MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Artan kadın katliamına karşı AVM’ler de harekete geçti
Artan kadın katliamına karşı AVM’ler de harekete geçti

Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için “AdamAkıllı” kampanyası Gaziantep’de başladı.

 

1 yılda 17 kadının erkek şiddetiyle hayatını kaybettiği Gaziantep’te Prime Development, Gaziantep Belediyesi işbirliğiyle erkeklerin eğitimine başladı.
Müşterilerinin ve çalışanlarının yüzde 80’inin kadınlardan oluştuğunu belirten PD CEO’su Artuğ Çetin, “Biz ciromuzun büyük bölümünü kadınlardan elde ediyoruz. Bu kampanya bizim kadınlara olan vefa borcumuz” dedi.

 

2007 yılından bu yana ticari gayrimenkul alanında faaliyet gösteren Gaziantep, İskenderun ve Antakya’da Alışveriş Merkezleri bulunan Prime Development, “AdamAkıllı” adlı kampanya kapsamında “erkek çalışanlarının aile içi şiddete karşı eğitimini” başlattı.
Kampanyayı, 2014 yılının şubat ayından bugüne kadar, yani son 1 yılda toplam 17 kadının aile içi şiddetle hayatını kaybettiği, 3 kadının yaralandığı ve 1 kadının da tecavüze uğradığı Gaziantep’ten başlatan Prime Development’ın CEO’su Artuğ Çetin, amaçlarının Gaziantep Belediyesi ile elele vererek bu rakamı sıfırlamak olduğumu söyledi.

 
Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ve Gaziantep Belediyesi Başkanı Fatma Şahin de kampanya ile ilgili “Toplumda Özgecanla birlikte bir zihniyet dönüşümü yaşanıyor. Özellikle Özel sektörün bu konuda elini taşının altına koymasını çok kıymetli buluyorum. Eğer erkeklere kadının insan hakkını özümsetemezsek, sorunların büyüdüğünü görüyoruz. Erkekleri mutlaka işin içine katmamız gerekiyor” dedi.
Fatma Şahin, Gaziantep’ten başlayan bu projenin devlet eliyle tüm Türkiye’ye yaygınlaştırılması için hükümetle görüşeceğini de sözlerine ekledi.

 
PD CEO’su Çetin ise “Yüzde yüz Alman sermayesi olan şirketimizde çalışanların yüzde 75’i kadın. Müşterilerimizin yüzde 80’i de kadın. Biz kadınlara olan vefa borcumuzu bu kampanyayla da ödeyemeyiz. Birleşmiş Milletler Global Compact Sözleşmesi’nin ilkelerinden biri olan, kadınların güvenlik ve şiddet görmeme prensibini Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketlerin hayata geçirmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

 
Çetin, faaliyette bulundukları tüm kentlerde kadına yönelik şiddete karşı duran “gönüllü erkekler” grubu oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.
Aynı zamanda Alışveriş Merkezleri Yatırımcıları Derneği’nin (AYD) Yönetim Kurulu Üyesi olan Altuğ Çetin, bu kampanyanın tüm AVM sektöründe kartopu gibi yayılması için çaba göstereceklerini sözlerine ekledi.

 
Gaziantep Belediyesi’nin de destek verdiği aile içi şiddete karşı erkek eğitimi programında öncelikle belediye psikologları eğitilecek. Ardından Primemall Gaziantep’te çalışan 112 erkek, beş gün süreyle haftada 4 saat eğitim programına katılacak.
Eğitim programı, Almanya Aile Bakanlığı’na bağlı Hannover Belediyesi Aile ve Gençlik Dairesi uzmanlarından ve Hannover Erkekler Bürosu eğitmeni Gül Anna Minci gerçekleştirecek.

📆 10 Mart 2015 Salı 14:28   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR