MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Gençlik, Genel, Manşet, Toplum » 12. KADİR HAS ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ
12. KADİR HAS ÜSTÜN BAŞARI ÖDÜLÜ

 

PROF. DR. MEHMET TONER’İN

12. Kadir Has “Üstün Başarı Ödülü” kanser, nanoteknoloji, doku mühendisliği ve biyokoruma alanlarındaki çığır açan buluşları nedeni ile Prof. Dr. Mehmet Toner’e; “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” ise kanser hücrelerinin metabolizması ve besinlerle ilişkisi konusunda yürüttüğü başarılı çalışmaları ile Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy’a verildi.

Kadir Has Üniversitesi tarafından, üniversitenin kurucusu hayırsever işadamı Kadir Has’ın ismini yaşatmak üzere verilen Kadir Has Ödülleri, 22 Mart 2016 Salı günü gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki konusu “Doğa ve Yaşam Bilimlerinde Gelişmeler” olarak belirlenmişti.

İŞTE ÖDÜL SAHİPLERİ!

Değerlendirme Kurulu’nun çalışmaları sonucu, Massachusetts General Hospital BioMicroElectroMechanical Systems (BioMEMS) Resource Center ile Harvard Medical School Biomedical Engineering Research and Education Program for Physicians direktörlüğü görevlerini yürüten Prof. Dr. Mehmet Toner “Üstün Başarı Ödülü”ne, Rockefeller Üniversitesi öğretim üyesi ve Laboratory of Metabolic Regulation and Genetics direktörü Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy ise “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü”ne layık görüldü.

Prof. Dr. Mehmet Toner, mühendislik ve tıp alanlarını birbirine bağlayarak, kanser, nanoteknoloji, doku mühendisliği ve biyokoruma alanlarındaki çığır açan buluşları, uzun yıllardır en üst düzey akademik dergilerde yayınladığı çok sayıdaki makalesi, önde gelen üniversitelerdeki başarılı öğretim üyeliği ve öğretim üyesi yetiştirmedeki üstün gayretleri nedeniyle ödüle layık görüldü.

Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy ise kanser hücrelerinin metabolizması ve besinlerle ilişkisi konusunda yürüttüğü başarılı çalışmaları ile biyoloji ve tıp alanını birleştiren buluşları ve yayınladığı çok sayıdaki makalesi ile gelecekte alanında önde gelen bilim insanlarından biri olacağına dair bıraktığı kuvvetli izlenim nedeniyle ödül almaya hak kazandı.

“BİLİM İNSANLARINI ÖDÜLLENDİRMEK KADİR HAS’I ANMANIN EN İYİ YOLU”

Prof. Dr. Toner ve Yrd. Doç. Dr. Birsoy’a ödülleri, 22 Mart 2016 Salı günü gerçekleştirilen törenle takdim edildi. Törende konuşan Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, “Kadir Has Üniversitesi 19 yıldır dünyanın en önde gelen üniversitelerine koşut bir eğitim veriyor. Bu da tabii ki bilimsel gelişmeleri yakından takip etmekten geçiyor. Üniversite olarak bilimsel çalışmaları ve bilim insanlarını destekledik ve desteklemeye devam ediyoruz. Bugün 12’nci defa vereceğimiz Kadir Has Ödülleri’ni de bu anlayışla ihdas ettik. Kadir Has Ödülleri’nin bu yılki alanı ise doğa ve yaşam bilimleri olarak belirlendi. Yaptıkları çalışmalarla bilim dünyasında öne çıkan ve alanında önde gelen isimlerden olan bu iki değerli bilim insanlarımızı kutluyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ise şöyle konuştu: “Merhum Kadir Has 86 yıllık yaşamının büyük bölümünü hayır işlerine adamıştı. Bu adeta onun için bir yaşam biçimiydi. Bu mücadelesi ona Devlet Üstün Hizmet Madalyası’nı getirdi. Bu hayır işlerini taçlandıran girişim olarak gördüğü de Kadir Has Üniversitesi’ydi. Merhum Kadir Has, buraya her geldiğinde çok keyifli olurdu. En çok da öğrencilerle sohbet etmeyi ve mezuniyet törenlerini severdi. Bildiğiniz gibi Kadir Has anması ve Kadir Has Ödülleri’ni birlikte icra ediyoruz. Çünkü bilim insanlarını ödüllendirmenin Kadir Has’ı en iyi anma şekli olduğunu düşünüyoruz.”

“İLHAMIMIZI MERHUM KADİR HAS’TAN ALIYORUZ”

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ise, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “Merhum Kadir Has’ın hayırsever kişiliği, sanayici ve ticaret adamı kimliğinin dahi önündeydi. Henüz hayattayken saygıdeğer eşi Rezan Has ile kurduğu Kadir Has Vakfı ile nerede bir ihtiyaç varsa onu karşılamak için çaba harcadı. Bu açıdan kendisi büyük bir yurtseverdi. Onun bu kişiliği Üniversitemiz’in de temelini oluşturdu. Biz de merhum Kadir Has’tan aldığımız bu ilhamla ülkemizin önemli üniversitelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bilim, kültür, sanat ve spor alanında ülkemize katkı sağlamak bizim için büyük bir övünç kaynağıdır.”

Tören sanatçı Eren Aydoğan’ın sunduğu piyano dinletisi ile devam ederken, tören sonunda Prof. Dr. Mehmet Toner ve Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy’a ödüllerini Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has ve Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has takdim etti. Ödül sonrası konuşan Yrd. Doç. Dr. Kıvanç Birsoy, profesyonel akademik kariyerine birkaç ay önce başladığına ve bu ödülün Türkiye’den aldığı ilk ödül olduğuna dikkat çekerek, bu nedenle ödülün farklı bir anlam ifade ettiğini belirtti. Prof. Dr. Mehmet Toner ise kendisinin ABD’de mühendislik alanından gelerek bir tıp bölümünde kürsü sahibi olan ilk isimlerden biri olduğunu belirterek, Kadir Has’la tanışmasa da kendisine rol model olarak seçtiğini ve onun yolunda yürümeye devam edeceğini ifade etti.

12. Kadir Has Ödülü Değerlendirme Kurulu ise aşağıdaki isimlerden oluştu:

Prof. Dr. Mustafa Aydın– Kadir Has Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Nihat Berker– Sabancı Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil– Harvard University Öğretim Üyesi,
Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

Prof. Dr. Umran İnan– Koç Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman-Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Prof. Dr. Muhammed Şahin– MEF Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Yücel Yılmaz-Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi

📆 22 Mart 2016 Salı 17:56   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR