MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » ”AGONDAN DÜNYAYA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ”
”AGONDAN DÜNYAYA KÜLTÜR KÖPRÜSÜ”

Kısa adı Agon olan Anadolu Geleneksel Halk Oyunları Gençlik ve Spor Derneği Başkanı Sayın Zeynel Koca beyi Ziyaret ettik.

 

Sayın Koca bizlere ”AGON DANS ‘ı anlattı:
Hocam Öncelikle bizleri ağırladığınız için teşekkür ediyoruz,Kartalda çok sevildiğinizi biliyoruz,ciddi bir Topluluğada hitap ediyorsunuz,bizler zaten ‘AGON DANSI’ tanıyoruz ,bilmeyenler ve merak edenler için bizlere ”AGON DANSI ”Anlatırmısınız…
Hoşgeldiniz diyorum.
Agon 2000’yılında kuruldu kurmamızın amacı,Zaten bizzat kendimde dans eğitmenliği yapmakta idim , Agonun geçmişi aslında 1983 yıllarına dayanmakta ,öncelikle halk oyunlarıyla dansa başladım değişik birçok yerlerde Eğitmenlik yaptım.
Daha sonrasında Kartalda neden bir dans okulu olmasın dedim ve 2000 ‘yılında Agon Dansa böylelikle sıfırdan başlamış ve dans adına bir şeyler yapmaya başlamış olduk.

Yaklaşık 17’yıllık bir tecrübeyle Agon Dansı Umud ettiğimiz,yerlere taşıdığımızı ,düşünüyorum.
Halk oyunlarıyla başlamış olduğumuz danslara ,yaklaşık olarak 20 branşta devam etmekteyiz.

Bunun yanısıra ,dünya dansınıda ekleyerek ,öğrencilerimize hizmet vermekteyiz,20 kişik bir eğitmen kadrosuyla çalışmaktayız ,Eğitmenlerimiz deneyimli ve eğitimli olmakla birlikte dansa gönül vermiş hocalarımızla çalışmaktayız.

Bizim amacımız ticari amacın dışındadır amacımız ,dansı çocuk yaşlı herkese sevdirebilmek insanları dansa kazandırmaktır . Baktığımızda ,diğer dans okullarına tamamen ticari amaçla yapılmaktadır.Öğrencilerimizden aldığımız ayidatlara bakıldığında zaten herşey ortaya çıkıyor.
NY: Hocam yaş sınırınız varmı?
Yaş sınırımız yok, dört yaşında baleyle başlıyoruz ,70 yaşında olmakla birlikte bir öğrencimiz var medeni cesareti olan herkese kapımız açıktır.Hiç bir bedenin dans edemeyeceğine katılmıyorum,sağlıkla ilgili bir sorun olmadığı taktirde her beden dans edebilir.

Ny:Hocam bu dönemlerde bir çok gösterilere imza attınız yurt dışındada gösterileriniz oldumu?
ZK:Baştada dediğim gibi ,17 yılın ‘vermiş olduğu bir tecrübe var ,Türkiye sınırları içerisinde bir çok illerimizde gösterilerimiz oldu.Bunun yanısırada Yurtdışında’da gösterilerimiz oldu.
17’ yıl içerisinde Uluslararası yarışmalarada katıldık ,ve her braşda dereceler aldık.Birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer aldık ve herzamanda yer alıcaz ,hiçbir beklentimiz yok. Her yıl Kültür Turlarımızda olmakta ,Kartal Belediyemizinde destekleriyle ,Kültür Turlarımızı yapmaktayız.
Düzenlediğimiz Turlar :Kapadokya ,Safranbolu,Eskişehir ,Mudanya,Amasya ,Pamukkale ve Karadeniz Turları yaptık. Amacımız kültür elçiliği yapmaktır dünyanın hèr ülkesinde,  Ülkemizi tanıtmak onlara kültürümüzden  birşeyler vermektir.
Agon dans yurt içinde ve yurt dışında yaptığı doyumsuz , gösterilerle halk oyunlarımızı tanıtıyor.Bizlerde onlara bu anlamda biraz derstek olabildikse ne mutlu bizlere.Yolun açık olsun Agon Dans.

HABER:NURAY YILMAZ

Galeri
📆 29 Mayıs 2017 Pazartesi 22:43   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR