MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet, Toplum » 2013 hüzün yılı oldu
2013 hüzün yılı oldu

 

 

 

 

2013 yılında sanat, spor, siyaset, medya ve bilim dünyasından pek çok ünlü vefat etti.

 

Geride bıraktığımız yıl içerisinde Müslüm Gürses, Ferdi Özbeğen, Mehmet Ali Birand, Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Savaş Ay, Nejat Uygur, Adnan Şenses gibi ünlü isimler bir bir aramızdan ayrıldı.

 

Ocak ayındaki ilk kayıp, 4 Ocak’ta ’Sev Kardeşim’ şarkısıyla hafızalara kazınan şarkıcı Şenay Yüzbaşıoğlu (61) oldu. Daha sonra 6 Ocak’ta ’Ağır Roman’ kitabının yazarı Metin Kaçan’ın Boğaz Köprüsü’nden atlayarak intihar ettiği ortaya çıktı. Cesedi 12 gün sonra Beylikdüzü’nde bulunan Kaçan, 52 yaşındaydı. Yine 6 Ocak’ta eski milletvekili Hasan Fehmi Konyalı 75 yaşında hayatını kaybetti. 12 Ocak’ta ise tiyatro ve sinema sanatçısı Alev Sururi 84 yaşında aramızdan ayrıldı. Aynı gün 80 yaşındaki müzisyen Cemil Demirsipahi de hayatını kaybederken, 16 Ocak’ta dünyaca ünlü Türk ressam Burhan Doğançay tedavi gördüğü hastanede 83 yaşında vefat etti.

 

17 Ocak günü ise Türk basını için acı bir gün oldu. Usta gazeteci Mehmet Ali Birand’ın 71 yaşında ölümü herkesi üzdü. Aynı gün eski milletvekili Dr. Oğuz Aygün 80 yaşında vefat etti. 19 Ocak’ta Devlet Tiyatroları sanatçı ve rejisörü İsmet Hürmüzlü 97 yaşında iken hayatını kaybederken, yine aynı gün akademisyen ve gazeteci Prof. Dr. Toktamış Ateş bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat etti. ’Deprem değil bina öldürür’ sözüyle hafızalara kazınan Kızılay Başdanışmanı, bilim adamı, ’Deprem Dede’ Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ise 20 Ocak’ta hayatını kaybetti. Yine 20 Ocak’ta Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibi, aralarında Hürriyet, Milliyet ve Cumhuriyet’in de bulunduğu pek çok gazetede sayısız yazı dizisi, araştırma, inceleme ve röportajlardan oluşan dosya haberlere imza atan gazeteci Sadun Tanju, 89 yaşında vefat etti.

 

21 Ocak’ta da edebiyat dünyası yasa büründü. Türk edebiyatına hem öğretmen hem de yazar olarak emeği geçen İsmet Kür, 100 yaşında vefat etti. İsmet Kür, ünlü yazar Pınar Kür’ün annesiydi. 23 Ocak’ta tiyatro dünyasından bir yıldız daha kaydı. Oyuncu ve yönetmen Savaş Akova yaşamını yitirdi. 27 Ocak’ta ’Piyanonun Kralı’ Ferdi Özbeğen’in vefat ettiği haberi sevenlerini üzdü. Ocak ayının son günü ise, Türk futbolunun önemli isimlerinden teknik direktör Arif Peçenek 54 yaşında hayatını kaybetti.

 

Şubat ayı da acılara sahne oldu. 2 Şubat’ta eski Emniyet Genel Müdürü ve eski İçişleri Bakanı Necdet Menzir, 68 yaşında aramızdan ayrıldı. 6 Şubat günü ise ünlü oyuncu Macide Tanır 91 yaşında hayata gözlerini yumdu. Hafızalardan silinmeyen ‘Kaynanalar’ dizisinin ‘Nuri Kantar’ı oyuncu Tekin Akmansoy, 12 Şubat günü 89 yaşında hayata veda etti. 23 Şubat’ta ünlü oyuncu, ‘Çocuklar Duymasın’ dizisinin ‘göbekli’ dünürü Osman Gidişoğlu 68 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

 

MÜSLÜM BABA SEVENLERİNİ YASA BOĞDU

 

Arabesk müziğin ‘Baba’sı ünlü sanatçı Müslüm Gürses ise 3 Mart günü sevenlerini yasa boğdu. Gürses, 59 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti. 10 Mart günü ünlü tiyatro sanatçısı ve oyuncu Metin Serezli 79 yaşında hayatını kaybetti. Yine oyuncu Dinçer Çekmez, 12 Mart günü 73 yaşında aramızdan ayrıldı. Eski Bakanlardan Refaiddin Şahin 16 Mart’ta hayatını kaybetti. 22 Mart’ta ise gazeteci Şemsi Sılkım, 90 yaşında hayatını kaybetti. Hukuk Profesörü Erdoğan Alkin ise 23 Mart günü vefat etti.

1 Nisan günü 70 yaşındaki oyuncu ve senarist Yaşar Güner aramızdan ayrıldı. 3 Nisan’da müzisyen Nigar Uluerer 87 yaşında vefat ederken, 9 Nisan’da şarkıcı Keremhan Işık henüz 27 yaşındayken hayatını kaybetti. Türk futbolu, 18 Nisan günü futbolcu ve Fenerbahçe Futbol Takımı Menajeri Serkan Acar’ı kaybetmenin acısını yaşadı. 20 Nisan’da ise eski Türkiye ve Avrupa Güzeli Günseli Başar 81 yaşında vefat etti. Türk sineması, 21 Nisan günü bu kez 61 yaşında kaybettiği yönetmen ve senarist Şahin Gök için yas tuttu.

 

Mayıs ayında da yaprak dökümü sürerken, 7 Mayıs’ta Türk futboluna büyük hizmetleri bulunan Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı 64 yaşında hayatını kaybetti. Yine aynı gün oyuncu Gül Yalaz 74 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 

Türkiye’nin Güneydoğu’da yaşanan olaylar döneminden tanıdığı ve Olağanüstü Hal (OHAL) Valisi olarak tanınan Hayri Kozakçıoğlu da Mayıs ayında hayatını kaybetti. İntihar ettiği söylenen ve bazı soru işaretleriyle aramızdan ayrılan Kozakçıoğlu’nun ölümü şaşkınlıkla karşılandı. 19 Mayıs’ta Akrobasi pilotu ve ünlü hava fotoğrafçısı Murat Öztürk’ü 60 yaşında kaybettik. 27 Mayıs’ta ise 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 65 yıllık hayat arkadaşı Nazmiye Demirel, 86 yaşındayken tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

 

Ünlü yazar Peride Celal 97 yaşındayken 15 Haziran günü hayata gözlerini yumdu. Haziran ayı içinde spor camiası bir kez daha yasa büründü. Türk futbolunun unutulmaz ismi Selçuk Yula 54 yaşında aramızdan ayrıldı.

 

Eylül ayında da süren yaprak dökümünde ise 27 Eylül günü ünlü tiyatrocu Tuncel Kurtiz 78 yaşında, ünlü yazar Turgut Özakman ise 28 Eylül günü 83 yaşında vefat etti.

 

SAVAŞ AY, NEJAT UYGUR VE ADNAN ŞENSES DE ARAMIZDAN AYRILDI

 

Ünlü gazeteci Savaş Ay ise 3 Kasım’da henüz 59 yaşındayken aramızdan ayrılan isim oldu. 18 Kasım’da iki acı birden yaşandı. Gazeteci Aytunç Altundal’ı 68 yaşında, ünlü tiyatrocu Nejat Uygur’u ise 86 yaşında kaybettik. Ata Holding Yönetim Kurulu Başkanı iş adamı Ertuğrul Kurdoğlu 81 yaşındayken 20 Kasım’da, tiyatrocu Tuncay Özinel 71 yaşındayken 22 Kasım’da, Spor yazarı Necmi Tanyolaç ise 85 yaşındayken 26 Kasım’da vefat etti.

 

Tiyatro yönetmeni ve oyuncu Çetin Akcan 4 Aralık günü 64 yaşında hayata gözlerini yumarken, 5 Aralık’ta 84 yaşındaki siyasetçi ve eski Bakan Mehmet Gölhan’ı, 14 Aralık’ta ise eski Jandarma Komutanı Orgeneral Teoman Koman’ı 77 yaşında kaybettik.

 

25 Aralık günü ise Türk müzik dünyası dev bir çınarı daha kaybetmenin acısıyla sarsıldı. Ünlü sanatçı Adnan Şenses, tedavi gördüğü hastanede 78 yaşında hayata gözlerini yumdu.

İSTANBUL(İHA)

 

 

Etiketler: ,
📆 31 Aralık 2013 Salı 10:15   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR