MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Dünyadan, Genel, Manşet, Sağlık, Toplum » Yeryüzü Doktorları yaraları sarmaya devam ediyor
Yeryüzü Doktorları yaraları sarmaya devam ediyor

Yeryüzü Doktorları Suriye-Irak krizinin yaralarını sarmaya devam ediyor

 

Yeryüzü Doktorları (YYD) din, dil, ırk ve mezhep ayrımı gözetmeksizin dünyanın dört bir yanında yaşam mücadelesi veren insanlara yardım ulaştırmayı sürdürüyor. Bugün 40 ülkede yardım bekleyen insanlara gıda ve sağlık yardımı götürmeye aralıksız devam eden gönüllü doktorlar Suriye-Irak krizinde de tüm imkânlarını seferber ederek bölgedeki yardıma muhtaç insanların yaralarını sarmaya devam ediyor.

Suriye’de beşinci yılına yaklaşan çatışmalar ve Irak’ta sivilleri tehdit eden DAEŞ terörü nedeni ile özellikle Şengal ve Kobanê’den Türkiye’ye yönelen göç dalgası birlikte Yeryüzü Doktorları bölgede mültecilere yönelik sağlık hizmetlerini arttırmıştı. Eylül ayından itibaren Şanlıurfa Suruç’ta hekim ve eczacılarıyla Sağlık Hizmeti vermeye başlayan Yeryüzü Doktorları, Suruç Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) Mart ayına kadar 8.000 Kobanê’li mülteciye sağlık hizmeti vermiş; Suruç YİBO kampında 20.000’den fazla muayene hizmeti ve ilaç desteği ücretsiz olarak yapmıştı. Yeryüzü Doktorları ayrıca kırsal alana dağılan mültecilere yönelik olarak başlattığı Mobil Sağlık Hizmetleri ile de bölgede yaygın ve ücretsiz sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.


suriye_ameliyat+yeryuzu-doktorlari-2

Bölgede kalıcı psikologlar istihdam edilecek
Irak’ın Şengal bölgesindeki kriz sonucu ülkemize iltica eden Ezidiler için Kasım 2014 itibariyle Şırnak Maden Kampında başlatılan birinci basamak sağlık hizmetleri kapsamının genişletildiğini belirten Yeryüzü Doktorları Derneği Başkanı Dr. Kerem Kınık, Diyarbakır Fidanlık ve Batman Beşiri Kamplarında da Mayıs 2015 itibariyle çalışmaların başlatıldığını söyledi. Toplamda 7000 Ezidi misafire kesintisiz sağlık hizmeti verildiğini belirten Kınık, “Verilen hizmetlere ilave olarak Yeryüzü Doktorları Psikososyal Destek Ekibi de bölgeye giderek kamplarda görev almış ve saha araştırması yapmıştır. Bölgede psikososyal çalışmalara ne şartlarda ihtiyaç olduğunu tespit eden Psikososyal Destek Ekibi, bölgede kalıcı psikologların istihdam edilmesi için çalışmalara devam etmektedir” dedi.

12 milyon dolarlık ilaç bağışı
Dr. Kınık, terör ve savaşın getirdiği acıyı azaltmak ve yaraları sarmak amacıyla Suriye’deki acil durum bölgelerine 12 milyon dolarlık ilaç gönderdiklerini söyledi. DAEŞ terör örgütünün saldırısı sonrası Türkiye’ye sığınan Kobanê’lilere sağlık hizmeti verdiklerini belirten Dr. Kerem Kınık, sadece Ezidiler için değil, Suriye ve Irak’ın içindeki Türkmen, Arap, Kürt bölgelerine ayrım yapmaksızın hizmet götürdüklerini ve kan kaybından hayatını kaybetme riski olan onbinlerce insana kan durdurucu kitler, 20.000 ilkyardım kiti, milyonlarca su temizleme kiti ve tonlarca süt tozu sevk ettiklerini ifade etti. Yeryüzü Doktorları’nın savaş mağduru insanlara yardım eli uzatmanın yanında onlara sürdürülebilir bir yaşam imkânı da sunduğunu hatırlatan Kınık, “Suriye’deki sahra hastanelerinde ağır koşullarda çalışan hekimlere maaş desteği, hastanelere de işletme desteğine aralıksız devam ediyoruz” dedi.

suriye_ameliyat+yeryuzu-doktorlari-1
Avrupa Birliği’nden sağlanan fon kaynakları ile mültecilere verilen sağlık hizmetleri Diyarbakır, Şırnak ve Batman Belediyelerinin, Tabipler Odası ve Eczacılar Odası’nın destekleri ile devam ediyor. Yeryüzü Doktorları bölgede devam eden insani krizin etkilerini hafifletebilmek için sürdürdüğü Acil Sağlık, Koruyucu Sağlık ve Psikososyal Destek Hizmetlerini de artırarak sürdürüyor.

Galeri
📆 03 Temmuz 2015 Cuma 09:46   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR