MENÜ ☰
ARTDUŞ
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » Tuzlalı Kıbrıs Gazilerinin 44 Yıllık Hayalini Başkan Yazıcı Gerçekleştirdi
Tuzlalı Kıbrıs Gazilerinin 44 Yıllık Hayalini Başkan Yazıcı Gerçekleştirdi

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Kıbrıs Gazileri’ne verdiği sözü tuttu, gaziler ve ailelerine yavru vatanda gezi düzenledi. 44 yıl önce yaralandıkları yerleri gezip anılarını tazeleyen gaziler, şehadete erişen silah arkadaşlarının kabri başında dua etti.

1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’nda yaralanıp gazilik payesine erişen Tuzlalılar, 19 Eylül Gaziler Günü yemeğinde Kıbrıs’a gitme isteğini Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya iletti. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’dan Kıbrıs Gezisi talebinde bulunan Tuzla Muharip Gaziler Derneği Başkanı, Kıbrıs Gazisi Osman Yıldız, geziden 1 gün önce eşi Filiz Yıldız’ın vefatı nedeniyle organizasyonda yer alamadı.

Gaziler, Silah Arkadaşlarının Kabrinde Dua Okudu
Kıbrıs Gazilerinin talebini olumlu yanıtlayan Başkan Yazıcı, Kıbrıs Gazileri ve aileleri için Kıbrıs Gezisi düzenledi. 2 gün süren Kıbrıs gezisine gaziler ve aileleri, Tuzla Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü İlhan Çöpoğlu, Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı Şehit ve Gazi Aileleri Komisyonu’ndan sorumlu Kader Turgut Kara ve Kadın Kent Gönüllüleri katıldı.
Gezinin ilk gününde Ağa Cafer Camii, Bellapais Manastırı, Alsancak Bölgesi, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Açık Hava Araç Müzesi, Güzelyurt Bölgesi, Mavi Köşk, Aziz Mamas Kilisesi ve Yeşilırmak Batı Sınır Kapısı bölgelerini gezen Kıbrıs Gazileri, Karaoğlanoğlu Şehitliği’nde duygu dolu anlar yaşadı. Silah arkadaşlarının kabri başında dualar okuyan gaziler, duygusal anlar yaşadı.

Kıbrıs Gazileri, Resmi Kurumları da Ziyaret Etti
Tuzla Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü İlhan Çöpoğlu ve Kıbrıs Gazileri, program kapsamında KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı Yasemin İpek Öztürk ve 39. Piyade Tümeni 49. Piyade Alay Komutanlığı’nı da ziyaret ederek Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın selamını ve hediyelerini iletti.

Kıbrıs Gazileri, Şehitliklerde Gözyaşlarına Hakim Olamadı
Kıbrıs Gazileri, programın ikinci gününde Lefkoşa’ya hareket etti. Gaziler ve aileleri sırasıyla Barbarlık Müzesi, Yeşil Hat Bölgesi, Girne Kapısı, Tarihi Osmanlı Konakları, Yiğitler Burcu Parkı, Arabahmet Camii, Lokmacı Sınır Kapısı, Büyük Han, Selimiye Camii ve Arasta Bölgesini gezdi. Bir sonraki durak olan  Gazimağusa’da ise Salamis Harabeleri, Lala Mustafa Paşa Camii, Namık Kemal Zindanı, 28 Çelebi Mehmet Türbesi, Sinan Paşa Camii ile Maraş Bölgesi gezildi.
Kıbrıs Gazilerinin gezisi, Boğaz Şehitliği’nde sona erdi. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nda birlikte mücadele verdikleri silah arkadaşlarının kabrini ziyaret eden gazilerimiz gözyaşlarına hakim olamadı.
44 yıl aradan sonra Kıbrıs’a bu kez gezi için ayak basan gaziler, organizasyon nedeniyle Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.

📆 03 Nisan 2018 Salı 13:49   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR