MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü
9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Sigaranın kolay ulaşılabilir olması ve sosyal işlevsellik özelliği nedeniyle bağımlılığı en kolay madde olduğunu belirten uzmanlar, sigara bağımlılığının ilaç ve bireysel psikoterapi ile tedavi edilebildiğini söyledi. Uzman Klinik Psikolog Saadet Merih Çengel, ülkemizde eğitim düzeyi arttıkça sigara kullanım sıklığının da arttığına dikkat çekerek sigara kullanan meslek gruplarının başında gazeteci, öğretmen ve doktorların geldiğini kaydetti.

 

 

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi AMATEM’den Uzman Klinik Psikolog Saadet Merih Çengel, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde sigara bağımlılığı ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Sigaranın kolay ulaşılabilir olması ve sosyal işlevsellik özelliği nedeniyle bağımlılığı en kolay madde olduğuna dikkat çeken Çengel, dış kontrole bağlı kısıtlayıcıların bağımlılığın yaygınlığı ve gelişiminde temel bir role sahip olduğunu söyledi. Saadet Merih Çengel, sigara bağımlılığı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bir madde ne kadar kolay ulaşılabilir ve sosyal olarak kabul görürse o maddenin yaygınlığı ve kullanım düzeni o kadar tehlikelidir. Bağımlılık düzeyi en az kokain kadar yoğun olan ancak tamamıyla yasal hatta toplumdaki saygıdeğer bireyler tarafından sıklıkla kullanılan, evde, işte, arabada kullanabileceğiniz hatta kullanmamanın zaman zaman sosyal işlevsellik ile ilgili sorunlara yol açabileceği bir madde düşünün. Adı nikotin olan bu madde, sigara yolu ile kullanılmaktadır.

Nikotin kişinin ruhsal yapılanmasını tutsak eden bir maddedir. Bağımlılığın gelişimi ile psikolojik durumun norm düzeyde olması nikotin kullanımına bağlıdır. Başka bir deyişle kişi normal hissedebilmek için sigara kullanmaya muhtaçtır. Farklı amaçlar ya da ‘Ben nasılsa bağımlı olmam’ şeklinde başladığımız sigaraya zaman içerisinde gündelik işlevselliğimizi koruyabilmek için muhtaç kalırız”

Dünyada ters, ülkemizde doğru orantılı

Sigara kullanımının ülkemizdeki meslek ve eğitim gruplarına göre dağılımına bakıldığında karşımıza çıkan sonuçların da şaşırtıcı olduğunu belirten Çengel, “Öncelikle dünya genelinde sigara kullanımı ile eğitim düzeyi ters orantılıyken bizde doğru orantılıdır. Araştırmalar eğitim düzeyinin artması ile sigara kullanım sıklığının arttığı göstermektedir” dedi.

Gazeteciler ilk sırada, eğitimcilerin de yarısı sigara içiyor

Yapılan çalışmalarla en yoğun sigara kullanan meslek gruplarının da ortaya çıktığını belirten Çengel, gazeteci, öğretmen ve doktorların ilk sırada yer aldığını söyledi.

En yoğun sigara kullanan meslek gruplarının sırasıyla yüzde 64 ile gazeteciler, yüzde 51 ile öğretmenler, yüzde 44 ile doktorlar ve yüzde 17 ile politikacıların olduğunu gösterdiğini belirten Çengel, “Bu meslek gruplarının genel toplum ve gençler tarafından belki de en çok model ve örnek alınan meslek grupları olması da önemlidir. Ülkemizde eğitim sektörümüzdeki eğiticilerin yarısı sigara içerken bu oranların ABD’de ülkemize kıyasla beşte biri kadar olduğu dikkat çekmektedir” dedi.

Sigaradan tedavi ile kurtulun

Sigara bağımlılığından tedavi ile kurtulmanın mümkün olduğunu belirten Çengel, “İlaç tedavisi ve nikotin yerine koyma tedavisi ile tedaviler mümkün. Ayrıca eşlik eden psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisi de sağlanıyor. Bunların yanı sıra bireysel psikoterapi, motivasyonel görüşme, BDT ve Mindfullness odaklı terapi de uygulanıyor. Tedavi kapsamında içselleştirilmiş ve sürdürülebilir SB (sigara bırakma) motivasyonunun sağlanması, bağımlılık ile ilgili psikoeğitimin verilmesi de amaçlanıyor. Nüks önleme odaklı çalışmalar kapsamında ise tetikleyiciler ve riskli durumlar üzerinde çalışılırken; istek ile baş etme becerilerinin geliştirilmesi ve motivasyonun sürdürülmesi hedefleniyor” diye konuştu.

📆 05 Şubat 2016 Cuma 10:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR