MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Kartal, Manşet, Politika, Toplum » Abubekir Taşyürek, Kartal Belediyesini yönetmeye talip!
Abubekir Taşyürek, Kartal Belediyesini yönetmeye talip!

Kartal’ı CHP’li yönetimden kurtaracağız

Ak Parti camiasının sevilen isimlerinden Abubekir Taşyürek Kartal Belediye Başkanlığına Aday Adayı olacağını açıkladı…

Yerel seçim takviminin hızlanmasıyla birlikte AK Parti belediye başkan aday adayları ortaya çıkmaya başladı.

İsmi çeşitli ilçeler için belediye başkan adayı olarak konuşulan, AK Parti camiasının saygın ve sevilen isimlerinden Kartal ve İBB Meclis Üyesi ve İBB Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Yeminli Mali Müşavir Abubekir Taşyürek beş yıldır meclis üyesi olarak görev yaptığı Kartal İlçesinden Belediye Başkanı aday adayı olarak başvuracağını açıkladı.

Seçimlerin yaklaşması ve adaylık sürecinin hızlanmasıyla birlikte ismi en çok gündeme gelen ve siyasi mahfillerde belediye başkanı olarak değerlendirileceği kanaati yaygın olan Abubekir Taşyürek, belediyeciliğin bütçe, denetim, performans ve diğer konularında ki çalışmaları ve deneyimleri ile dikkati çekiyor.

Abubekir Taşyürek AK Parti İstanbul teşkilatında İl başkan Yardımcılığı ve Birinci Bölge SKM Başkanlığı gibi çok önemli görevler almış ve 2009 yerel seçimlerinde Kartal İlçesinden birinci sırada belediye meclis üyesi seçilmişti.

 

Konuya ilişkin olarak kendisine ulaşan gazetecilere “Milletin iradesine olan inancım ve partimizin her kademesindeki siyasi dinamiklerimizi dikkate alarak yaptığım istişareler sonucunda 5 yıldır bir an bile aksatmadan onurla belediye meclis üyesi olarak görev yaptığım Kartal İlçesinden belediye başkan aday adayı olmaya karar vermiş bulunmaktayım. 26 Ekim Cumartesi günü saat 17;00 ‘de Kartal İlçe Başkanlığımıza müracaat ederek aday adaylığı belgelerimi teslim edeceğim” diyen Abubekir Taşyürek “Kartal’da birlik beraberlik ve kardeşlik içinde teşkilatımızla çalışarak Kartal’ı CHP’li yönetimden kurtaracak ve hak ettiği yerel yönetim hizmetlerine kavuşturacağız” dedi.

ABUBEKİR TAŞYÜREK KİMDİR?

1960 yılında orta halli  bir esnaf ailesinin çocuğu olarak Erzurum’un Murat Paşa Mahallesi’nde doğan Abubekir Taşyürek, şehrin hatırı sayılır esnaflarından berber Muhsin Usta ve ev hanımı Perihan Hanımın ikisi erkek, ikisi kız dört evladından ikincisidir.

Abubekir Taşyürek ilk, orta, lise ve üniversite öğrenimini Erzurum’da tamamladı.1982 yılı haziran ayında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Ana Bilim Dalının Yönetim Bilim Dalında Yüksek Lisans Programına katıldı.

Askerlik görevini yedek subay olarak Ankara Polatlı ve Tekirdağ Çorlu’da tamamlayan Abubekir Taşyürek, 1984 yılından bu yana İstanbul’da ikamet etmektedir.

Yılların Birikimi ve Başarılı Bir Meslek Hayatı

1984–1997 yılları arasında Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışan Abubekir Taşyürek, 1997 yılında TÜRMOB (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) ve Maliye Bakanlığı’nca yapılan Yeminli Mali Müşavirlik yeterlilik sınavlarını başarıyla tamamlayarak Yeminli Mali Müşavir unvanını ve mührünü aldı.

Kamu Gözetim Kurumu tarafından yasal mevzuatta belirlenen sınavları başarıyla tamamlamasının ardından 2013 yılında “Bağımsız Denetçi” olarak yetkilendirildi ve konuya ilişkin Yetkilendirilenler Listesinde ilan edildi.

Kurucu ortağı ve Genel Müdürü olduğu Yeminli Mali Müşavirlik ve denetim şirketindeki çalışmaları yanında birçok Yeminli Mali Müşavirlik denetim şirketinde kurucu ortak olarak meslektaşlarıyla güç birliği yaptı. Büyükşehir Belediyesi İktisadi Teşekküllerde, Organize Sanayi Bölgeleri İktisadi İşletmelerinde ve TMSF (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) tarafından yönetim ve denetimine el konulan firmalarda Yeminli Mali Müşavir, mali danışman ve denetim kurulu üyesi olarak görev yapan Abubekir Taşyürek ’in muhtelif mesleki dergilerde ve gazetelerde çok sayıda mesleki yazıları yayınlandı.

Her Zaman Milletin Değerlerinden Yana Net Bir Siyasi Duruş

Sivil, demokrat ve katılımcı siyaset inancını ülkemize olan hizmet aşkıyla bütünleştirerek AK Parti saflarında siyasete atıldı. AK Parti İl Yönetim Kurulu üyeliği, Ekonomik İşlerden sorumlu İstanbul İl Başkan Yardımcılığı(2007-2008) ve Türkiye’nin en büyük seçim çevresi olan İstanbul 1.Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi’nin Başkanlığı (2011) görevlerini üstlendi.

           Hizmet Destanlarının yazıldığı İBB’de Ciddi Bir Belediyecilik Tecrübesi

2009 Mart yerel seçimlerde AK Parti’den Belediye Meclis Üyesi seçilen Abubekir Taşyürek, 2009 yılından beri teşkilatı tarafından güvenle kendisine tevdi edilen İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Meclisi Plan Bütçe Komisyonu ve Denetim Komisyonu Başkanlıkları görevlerini yürütmektedir.

Anayasal bir kurum olan Türkiye Belediyeler Birliği delegesi de olan Abubekir Taşyürek, söz konusu birliğin bütün belediyeleri kapsayan eğitim programlarında eğitimci olarak ta görev yaptı. Meclis çalışmalarında özellikle bütçe, denetim konularında yaptığı teknik eleştirilerle CHP’li belediyelerin korkulu rüyası oldu.

Sivil Toplum Kuruluşlarının Önemine Bitmeyen İnanç

Sivil toplum örgütlerinin sosyal hayatımızdaki önemine yürekten inanan Abubekir Taşyürek, Birlik Vakfı Mali Müşavirler Kulübü, İstanbul Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği (Meslekte Birlik), Atatürk Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (ERATÜN), Kadıköy Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), İstanbul Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı, Maltepe Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Vakfı, Fenerbahçe Spor Kulübü (kongre üyesi) Türkiye Muhasebe Uzmanları Derneği, ER-VAK Erzurum Kalkınma Vakfı, TÜRK KIZILAYI Ataşehir Şubesi, Türkiye YEŞİLAY Cemiyeti, Türk-Azerbaycan Dostluk, Kültür ve Dayanışma Derneği, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu, Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği gibi sivil toplum örgütlerinde yönetim kurulu başkanı, üyesi, mütevelli heyet üyesi ve temsilci olarak aktif görev aldı.

Mutlu, Huzurlu ve Sıcak Bir Aile

Çalışma, sivil toplum ve siyaset hayatındaki başarılarının altında yatan temel unsuru “mutlu, huzurlu ve sıcak bir aile” olarak açıklayan Abubekir Taşyürek ’in ikisi erkek biri kız olmak üzere üç evladı ve bir torunu bulunuyor.

📆 24 Ekim 2013 Perşembe 18:11   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR