MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, Manşet, Toplum » 28 Şubat Sürecinin “Tarihten Yansımalar”ı Tuzla’da Konuşuldu
28 Şubat Sürecinin “Tarihten Yansımalar”ı Tuzla’da Konuşuldu

Tuzla Belediyesi’nin tarihi süreçleri aydınlatmak için periyodik olarak düzenlediği ‘Tarihten Yansımalar’ programının bu ayki bölümünde ‘28 Şubat’ dönemi işlendi.

 
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Milletin getirdiklerini dizayn etmek için her 10 senede bir neredeyse darbe hazırlıkları içine girenler, yani darbeyi yapanlar ülkeyi darbeye götürdüler” dedi.

 
Tuzla Belediyesi’nin tarihin tozlu sayfalarına ışık tutan programında 28 Şubat dönemi ele alındı. Pelin Çift’in moderatörlüğünde düzenlenen söyleşiye Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil konuşmacı olarak katıldı. 28 Şubat sürecinde yaşananları değerlendiren Şimşirgil, “Türkiye’de ilk defa yeni bir siyasi lider yükselmeye başladı. Yani Türkiye’nin farklı bir iktidar tarafından idare edilmesi gündeme geldi. Dindar bir partinin ya da biraz daha dindar insanların iktidara gelmesi, gelecek olması veya artık gelmiş olması işi değişik bir noktaya getirdi diye düşünüyorum. Hazırlayan kısım bu oldu” dedi.

Şimşirgil: Bunlar Gitmez Korkusu Darbeye Zemin Hazırladı
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 28 Şubat öncesi ülkemizin içinde olduğu durumu şu şekilde değerlendirdi: “1994’te yerel seçimlerde ilk olarak Ankara ve İstanbul düştü. Refah Partisi aldığında ne oluyor dendi. 95’te bu defa genel seçimlerde en yüksek oyu aldı. Refah Partisi en yüksek oyu aldığında bazı kesimlerde “Bunlar öyle bir geliyorlar ki, bir daha gitmez düşüncesi” yerleşti. Halbuki Erbakan 3 hükümette görev yapmıştı. Demirel’in 2 hükümetinde Ecevit’in de 1 hükümetinde görev yapmıştı ve bu kimseyi rahatsız etmiyordu ama Erbakan’ın Başbakan olacak tavrı, duruşu veya gelişi bir takım güçleri rahatsız etti”

İstanbul Halkı Recep Tayyip Erdoğan ile Belediyecilik Gördü
İstanbul’a geldiğinde ailesinin “Nereden düştük buraya?” diyerek üzüldüğünü belirten Şimşirgil, “1989 yılında ailemle İstanbul’a geldik. Ev halkı İstanbul’a geldiği için üzülüyordu. Üniversite hocası olarak camilerden testiyle eve su taşıyordum. Gece eve 1 ile 2 arası su geliyor. Bana da son 5 dakikada çıkıyor. Çöp yığınlarından geçilmiyor. Böyle bir durumda Tayyip Bey belediye başkanı olduğunda insanlar belediyecilik ve hizmet gördü. Gider mi daha kolay kolay. İyi çalışırsa gitmez, daha kötü çalışırsa gider tabi. Niye gitmesin? Birileri buna katlanamadı ve artık bunlar gitmez diye düşündüler” dedi.
Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, 28 Şubat sürecinde seçim sonuçlarını kabullenmeyen asker içindeki bir kesimin diğer kesimlerden daha fazla hataya sahip olduğunu vurguladı.
Programa katılan vatandaşlar, tarihi süreçlerin akademik bilgi ve birikimle tüm detaylarıyla kendilerine anlatılmasını sağlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti.

📆 25 Mayıs 2017 Perşembe 11:08   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR