MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
Aile okulları geliyor

 Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Marmara Eğitim Kurumları ve Maltepe Üniversitesi yöneticilerini kabul etti. Kılıç, “Ülkemizde olduğu gibi Maltepe’de de erken yaşta evlilikler ve kadınlarımızın eğitilmesi konusunda çalışmalarımız olacak. Avrupa’da olduğu gibi Maltepe’de de bir aile okulu kurmak istiyoruz” dedi.

Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi Müdürü Prof. Dr. İoanna Kuçuradi, Maltepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Betül Prof. Dr. Betül Çotuksöken, Marmara Eğitim Kurumları Vakfı Müdürü ve Mütevelli Heyeti üyesi Melike Oğuzhan, Maltepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmetler öğretim üyesi Neşe Taşkın, Marmara Koleji Müdürü Mehmet Altan ve Halkla İlişkiler Müdürü Sevilay Nazilli’nin katıldığı görüşmede, uyuşturucuyla mücadeleden evlilik öncesi eğitime; kültürel etkinliklerden aile içi şiddete; okuma-yazma seferberliğinden insan hakları ve engelli vatandaşlarımızın sorunlarına kadar bir dizi sorun ele alındı.

 

Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Merkezi’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Ali Kılıç, “Benim siz değerli hocalarımın ayağına gelmem gerekirdi, ancak yoğunluktan fırsat bulamıyoruz. Ancak ilk fırsatta sizi yerinizde ziyaret edip, gönül kapılarınızı açmak istiyorum. Önemli olan proje yapmak değil, projeden istenilen sonucu almak” dedi.

“FİKRET OTYAM MÜZESİ KURACAĞIZ”

Üniversiteyle yapılacak ortak projelerini önemine de dikkat çeken Kılıç, “Ortak projelere imza atabiliriz, ben sizlere danışmak istiyorum. Bu toplantı oldukça verimli oldu. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, insan hakları konusunda çekmiş olduğunuz filmleri gösterebilirsiniz. Biz sanata her zaman destek veriyoruz. Gülsuyu’nda çekimleri devam eden Toz Bezi filmine destek verdik ve bu filmimiz Berlin Film Festivali’nde gösterilecek. Öte yandan Fikret Otyam Müzesi kurmayı düşünüyoruz. Ayrıca belediye bünyesinde bir Radyo-TV Merkezi oluşturacağız” şeklinde konuştu.

“UYUŞTURUCUYLA ETKİN MÜCADE”

Okul öncesi eğitim, madde-uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ve evlilik öncesi eğitim konusunda da fikir alışverişinde bulunulan görüşmede Kılıç, sorunların çözümünde ortak akla işaret ederek şunları söyledi: “Uyuşturucuyla mücadelede etkin birimler kuracağız. Şu an tartışıyoruz, hemen faaliyete geçmek yerine, danışarak daha sağlıklı çözümler üretmek istiyoruz. İçinde sağlık hizmeti veren birimlerin, kreşlerin, uyuşturucu merkezlerinin yer alacağı semt ya da mahalle konakları kurarak bu sorunlarla mücadele etmek istiyoruz.”

ENGELLİLER İÇİN KONAKLAMA MERKEZİ

Maltepe’de resmi olarak 9 bin, gayriresmî 15-16 bin, aileleri de katarsak 50 bin vatandaşımızın engellerle mücadele ettiğinin altını çizen Kılıç, şöyle devam etti:

“Çöp toplayan çocuklar sorunu var, engelli vatandaşlarımızın sorunu var. Avrupa Birliği projesi kapsamında ‘Üreten Engelliler Merkezi’ kuruyoruz. Burada engelli vatandaşlarımız konaklayacak, üretecek, üretiminden gelir elde edecek. Aynı zamanda burada bakım ünitesi de yer alacak. Öte yandan ciddi bir çalışma içerisine girdik. Yoksulluk sınırında yaşayan ailelerimize 600 TL yardımda bulunacağız. Bunun için üç bankamızla anlaştık. Özel bilgileri de içeren kartlar verilecek. Uzman bir ekibimiz de ailelerin evine giderek demografik kriterlerini ortaya çıkaracak. Böylece haksız maaş alımlarının önüne geçeceğimiz gibi Maltepe’nin de bir fotoğrafını çekme imkanı bulacağız.”

AİLE OKULLARI GELİYOR

“Yardıma muhtaç vatandaşlarımıza ikinci el giysi ve eşyaların toplandığı bir depo kurarak buradan dağıtım yapmayı düşünüyoruz” diyen Kılıç, “Ülkemizde olduğu gibi Maltepe’de de erken yaşta evlilikler ve kadınlarımızın eğitilmesi konusunda çalışmalarımız olacak. Avrupa’da olduğu gibi Maltepe’de de bir aile okulu kurmak istiyoruz. Yeni doğan bebeklere belediye başkanı olarak mektup ve çiçek gönderiyorum. Eşleri bana dönüyor, sizin çiçeğiniz eşiminkinden daha anlamlı diye. Aynı zamanda 2 uzman psikologumuz  da, ailelerimize eğitim verecek. Aile içi şiddetin de bu şekilde önüne geçmek istiyoruz.”

KILIÇ’A HİTİT DÖNEMİNE AİT TABLET HEDİYE EDİLDİ

Görüşme sonrasında Kılıç’a, Maltepe Üniversitesi Seramik Atölyesi tarafından yapılan Hitit dönemine ait bir tablet ve üniversitenin insan hakları alanında yapılan çalışmaları içeren bir broşür takdim edildi.

📆 05 Temmuz 2014 Cumartesi 10:10   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR