplayan sayın Özer AYIK’ın aslında genel kurulu toplamaya çalışmaktaki maksadının kendisi ve arkadaşları hakkında açılan yolsuzluk, zimmet, haksız ve yersiz ödeme yaparak Federasyonu zarara uğratmak, ihalede edimin ifasına fesat karıştırmak, görevi kötüye

kullanmak, dolandırıcılık ve bir sporcunun taksirli ölümüne sebebiyet vermekten açılan dava, soruşturma ve icra takiplerini engelleme amacı taşıdığı düşünülmektedir.

Şöyle ki;

1) Gençlik Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu müfettişleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde Özer AYIK ve arkadaşlarının Federasyonun paralarını zimmete geçirdikleri, haksız ve yersiz ödeme yaparak Federasyonu zarara uğrattıkları, bir çok usulsüzlük yaptıkları tespit edilmiştir. Federasyon bütçesinden çıkan bu paranın ilgililerden tahsil edilmesi ve gereğinin yapılması bakanlık müfettişlerince Federasyon’dan talep edilmiştir. Bunun üzerine Federasyonumuz hukukçuları tarafından Ankara 13.İcra Müdürlüğü 2015/6985, yine Ankara 13. İcra Müdürlüğü 2015/6984, yine Ankara 13.İcra Müdürlüğü 2015/6983 Esas sayılı dosyalar ile Özer AYIK ve imza toplayan arkadaşlarının zimmetlerine geçirdikleri, Federasyon kasasından usulsüz olarak çıkan bu paranın tahsili amacı ile icra takibi yapmışlardır. Halen icra dosyası derdest olup konuyla ilgili Hukuki ve Savcılık soruşturma süreçleri devam etmektedir.

2) Sayın Özer AYIK’ın başkan olduğu dönemde Federasyon tarafından ithal kayak malzemesi alınması için ihale açılmış ihale her nasılsa Federasyon tarafından bir çok kez malzeme alınan şirket tarafından kazanılmış arkasından sözleşme imzalanmıştır. Yapılan incelemelerde ihalede bir çok usulsüzlük olması bir yana malzeme alınmadan ilgili şirkete malzeme alınmış gibi ödemeler yapıldığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Savcılığınca 2014/4171 Hazırlık numarası ile soruşturma başlatılmıştır. Savcılık tarafından yapılan soruşturmada, Gümrük ve Ticaret bakanlığına yazılan yazıya verilen cevapta ihaleyi kazanan şirketin hiçbir zaman söz konusu olan malzemeleri ithal etmediği cevabı verilmiştir. Yani Federasyon tarafından usulsüz yapılan ihalede, ithal edilmeyen, Federasyon’a teslim edilmeyen malzemelere ödemeler yapılarak zimmet, edimin ifasına fesat karıştırmak, görevi kötüye kullanma, ilgili şirket yetkilileri açısından Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesi bağlamında dolandırıcılık suçu işledikleri Savcılık tarafından görevlendirilen bilirkişilerce tespit edilmiştir. Eski başkan sayın Özer AYIK ve arkadaşları ile ilgili savcılık tarafından yapılan soruşturmada müfettişler ve bilirkişi raporunda tespit edilen çok ciddi usulsüzlükler sebebiyle adli işlemler derinleştirilerek devam etmektedir.

3) Milli Kayakçımız Aslı NEMUTLU, Erzurum Konaklı Kayak Merkezi’nde yapılması planlanan Alp Disiplini Birinci Etap Yarışması öncesinde 12 Ocak 2012’de Bayanlar Süper-G Pisti’nde antrenman yaparken geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmiş, olayın ardından eski Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer AYIK’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında “Taksirli ölüme sebebiyet vermek” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılma talebi ile dava açılmıştır. Açılan davada bilirkişiler sanık Özer AYIK ve arkadaşlarını kusurlu bulmuş mahkemeler karar aşamasına geldiklerinde her defasında hakimler reddedilerek karar verilmesi engellenmeye çalışılmıştır.

Kayak camiasının, hakkında yolsuzluk ve usulsüzlük sebebi ile soruşturma ve inceleme yürütülenlere yargı tarafından aklanmadan prim vermeyecek kadar bilinçli ve dürüst olduğundan kimsenin şüphesi olmamalıdır.
Sonuç olarak gelinen bu süreç ile ilgili yapılan değerlendirmelerimiz ve elimizde bulunan bilgilerin bir kısmını kayak camiasının ve kamuoyunun takdirine sunuyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye Kayak Federasyonu Yönetim Kurulu

01.05.2015

Galeri
📆 02 Mayıs 2015 Cumartesi 12:41   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR