MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Manşet, Toplum » AKUT’tan Birleşmiş Milletler Sınavı İçin Enkaz Eğitimi
AKUT’tan Birleşmiş Milletler Sınavı İçin Enkaz Eğitimi

AKUT Arama Kurtarma Derneği, Birleşmiş Milletler’in akreditasyonu kapsamında gerçekleştirilecek yenileme sınavına hazırlık çalışmalarını sürdürüyor!

1996 yılında bir avuç dağcı tarafından kurulan AKUT, bugün dünyanın en iyi arama-kurtarma takımlarından biri olarak ülkemizi tüm dünyada başarıyla temsil ediyor.

Geçtiğimiz ay 20. yılını dolduran AKUT, 20 yılda sayısız başarılar elde etti. 1999 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamu Yararına Dernek” statüsüne erişen AKUT, 2011 yılında ise INSARAG (Uluslararası Arama-Kurtarma Danışma Kurulu) tarafından gerçekleştirilen sınavı başarıyla geçerek Birleşmiş Milletler’in Dünya Afetleri ile Müdahale Gücü içerisinde olmaya hak kazanan ilk Türk ekibi ve dünyadaki 7. Sivil Toplum Kuruluşu oldu.

INSARAG tarafından akredite edilmek, o ekibin tümüyle kendi imkân ve kaynakları ile tüm dünyada uluslararası standartlarda arama-kurtarma yapma yeterliliğine sahip olduğu anlamına geliyor.

Bu ekiplerin yine her beş yılda bir yeniden denetimden geçerek başarı grafiğinin devamlılığını ortaya koyması gerekiyor. AKUT, bu kapsamda Ekim ayında gireceği denetime aralıksız olarak çalışıyor.

Gönüllülerine INSARAG Farkındalık, Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Yapısal-İleri Enkaz, Tıbbi Operasyonlar, Tehlikeli Maddelerde Müdahale, Ağır Kaldırma, Kapalı Kısıtlı Alanda Çalışma, İp Teknikleri ve Teknik Kurtarma gibi bir dizi eğitim veren AKUT, her hafta sonunu bir eğitimle geçiriyor.

150 gönüllüsü ile Dünya Afetleri ile Müdahale Gücü içerisinde yer almayı hedefleyen AKUT, 7-8 Mayıs 2016’da AKUT Kocaeli yerleşkesinde Enkazda Çalışma ve Beton Operasyonları-1 eğitimi düzenledi.

AKUT’un uzman eğitmenlerinden Cilasun Bayülgen ve Batuhan Canbolat’ın AKUT İstanbul, Eskişehir, Tekirdağ, Bursa ve Kocaeli ekiplerindeki gönüllülerine verdiği 22 saatlik eğitim süresince gönüllüler Kişisel Koruyucu Ekipmanlar, Enkaz Alanına Yaklaşma, Ana Kamp Kurulumu, Olay Yeri Yönetimi, Enkaz Türleri, Enkazda Çalışma, Enkazda Kazazedenin Yer Tespiti, K9 ile Koordinasyon, Enkazda Kırma, Delme ve Kapak Açma, Enkazda İşaretleme gibi konularda bilgi edindi.

AKUT’un başeğitmeni Cilasun Bayülgen, “AKUT olarak sürdürülebilir insan gücü sağlayabilmek adına belirli aralıklarda gerçekleştirdiğimiz bu eğitimlerle, uluslararası standartlarda arama-kurtarma hizmeti verebilecek gönüllü sayımızı çoğaltıyoruz. AKUT, ülkemizde arama-kurtarmaya adını vermiş, alanında tüm dünyada tanınan çok başarılı bir sivil toplum kuruluşudur. Bu başarı kesinlikle tesadüf değil. Bizim hemen her gönüllümüz yoğun çalışan ya da üniversitede okuyan, sınavları ya da benzer sorumlulukları olan arkadaşlar. Ancak özel yaşamlarındaki tüm yoğun tempoya rağmen, hafta sonlarını hayli yoğun geçen bu eğitime ayırabilecek kadar sosyal sorumluluk bilincine sahipler. AKUT’u ve daha da ötesi bu ülkeyi seviyor ve hiç tanımadıkları bir insana bir gün yardım eli uzatabilmek adına sayısız zorlu eğitimin sorumluluğunu alıyorlar. Bu enerjiyi içinde hisseden bireylerle çalışmak son derece keyifli… ‘Bitse de gitsek’ demiyor, daha fazla ne öğretebilirim diye düşünüyorsunuz çünkü karşınızda öğrenmek için hazır bekleyen, yaşam hakkının kutsiyetine inanan insanlar var. Bir işi disiplinle ve severek yaptığınız, çok çok çalıştığınız zaman başarısız olmanız sanırım imkânsız.” dedi.

Güvenlik Had Safhada

AKUT’un bugüne dek verdiği sayısız eğitim ve çıktığı iki binin üzerindeki operasyonda ciddi bir yaralanmanın olduğu hiçbir kazanın yaşanmadığına dikkat çeken Bayülgen, “Gönüllülerimize taviz vermediğimiz ve asla ama asla esnetemeyeceklerini söylediğimiz ilk konu güvenlik tedbirleridir. Bu işi yapacaksanız önce kendinizin sonra da ekip arkadaşlarınızın, kazazedenin ve orada bulunan vatandaşların can güvenliğini riske edebilecek lüksünüz olmadığını bilmelisiniz. AKUT olarak temel prensiplerimizden biri budur.” Diye konuştu.

Gücünü vatan ve insan sevgisinden alan AKUT, bugüne dek gerçekleştirdiği 2225 operasyonda 2243 kişiyi ve 968 hayvanı kurtarma mutluluğuna erişmiştir.

📆 10 Mayıs 2016 Salı 10:36   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR