MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet, Sağlık » Türkiye’de Sigara İçenlerin Sayısı 27 Milyondan 20 Milyona Düşmüştür
Türkiye’de Sigara İçenlerin Sayısı 27 Milyondan 20 Milyona Düşmüştür

TÜRKİYE SİGARAYLA SAVAŞ DERNEĞİ BAŞKANI DR. MUSTAFA AYDIN: “TÜRKİYE’DE SİGARA İÇENLERİN SAYISI 27 MİLYONDAN 20 MİLYONA DÜŞMÜŞTÜR”

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen “İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” sahiplerini buldu.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından 16.sı düzenlenen “İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” töreni Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Törende, spor alanında tütün ve tütün mamullerinin tüketilmesi yasağının genişletilmesi konusunda sosyal sorumluluk bilinciyle verdiği desteklerden dolayı Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’a verilen ödülü Bakanlık Müsteşarı Ömer Faruk Terzi alırken, instagram üzerinde gerçekleşen #Sigarasız2015 yarışmasına verdiği katkılardan ötürü YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a verilen ödülü ise İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu aldı.

Sevinç Satıroğlu’nun sunumuyla gerçekleşen törene, İstanbul Milletvekili Harun Karaca, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Başakşehir Kaymakamı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Tekin, Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, TRT Fm Radyo Sunucusu Cem Ceminay, Duman Avcısı Doğa Eker, Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Müdürü Savaş Yılmaz ve İstanbul Aydın Üniversitesi Rekörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli katıldı.

Ödül töreninin ardından protokol üyelerinin katılımıyla İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan “Bakışın Tarih Söyler Özlemin İnsanlığa ZEUGMA Koleksiyonu Defilesi” Asil Çağıl’ın koreografisiyle ünlü modellerin sunumuyla gerçekleşti. Podyumda Zeugma kıyafetlerini Sema Şimşek, Ebru Ürün, Günay Museyeva, Tuğçe Sarıkaya, Yelda Kara, Sanem Balcı, Seviye İkbal Tulgar, Marina Federenko, Yağmur Ayaz, Açelya Kartal, Emre Yıldırım, Emre Aydın, Serhat Kaynarpınar gibi ünlü mankenler taşıdı.

“SİGARA KULLANIMINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI”

Törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Türkiye artık kapalı mekanlarda, ibadet, eğitim ve sağlık alanlarının 100 metre mesafesinde, yoğun insanların bulunduğu mekanlarda sigaranın yasaklandığı ve sigara içenlerin bile artık sigara içilmemesi gerektiğine inandığı bir ülke durumuna geldi. Türkiye’de sigara içenlerin sayısı 27 milyondan  20 milyona düşmüştür. Bu vesileyle ülkemizi oradan buralara taşıyan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere siyasi iktidarıyla, siyasi muhalefetiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, sağlık kuruluşlarıyla, eğitim kuruluşlarıyla ve siz değerli gençlerle el ele biz ülkemizi dünyanın örnek bir ülkesi haline getirdik. Bu yolculukta emek veren bütün arkadaşlarıma insanlık adına ülkem adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Sigara içenlerin oranlarındaki düşüşün yeterli olmadığını açıklayan Aydın, “Bu ülkede hala 20 milyon sigara içen insan var, hala her yıl 120 bin kişi sigaradan hayatını kaybediyor, hala 10 bin çocuk sigara içmediği halde anne babası tarafından öldürülüyor, hala 15 bin insan sigara içmediği halde sigara içenler yüzünden hayatlarını kaybediyorlar. Yine bu ülkede 32 milyar dolar parayı her yıl dumana veriyoruz. Bunun yaklaşık 22 milyar dolarını sigaraya bizzat ödeyerek, 10 milyar dolarını da sigaranın neden olduğu hastalıklardan kurtulmak için sağlık hizmetlerine harcıyoruz. Türkiye’nin sağlık harcamalarının yüzde 10’u sigaradan kaynaklanan hastalıklara yatırılmaktadır. Gebelikte sigara içen anne adaylarımızın çocuklarının yüzde25’i engelli doğmaktadır. Dolayısıyla önümüzde hala uzun bir yol var” açıklamalarında bulundu.

İnsan hayatı üzerinden ekonomik girdi elde etmek için insan hayatını sömüren sigara kartellerini kınayan Aydın, “Değerli gençlerimizi, genç denemeyecek yaştaki küçük çocuklarımızı gizli reklamlarla hala zehirlemeye devam ediyorlar. Sigara kartelleri hala dünyada özellikle bizim ülkemizde toplum önderlerini, gençlerin örnek aldığı sanatçıları sahnelerinde, filmlerinde, şarkılarında, entelektüel kisvesi altında sigara içiriyorlar. Sigara içmeyi bir özgürlük bir başkaldırı şeklinde sunmaya devam ediyorlar. Dünya liderlerinin birçoğu sigara kartellerinin finansmanlarıyla seçim kampanyalarını yürütmüşlerdir ve bunu itiraf etmişlerdir. Sigara her rejimi kullanmıştır ve her rejim tarafından kullanılmıştır. Sigara sosyalizmi de, kapitalizmi de komünizmi de kullanmıştır” ifadelerini kullandı. Aydın, “21. yüzyılda sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar, eğer biz bu ülkeyi ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel olarak ama en önemlisi de sağlık olarak tam bağımsız bir hale getirmek istiyorsak sigara kartellerinin oyunun kurtulmamız lazım” dedi.

Törende ayrıca Türkiye genelinde Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile Üniversitelerarası gerçekleştirilen “#SİGARASIZ2015” Instagram Yarışması’na öncülük eden ünlü radyocu Cem Ceminay, yarışmada birinci olan öğrenciye ödülünü takdim etti.

 

 

📆 08 Mayıs 2015 Cuma 16:08   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR