MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum, Tuzla » Tuzla Belediyesi Planetaryum ve Gözlemevi Hizmete Açıldı
Tuzla Belediyesi Planetaryum ve Gözlemevi Hizmete Açıldı

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın bilim ve teknolojiye olan ilgisi ve yakınlığı, ilçede yeni eserlerin kurulmasına öncülük ediyor. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın hizmete kazandırdığı Planetaryum ve Gözlemevi, Tuzlalılar’ın evrenin derinliklerine yolculuk yapmasını, uzay bilimleri ile ilgili bilgilere daha rahat ulaşmasını sağlıyor.

 
Bölgenin ilk ve tek Planeteryum ve Gözlemevi, Türkiye’nin en fonksiyonel parkı Tuzla Belediyesi Şelale Eğitim Parkı’nda hizmete açıldı. Tuzla Belediyesi, uzay ve gökyüzü ile ilgili birçok etkinliği tek çatı altında buluşturan, çocukların ve gençlerin dünyayı anlaması, meraklılarına da araştırmaları için fırsat sağlayan Planeteryum ve Gözlemevi’ni hizmete kazandırdı.

 

 

Evrenin Derinliklerine Heyecanlı Yolculuk Tuzla Belediyesi Planetaryum ve Gözlemevi’nde
Gözlemevi’nde bulunan 14″ (35 cm) çapa sahip teleskop ile gündüzleri güneşin çeşitli yapıları, gece ise birçok gök cismi profesyonel eğitimciler eşliğinde gözlemlenebiliyor. Planeteryumda son teknolojiye sahip cihazlar ile gökyüzü cisimleri, muhteşem ve pırıl pırıl bir görüntü ile inceleniyor. Planetaryumda 3 boyutlu interaktif gösterimlerle uzayda heyecanlı bir yolculuk yaşanıyor. Güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsü özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtılıyor. Gökyüzü ve astronomi hakkında sunumlar yapılıyor. Konuklar, 10 m. çapında 58 kişilik kapasiteye sahip olan planeteryumda koltuklarına sırt üstü uzanarak evrenin derinliklerine yolculuk yapıyor. Planeteryum için özel hazırlanan filmler ile çocukların temel astronomi bilgileri geliştiriliyor.

Güneş Saatiyle Zamanı Hesaplayabilirsiniz
Planetaryumun üstünde bulunan Güneş Saati, güneşin hareketlerine göre oluşan gölgenin yardımıyla saat tayini konusunda bilgi veriyor. Güneş saati ile anlık saat ve dakika, güneşin o anda hangi burç ve takımyıldızında olduğu ve günün tarihi 10 gün hassasiyetle okunabiliyor.

Dünyayı Çocuklarımıza ve Gençlerimize Tanıtıyoruz
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, bölgedeki ilk planetaryumun çocuklar ve gençlerin doğru bilgiyle yetişmesi açısından önemini vurguladı. Başkan Yazıcı, “Tarihin en büyük gök bilimcilerini çıkarmış medeniyetin torunları olarak içinde bulunduğumuz bilgi çağında, insanlık tarihi kadar eski ve merakla araştırılan uzay ve gökyüzü ile ilgili bir çok etkinlik ve imkanı tek çatı altında buluşturduk. Ecdadımızın dünyaya yön çizen bilgi ve birikimini gelecek kuşaklara aktarmak, çocuklarımızın ve gençlerimizin dünyayı anlaması, araştırması ve geleceğini doğru bir hedefle şekillendirmesi için, onlara bölgemizdeki ilk Planetaryum ve Gözlemevi’ni kazandırdık. Değerlerine bağlı, öğrenmeyi, okumayı ve araştırmayı seven geleceğin en başarılı uzay bilimcilerinin bu topraklarda yetişme umudu ve çabasıyla eğitim alanında yaptığımız çalışmalara hız kesmeden devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

📆 29 Mart 2017 Çarşamba 09:21   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR