MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » Atalar Mahallesi Muhtarıyla dobra dobra
Atalar Mahallesi Muhtarıyla dobra dobra

Göreve geldiği günden bu güne yaptığı icraatlarla adından sıkça söz ettiren Atalar mahallesi muhtarı Erhan Gülmüş’ü daha yakından tanımak için kendisiyle bir röportaj yaptık.
Kırgınlıklarını, üzüntülerini, aldığı olumlu olumsuz tepkileri,sevenlerini ,sevmeyenlerini Kartal Belediyesinin mahalleye tahsis ettiği muhtarlık binasında gerçekleştirdiğimiz sohbet havasındaki söyleşimizde kendisine sorduk.


unnamed (5)

Sağ olsun o da kırmadı bizleri ve sorularımıza içtenlikle cevap verdi.

 

M.K: Sayın Muhtarım Muhtar olmadan önce ne iş yapıyordunuz?
E.G: Esnaftım. Toptancılık yapıyordum. Kısa bir sürede Okmeydanı devlet hastahanesinde veri giriş müdürü olarak da çalıştım.
M.K: Doğum yeriniz ve doğum tarihiniz ve tahsiliniz nedir?
E:G:1978 Kartal atalar mahallesi doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum.
M.K: muhtar olmaya nasıl karar verdiniz?
E.G: mahallede eski muhtarımın 80 yaşında olması, çoğu insanın artık muhtarı göremediğinden isyan etmesi ve benimde gençlerin yolunun açılması için bir örnek teşkil edebileceğimi düşünerek bu yola çıktım.
M.K: 1 yıldır yaptığınız sıradışı etkinliklerle hep göz önündesiniz olumlu yönde yada olumsuz yönde ne gibi tepkiler geliyor ?
E:G: Tepkiler en çok aynı kurumu paylaştığım kişiler tarafından yapılıyor.
Şuana kadar duyulmamış bir çok projeye imza attık ve sayısız gazetede haber edildik. Gazetecilerle samimi bir ortam yakaladık kim sevmez kendine malzeme olan insanı ben kötü ya da iyi hakkımda ne varsa arkadaşlığımıza bakmaksızın haber edebilirsiniz dedim abilerime. Amacım siyasete nasıl başladıysam öyle bitirmek. En büyük tebriği vatandaşlardan alıyorum. Bunun kanıtıda açık havada soğukta yapmış olduğum bir etkinliğe yüzlerce vatandaşın gelmesiydi. Eleştiride alıyoruz her zaman eleştirilere de açığız.

unnamed (3)
M.K:Geride bıraktığınız 1 yılın bilançosunu anlatırmısınız ne gibi etkinlikler , neler yaptınız mesela .
E:G: Vatandaşlar, esnaf ve firmaların destekleriyle şuana kadar 450 bin tl ye yakın harcama yaptık, hediye dağıttık. Yanlış duymadınız bu rakam 450 bin tl hedef 5 yılda 1 tirilyondu ve biz buna yaklaşıyoruz.
M:K: Kartal belediyesinden memnunmusunuz?
E:G: Op.Dr. Altınok öz beye su sözü verdim siz beni yanınızdan ayırmadığınız sürece ben sizin her daim emrinizde olan bir bireyim dedim.
Ama kendisi ile ilgili vatandaşların bana yönelttiği olumsuzlukları , kendisi ile ilgili soruları bizzat kendisine sorup aslını öğrenmeye çalıştım ve gerçekte hakkında çoğu kişinin yalan söylediğini ve yalan haberler yapıldığını gördüm.
Özünde Öz bir başkan. bana destek olmasaydı şuan başarım bukadar yüksekte olmazdı. Ama bazı kurumlar belediye ile arama girip başkanın bana olan bakış açısını değiştirmeye çalışltılar.
1 yıl oldu halen belediye başkanının makam odasında çay içemedim. Dostluklar bir kahvenin kırk yıl hatrında saklıysa demekki belediye ile hala dost olamamışız.
Benim başkanıma olan nacizane sevgim ve saygım halkımın menfaatine olan bir aşk iledir. O yüzden başkanım beni asla başkalarından sebe yarı yolda bırakacağına inanmıyorum.
M.K: Muhtarlığa 2. dönem tekrar aday olacakmısınız?
E.G: Eğer mahallemi yöneteceğine inandığım iyi bir genç aday olursa ona destek olurum ama mahallemi kibirle ya da saltanatla yöneteceğine inananan bir aday olursa en büyük rakibiyim.

 

M.K: Siyaseti düşünüyormusunuz?
E.G: Bu soruya bir anım ile cevap vermek istiyorum.
Birgün lisede okulumuzun Müdür yardımcısı beni odasına çağırdı adı Gülsüm Yaşar Akyol. Çok şaşırmıştım sert biri idi, disiplinliydi. Odasına geldiğimde sen neden fen bölümü okuyorsun senin sosyal bölüm okuman lazım görüyorum ki sosyal ve okulda sevilen birisin, halka senin gibi insanlar lazım demişti.
Aklıma o günden sonra siyaset çok yer etti , aslında içimdeki bir sırdı Siyaset ve Hayalimde muhtarlık yoktu ama hiç para kazanmadan , hiç para harcamadan çıklabileceğim en üst mevkiiydi Muhtarlık ve benim için ilk basamaktı belkide. Fakat şu da bir gerçek ki eğer oturduğum koltukta halkımın zararına olduğumu hissettiğim an, onlara faydalı olmadığımı anladığım an istifa ederim ve bir saat dahi olsa o koltuğu işgal etmem…!
M.K: Sizin bu sıra dışılığınıza , çizdiğiniz bu farklı Muhtar modeline diğer muhtarlardan gelen tepkiler nedir ? olumlu veya olumsuz yönde.
E.G: Güzel bir soru ; Sanırım biraz kızıyorlar bana .
Meslektaşlarım aslında kendilerince haklılar, aslında beni seviyorlar beni aralarında görmek istiyorlar, ama ben içim içime sığmayan biriyim ve öyle bir dünyam var.
Belki üstüme düşmeyen görevleri yapıyorum, bana vazife olmayan şeylerle uğraşıyorum fakat şu an mahallemdeki halkımızın beğenisini kazandığım bir noktadayım ve onların olumlu tepkilerini alıyorum ve buda beni çok mutlu ediyor.
Yalnız halkımızın şöyle bir yaptırımı var ”Bak o muhtar yapıyor sen neden yapmıyorsun” ama şunu demiyorlar acaba yapan muhtarın görevimi bu yapılanlar , değil tabiki bu benden kaynaklı birşey hiç bir muhtar benim yaptıklarımı yapmak zorunda değil fakat diğer mahalle muhtarlarına ben emsal gösterilince onlarda ister istemez bana kızıyor gönül koyuyorlar.
Ben hepsini tek tek çok seviyorum,Sadece Hürriyet Mahallesi muhtarı da üzerine düşmeyeni yaptı. Benimle Belediyenin arasını açarak bizim halka hizmet etmemizi engelledi.
Fakat şunu çok merak ediyorum, Belediye burada neden Ferhat Arslana sende yap sanada destek olalım demek yerine bana kapıları kapadılar anlamış değilim umarım bana bunu birileri izah eder.
M.K: Peki izlediğiniz bu yol doğrumu? Sıradışı olduğunuzu kabül ediyormusunuz.
E.G : Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Başbakan’ımız ve Devletin üst yöneticileri muhtarların önemini biliyor ama ne yazık ki bizler halan muhtarların görevlerinin zorluklarını bilmiyoruz.
Siz hiç cebinizdeki son 5 tl yi bir vatandaşınıza ya da tanımadığınız birine yol parası olsun diye verdinizmi ?
Biz hemen hemen her gün cebimizden en az bir vatandaşa 20 tl veriyoruz. Vatandaşın o an o zor durumu karşısında çaresiz kalıyoruz.
Muhtar Halkını bağrına basıyor birebir derdini kendi evinden biri gibi , sanki kendi derdi gibi dinliyor ama ya muhtar ne kadar önemseniyor?
İşte ben bu ülkede Muhtarların neler yapabileceğini ve önemini kanıtlamak için muhtar oldum ve tüm yaptığım bu sıradışılıkda bunun için aslında klasik Muhtar modelini kafalardan silip muhtarların bu ülke için ne kadar önemli olduğunu ve daha iyi bir Türkiye için mücadele edeceğim.
M.K: Bizimde yakından takip ettiğimiz projelerinizi devlet tarafından bir teşekkür ya da destek geldimi.?
Alo Muhtar
Kadınlara ,Yaşlılara ve kimsesizlere hizmet
Kardeş aile
Futbol turnuvası
Engelliler koşusu
Engellilere ve kimsesiz çocuklara sinema
Afet dersi
Yaza veda konseri
Hıdırellez dev ateşi
1100 aileye yemek vermek gibi bir çok projeye imza attık.
İktidar Partisi İlçe Başkan’ı Mehdi beyden , Ana Muhalefet Partisi CHP Kartal İlçe örgütünden bu yönde bir destek , bir tebrik Halk adına bir teşekkür alamadık..
Sayın Kaymakamımız her projemize destek vererek hep yanımızda olmuş başarılarımızı tebrik etmiştir.
Kartal Belediyemizinde destekleri olmuş ve olmaktadır kendilerine taşekkür ederiz.
Bu projelerimiz Devlet sahiplense ihtiyaç sahibi bir kimse kalmaz diye düşünüyorum…
M.K: Son olarak söyeleyecekleriniz nelerdir ?
E.G: Son olarak bir kırgınlığımı dile getirmek istiyorum.
Geçenlerde Belediyeden kardeş aile projesi için 5 adet pankart istedim, fakat onaylanmadı bende biraz kırıldım.
İdari amirimiz Kaymakamımız fakat bunca şeyde bizlere destek olan Belediye beş pankartın hesabınımı yapıyor?
Kendim için bir şey istemiyorumki , Kartal halkı için yapılacak bir projenin tanıtımı için kullanılacaktı bu pankartlar.
Aslında mevzu bahis pankart değil bu günlerde Belediyeden de bana karşı aksi yönde bir tavır var, birilerinin dolduruşuyla yapılan hareketler bunlar.
Herşeyini ortaya koyup HALKA HİZMETİ kabul etmiş bir muhtarla uğraşmak bence hiçbir belediyenin anlayışı olmamalıdır.
Son sözüm
BİRBİRİMİZLE ÇEKİŞMEK YERİNE ,BİRBİRİMİZE SEVGİYİ ÖĞRETMELİYİZ. teşekkürederim.

Haber: Murat karaca 

Galeri
📆 09 Nisan 2015 Perşembe 18:09   ·   💬 4 yorum   ·  

“Atalar Mahallesi Muhtarıyla dobra dobra” için 4 cevap

 1. Ulaş dedi ki:

  Muhtarim Daima Arkandayim Butun Ailecek Yaptigin Seyler Cok Begeniliyor Basarilarini Surdurrceginide Biliyoruz Sakin Muhtarliki Birakma…Hicbir Zamanda Sessiz Kalma…

 2. Gültekin dedi ki:

  Muhtarım Mahallemiz için büyük kazanımsın Allah yar ve yardımcın olsun.

 3. betul cengiz dedi ki:

  Cok açık ve icten bir röportaj olmus. Her mahalleye senin gibi bir muhtar hatta ve hatta turkiyeye senin gibi Basbakan lazim.
  Herzaman elinden geleni degil fazlasini yapıyorsun. Onunu kesmeye calisanlar olsada Atalar halki herzaman yaninda.
  Basarilarinin devamini diliyorum.

 4. Cansu Mert dedi ki:

  Bugün muhtarımızın bir vatandaş hatta bir kaç vatandaş için yaptığı tutumu ve yardıma şahit oldum. Bu adam resmen insanlaığa hizmet için indirilmiş bir kul, hatta ermiş olduğundan mahallece şüphe ediyoruz. Bir yerde konuşulsa ya telefonla arıyor ya da yanımızda. Bunu bir çok kişiden duydum. Sizin gibi basın mensuplarınada bu tür insanları bu şekilde takip edip yayınlmak düşer. Emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR