MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum, Ümraniye » 13. Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının Ödül Töreni Gerçekleşti
13. Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının Ödül Töreni Gerçekleşti
Ümraniye Belediyesi 13. Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının Ödül Töreni, belediye binası bahçesinde gerçekleşti. Törenden önce Başkan Hasan Can; Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki “15 Temmuz Millî İradenin Şahlanış Destanı” konulu resim sergisinin açılışını yaptı.

Ümraniye Belediyesi 13. Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının Ödül Töreni, belediye binası bahçesinde gerçekleşti. Törenden önce Başkan Hasan Can; Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki “15 Temmuz Millî İradenin Şahlanış Destanı” konulu resim sergisinin açılışını yaptı.

Ümraniye Belediyesinin düzenlediği ve bu sene üç alanda da konusu “15 Temmuz Millî İradenin Şahlanış Destanı” olan 13. Geleneksel Resim, Hikâye ve Şiir Yarışmalarının ödül töreni belediye binasının bahçesinde gerçekleşti. Törene Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın yanı sıra; Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Hüsrev Subaşı, Hattat Hasan Çelebi, Cilt Sanatçısı İslam Seçen, Hattat Savaş Çelik, Yazar Abdurrahman Dilipak, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcıları, jüri üyeleri, yarışmaya eser gönderen sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can ve protokol; ödül töreninden önce Ümraniye Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde bulunan ve yarışmaya girerek derece ve mansiyon almaya hak kazanan eserlerin sergilendiği “Millî İradenin Şahlanış Destanı” sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Başkan Hasan Can, sergi salonunda A Haber, 24 TV, İstanbul Haber ajansı ve Doğan Haber Ajansı’na yarışmalar hakkında bilgi verdi.

Sonrasında başlayan ödül töreninde tüm jüri üyeleri adına bir selamlama konuşması gerçekleştiren Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Hüsrev Subaşı, “Ümraniye Belediyesi, bu yarışmaları marka hâline getirerek dünyanın her yerindeki sanatçıları teşvik ediyor ve bu yarışmalara katılan eserler literatüre giriyor. Bu sebeple hem bir vatandaş hem de bir aydın olarak Başkan Hasan Can ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.

Törende selamlama konuşması gerçekleştiren Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak da sanatın öneminden bahsederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

AK Parti Ümraniye İlçe Başkanı Av. Mahmut Eminmollaoğlu, Başkan Hasan Can’ın çalışma düsturunun kaliteli ve sürdürülebilir işler yapmak olduğunu dile getirerek yarışmada emeği geçen herkese teşekkür etti. 15 Temmuz Darbe Girişiminden de bahseden Eminmollaoğlu; bu konuda eserler verilmesinin darbe girişiminin unutturulmaması noktasında çok önemli olduğunu söyledi.

Törende konuşma gerçekleştiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can; törenin belediye binasının bahçesinde yapılmasının bahçede 15 Temmuz gecesi tank tarafından ezilen bir aracın sergilenmesi dolayısıyla olduğunu söyleyerek, “Konumuz 15 Temmuz, o gecenin tablosunu en açık gösteren nesnelerden birini bahçemizde sergiliyoruz” dedi. “İnanıyoruz ki kaliteli işle kalitesiz iş arasındaki fark çok az bir maliyet farkıdır ve biz işlerimiz kaliteli olsun istiyoruz. İyi bir işte aradığımız diğer özellik ise işin sürdürülebilir olması. Böyle işler yapmaya gayret ediyoruz” diyen Başkan Hasan Can; yarışmalarda kalite standartlarının yükseltildiğini dile getirdi. Eserlerin jüri tarafından değerlendiriliş sürecini anlatan Başkan Hasan Can; “Eserler alanında uzman hoca ve sanatçılar tarafından değerlendiriliyor, bizi temsilen bir müdürümüz ve başkan yardımcımız da jüride yer alıyor. Ben bugüne kadar hiçbir yarışmada jüri olmadım; derdimiz konuyu aktarabilen eserlerin en iyi şekilde seçilmesi” dedi.

1980 Sonrası Türk Hikâyesi-Hikâyenin Bugünü, Bugünün Hikâyesi adlı bir sempozyum yaptıklarını ve buna katılan tüm hocaların hikâye yarışmasının Türkiye’nin en prestijli yarışması olduğunu ve alanında tek olduğunu söylediklerini belirten Başkan Hasan Can, geçmiş yarışmalar hakkında bilgi verdi. 15 Temmuz Darbe Girişiminden de bahseden Başkan Hasan Can, hain girişimin unutturulmaması adına yaptıkları çalışmalardan yalnızca biri olan yarışmalarda verilen eserlerin, girişimin gelecek nesillere aktarılmasında önemli olduğunu dile getirdi. Başkan Hasan Can, “Bugüne kadar yarışmalarımıza katılan herkese ve jüri üyelerimize teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından bir konuşma gerçekleştiren Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu; belediye tarafından yapılan kültür programlarından bahsederek Başkan Hasan Can ve ekibine teşekkür etti.

Program Başkan Hasan Can’ın yarışmada ilk 3’e giren eserlerin sahiplerine ödüllerini takdimi ve şiir yarışmasında 1. olan Ziya Karatekin’in yazdığı Baba ve Oğul adlı şiiri okumasının ardından son buldu.

 

📆 22 Temmuz 2017 Cumartesi 21:27   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR