MENÜ ☰
ARTDUŞ
Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » AK PARTİ KARTAL İLÇE BAŞKAN’I TAŞYÜREK’TEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA
AK PARTİ KARTAL İLÇE BAŞKAN’I TAŞYÜREK’TEN KAMUOYUNA AÇIKLAMA

KARTAL SOĞANLIK MERKEZ CAMİİ İNŞAAT SÜRECİ HAKKINDA KAMUOYUNA DUYURU

KISMEN TAMAMLANARAK 19 KASIM 2021’DE HİZMETE ALINACAK KARTAL SOĞANLIK MERKEZ CAMİİ İNŞAAT SÜRECİ HAKKINDA KAMUOYUNA DUYURU

19 Kasım 2021 Cuma günü Kartal Müftülüğü’ne teslim edilecek olan, Soğanlık Merkez Camii ve müştemilatında yapılması gereken tesislerin inşaat sürecine ilişkin Kartal kamuoyunun hafızasındaki bilgileri tazelemek amacıyla, inşaat süreci hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

1-)Soğanlık Merkez Camii ve Müştemilatı Tesislerin; projesinden, imar planlarına, bütçe ayrılmasından inşaatın önemli kısmının tamamlanmasına varıncaya kadar yapımına AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Merhum Kadir Topbaş döneminde başlanmış, akabinde Mevlüt Uysal Başkanımız döneminde de süreç aksamadan devam etmiş; Kartal İlçemizin önemli, merkezi ve tarihi bölgelerinden biri olan Soğanlık Bölgesinde hayata geçirilmiş değerli bir projedir. 

3-)Konuya CHP bakışının net ifadesini gösteren, dönemin CHP’li Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ün kayıtlarla sabit olan “ben bu camiyi buraya yap-tır-ma-ya-ca-ğım” sözü Kartal Kamuoyunun hafızasında ve kayıtlarda mevcut olup tazeliğini korumaktadır.

4-)Bütün bu yıkıcı muhalefete rağmen Soğanlık Merkez Camii Projesi AK Parti Kartal Teşkilatının, Belediye Meclis Grubunun ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın kararlı ve dik duruşları sonucunda bu gün kısmen de olsa tamamlanmıştır.
 

6-)İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015 yılında tamamlanan planlama süreci sonrasında Soğanlık Merkez Camii ve Müştemilatı Tesislerin yapımı için harekete geçerek ihale sürecini başlatmış, eski camiinin yıkılması, yeni camii inşaa edilene kadar yerine geçici prefabrik bir cami yapılması ve yeni inşa edilecek caminin temel atma işlemlerini mevzuata uygun rutin olarak devam ettirmiştir.
 

7-)03 Ağustos 2018 tarihinde dönemin AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’ın da katılımıyla temel atılarak Soğanlık Merkez Camii’nin yapımına başlanmış ve inşaa süreci 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimine kadar devam etmiştir.
 

9-)Soğanlık halkının bekleyişi devam ederken, CHP’li İBB Başkanı Sn. Ekrem İmamoğlu’nun Kartal ziyareti sırasında Cami Derneği yöneticileri ve vatandaşların “Soğanlık Merkez Camii ve Müştemilatı Tesislerin” yapımına ilişkin talep, baskı ve ısrarları sonucunda inşaatın tekrar başlanmasına karar verilmiştir.

10-)Ancak üzücü bir gelişme de bundan sonra yaşanmıştır. CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi yüklenici firmaya gönderdiği 03/02/2020 tarih ve 22129 sayılı yazıyla projenin camii dışında kalan “zemin altı otopark, sosyal tesis taziye evi, din görevlileri konutu ve Kur’an kursu yapılarının” yapımından vazgeçildiği bildirerek Kartal Soğanlık Halkını sükutu hayale uğratmıştır.

11-)Sonuçta 19 Kasım 2021 itibarıyla Kartal Müftülüğü’ne teslim edilerek açılışı yapılacak Soğanlık Merkez Camii’nin “zemin altı otoparkı, Kur’an Kursu Binası, Taziye Evi, Din Görevlileri Lojmanı, Çay Ocağı” gibi bölümleri yapılmayarak proje kadük ve yetim bırakılmıştır.

12-)Projenin eksik bırakılan kısımlarının da inşallah AK Partili bir İBB ve Kartal Belediyesi yönetimlerince tamamlanacağına inanıyor, AK Parti Kartal Teşkilatının, Belediye Meclis Grubunun ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın kararlı ve dik duruşları sonucunda hayata geçirilen ve Kartal Soğanlık Bölgemize kazandırılan Soğanlık Merkez Camii’nin, yapımında, başlangıçtan bu güne emeği geçen bütün İBB Başkanlarına, Projenin Değerli Mimarına, İBB Meclis Üyelerine, İBB İmar Komisyonu Üyelerine, İBB bürokratlarına, yüklenici firmaya, AK Parti Kartal İlçe Başkanlarına, AK Parti Kartal Meclis Üyelerine, Cami Derneği Yöneticilerine ve Soğanlık Mahallesi sakinlerine teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz.

13-)Her şeye rağmen bu güzide eserin eksikleri de olsa Soğanlık  bölgemizin ve Kartal’lı hemşerilerimizin hizmetine sunulmasını son derece önemsiyor, hayırlı olmasını saygılarımızla temenni ediyoruz.

Ebubekir TAŞYÜREK

AK Parti Kartal İlçe Başkanı

Galeri
📆 18 Kasım 2021 Perşembe 22:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR