MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kartal, Manşet, Toplum » 54. MUHTARLAR TOPLANTISI KARTAL KAPADOKYA HOTEL’DE YAPILDI
54. MUHTARLAR TOPLANTISI KARTAL KAPADOKYA HOTEL’DE YAPILDI

Kartallılara verdiği ‘Halk için Halkla Beraber Yönetim’ sözünü göreve geldiği günden beri tutan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,  Kartal Muhtarları ile ellidördüncü toplantıyı Kartal Belediyesi’ne ait Kapadokya Kartal Hotel’de gerçekleştirdi.

Toplantıya Kartal’da bulunan sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin  yanı sıra Kartal Belediyesi Meclis üyeleri ve birim müdürleri de katıldı
Muhtarlar toplantısında Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, seçimlere kısa bir süre kaldığını, yeni bir dönemin başlayacağını belirterek, “Muhtarlarımızla yine bir aradayız. 5 ay sonra yeni bir dönem başlayacak. Ne olacak ne bitecek bunu bilemeyiz. Siyaset arenası ve seçim atmosferi başlıyor. Her partinin kendi içinde aday adayları var. Bir de partilerin adayları olacak. Bu süreçte sizler sivil toplum örgütlerinin liderleri olarak herkesle görüşeceksiniz. Bağınız olacak, ilişkiniz olacak ve sizlerden yardım isteyecekler. Bunun kadar doğal bir şey olamaz. 54 aydır beni tanıyorsunuz bundan en ufacık bir rahatsızlık duymuyorum. Kartal’da seçim atmosferinin rahat bir şekilde, özgürlük ortamında, anlayış ortamında ve barış ortamında geçmesi en büyük dileğimdir. Bu duygularımı muhtarlarımızla ve sivil toplum örgütleriyle paylaşmak istedim” dedi.
“İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır”
Mevlana’nın   “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol”,  Hacı Bektaş-ı Veli’nin “İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” sözünü  hatırlatan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,  konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bektaşi felsefesinin doğduğu bu Anadolu topraklarında da Hacı Bektaş-ı Veli “İlimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” der. Hacı Bektaş-ı Veli’nin 14. yüzyılda verdiği çok önemli bir mesajdır. İnsanların akılla nereye gidebileceğini gösteren en önemli mesajıdır. Bizler dinine, inançlarına ve geleneklerine bağlı bir milletiz. Ama insanlığın gelişimine zarar verecek ve hangi tarafta olursa olsun yobazlığın olduğunu en iyi gösteren ve söyleyen bir ifadedir.
Kardeşlik mesajları veren felsefeyi Kartallılarla tanıştırmak istedik
Nevşehir ve Anadolu topraklarının Hıristiyanlığın dünyaya yayıldığı yerlerin  başında geldiğini söyleyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Hasan dağı ve Erciyes dağının değişik zamanlarda püskürttüğü lavlarla bu bölge oluştu. Yüzyıllar içerisinde hava şartlarından dolayı değişik yoğunluktaki katmanların erimeleriyle şekiller oluştu. Bu şekillerin kimi deveye, kimi kafasında şapka olan peribacası, kimisi de mantar şeklindedir. Bu bölgede vadiler var. İşte o vadiler içerisinde de kiliseler var. Bunun anlamı şudur: Hrıstiyanlık ilk yerleşim birimini Hatay Antakya’da yüksekte Sümela’ya benzer kiliseler yapmışlardır. İkincil olarak kullandıkları alanda Nevşehir ve civarıdır. Ve Hıristiyanlığın dünyaya yayılma yeri bu topraklardır. Hıristiyanlığın ilk 700’ncü yılında ikonların olmadığı dönemde  kökboyalarıyla yapılan şekiller var. İlk olarak yaptıkları yer açık saray bölgesidir. Daha sonra şekillerin göründüğü yer ise Göreme bölgesidir. Göreme’deki vadiler olmuştur. Vadilerde saklanmak kolay olduğu için. Çünkü Hıristiyanların batı Roma’yla kavgası vardı. Batı Roma Hıristiyanlığı kabul etmiyordu. Hıristiyanlığın böyle bir merkezi olan bölgede kan dökülmeden Türkleşme ve İslamlaşma sağlanmıştır. Bu da Horasan Erenlerinin yapmış olduğu uygulamadan  kaynaklanıyor. Onun için burası  ezoterik felsefenin merkezidir. Kırşehir’e 7 kilometre kala yolun sonunda tek başına bir cami vardır. Caminin sağ tarafında bir tabela vardır. O tabelada Şeyh Edebali yazar. Şeyh Edebali, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman bey’in hem kayınpederi, hem de hocası olan Edebali buralıdır. Bektaşilik felsefesine uygun olarak yetişmiştir.  Burayı geçtikten sonra sol tarafta Aksaray diye bir yazı vardır. Orada da Yunus Emre diye bir tabela vardır. Ahilik felsefesinin yaratıcısı da oradadır. Bu alanı, bu felsefeyi kardeşlik mesajları veren felsefeyi Kartallılarla tanıştırmak istedik. Böyle bir yerde de barınma ihtiyacı vardı.  İçinde bulunduğumuz bu tesisi ve bu oteli bu felsefe ve düşünceyle kurduk. Ve biraz da kendi kurumsal kimliğimizi yaratmamız açısından, kendi personelimizle eğitim yapmak amacıyla kurulmuş bir eserdir” diye konuştu.
Anadolu yakasının cazibe merkezi Kartal olacak
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, geçtiğimiz günlerde inşaat firmalarıyla yaptığı toplantıyı da gündeme getirerek, “Geçtiğimiz günlerde büyük inşaat firmalarıyla bir araya geldik ve Kartal’ın geleceğini ve tanıtımını ulusal basına taşıdık.  Bu toplantıdan çıkan sonuç; Anadolu yakasının merkezi  Kartal olacaktır. Hedefimiz çift merkezli bir Kartal oluşturmaktır. Anadolu coğrafyasını biraz biliyorsak, Ramazanda iftardan önce insanlar yola çıkarlardı, eli arkasında iftar saatini beklerken bir yürüyüş yaparlardı. İşte öyle bir Kartal kenti meydanı, merkezi ve 15 dakika veya 1 kilometre uzaklıkta ikinci  merkez, gidiş gelişlerin bir merkeze bağlı kalmadığı alternatifi bol olan iki merkezli bir Kartal, cazibe merkezi olacak. Bu düşünce yatırımcılar tarafından tutulan ve beğenilen  bir fikir olarak görüldü. Dilerim önümüzdeki dönem bu düşünce Kartal için gerçekleşir” dedi.
332 daireli sitenin planları çıktı
Belediyede kaydı olmayan  ve farklı zamanlarda basın tarafından haberleri yapılan 332 daireli sitenin planlarınının çıktığını söyleyen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Göreve başlarken bir şekilde çözeceğimiz dediğimiz, 4,5 yıl uğraştığımız, belediye de kaydı bile olmayan, depreme dayanaklı olmayan ve  basında zaman zaman adını vermeden söylediğim 332 daireli  o sitenin planları çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la yaptığımız birkaç görüşmeden sonra planlar çıktı. Geçenlerde patlatılarak yıkımı yapılmıştı. Nihayet Perşembe günü akşamüstü o sitenin yönetimiyle görüştüm. Müteahhitle anlaşmışlar. İşe başlıyorlarmış. Beni en çok mutlu eden olaylardan birisi de budur. Bir depreme uygun olmayan yerin yok olması, iki belediyecilik adına son derece kötü olan 332 dairede insanların yaşadığı yerin   belediye de kaydı olmaması ve böyle bir yapının yasal hale geliyor olması beni mutlu etti” diye konuştu.
Şeffaf bir belediyeyiz, gelir ve giderlerimizi internette yayınlıyoruz.
Kartal Belediyesi’nin gelir ve giderlerini internette yayınlayan tek belediye olduğu vurgusunu yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, “Şeffaf  bir belediyeyiz. Kartal Belediyesi’ne ne kadar gelir gelmiş, ne kadar gitmiş hepsini Kartal Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yayınlıyoruz. Şeffaf belediyecilik anlayışı olan bir yapı içerisinde ne borç saklarım, ne de rahatsız olurum. Nereye harcadığım bellidir.” dedi.
Toplantının sonunda söz alan muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, gerçekleştirilen kültür gezisinden dolayı ve Kartal’a kazandırdığı muhteşem  otel  ve Anadolu’nun kültürlerini kendilerine gösterme fırsatı yakaladıkları için Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e teşekkür ederek Kartal’da vatandaşlar için yapılacak tüm çalışmalarında arkasında olacağını vurguladılar.

📆 10 Ekim 2013 Perşembe 09:20   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR