MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Akademisyenlerden Taksim Meydanı’nda Milli İradeye Saygı ve Demokrasi Yürüyüşü
Akademisyenlerden Taksim Meydanı’nda Milli İradeye Saygı ve Demokrasi Yürüyüşü

15 Temmuz’da gerçekleştirilen kalkışma sonrası Türkiye’nin ve dünyanın heryerinde darbeye karşı yürüyüşler devam ediyor. İstanbul Taksim Meydanı’nda da dün akşam DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi üyeleri önderliğinde İstanbul’daki tüm üniversitelerin akademisyenleri cübbelerini giyerek yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından demokrasi şehitleri için meydana karanfiller bırakıldı.

 
DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul’daki tüm vakıf ve devlet üniversite rektörlerinin konuşma yaptığı eylem sonrası 246 demokrasi şehidini anmak adına yüzlerce akademisyen Taksim Meydan’ına karanfil bıraktı. “15 Temmuz tarihinde anayasal düzenimize, ülkemizin milli birlik ve bütünlüğüne karşı gerçekleştirilmeye çalışılan; yüce milletimizin asil ve engin bir anlayış ile kahramanca karşı koyduğu vatanımızı parçalama hedefli darbe girişimini şiddetle kınıyoruz” mesajının verildiği ‘Milli İradeye Saygı ve Demokrasi Duruşu’ yürüyüşünde, milli birlik ve bütünlük ilkesi ile devletin bekası için gelecek nesillerini yetiştirenler olarak çalışıp üretmeye devam edileceği belirtildi.

 

 

Yürüyüşte konuşan DEİK Eğitim Ekonomisi İş Konseyi Başkanı ve İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “DEİK Organizasyonu ile İstanbul’daki devlet ve vakıf olmak üzere bütün üniversitelerimiz demokrasi şehitlerimizi anmak üzere bu menfur saldırıyı kınamak ve demokratik duruşu sergilemek için hep beraber buradaydık. Çok yoğun bir katılım oldu. Akademisyenlerimiz, rektörlerimiz, rektör yardımcılarımız ve mütevelli heyetlerimizle birlikte bugün bütün dünya kamuoyuna bir mesaj verdik. ‘Türk milleti asla ve asla canı pahasına dahi olsa özgürlüğünden ve demokrasisinden fekadarlık yapmaz’ mesajını tüm dünyaya verdik.

 

 

Bunun için burada 246 şehidimizin önünde hem duygularımızı dile getirdik hem de İstanbul’daki tüm üniversitelerimizin tüm akademik personel ve yönetim kadrolarıyla Taksim Meydan’ında tüm dünyaya bu mesajı hep beraber verdik. Üniversiteler geleceğin nesillerini yetiştirirler. Bugün burada gelecek nesilleri emanet edeceğimiz, arkadan gelen nesillere başı dik bir Cumhuriyet, başı dik bir özgürlük anlayışı, başı dik bir demokrasiyi teslim edeceğimiz nesiller yetiştireceğimizi ve bundan asla taviz vermeyeceğimizi bütün dünyaya haykırdık” diye konuştu.

 
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu ise yaptığı konuşmasında, “Gelecek açısından kaygılarımızı sıfırlayamayız. Bu bir açık küresel saldırıdır. Bu, Türkiye’nin istiklaline, istikbaline ve geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Eğer o gece o çalıntı sorularla edinilmiş makamların ve üniformaların içindeki o terörisler amaçlarına erişseydi Sayın Cumhurbaşkanımızı öldürerek halkın sokağa dökülmesini arzuluyorlardı. Bir iç savaş, bir kaos planıydı bu. Ardından PKK terör örgütünün de bir süredir hiçbir eylem yapmayarak pozisyon aldığı bir noktada onların da o bölgedeki faaliyetleri buna eşlik edecekti ve yeni bir Suriye üretmiş olacaktılar. Ama bu demokrasi şehitleri, canlarımız, biz ölmeyelim diye ölen bi insanlar, bu millet yılmaz liderleriyle buluşarak bu oyunu püskürttüler” dedi.

📆 29 Temmuz 2016 Cuma 12:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR