MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Atatürk Maltepe’de sevdiği şarkılarla anıldı
Atatürk Maltepe’de sevdiği şarkılarla anıldı

Maltepe Belediyesi, Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 76. yılında Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlediği konserle andı. Orkestra şefi Hakan Şensoy’un yönetimindeki 70 kişilik Filarmoni İstanbul Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü keman virtüözümüz Cihat Aşkın’ın katılımıyla, Atatürk’ün sevdiği şarkıları Maltepeliler için seslendirdi.  

 

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) gerçekleştirilen “Ata’yı Anma Konseri”yle anıldı.  Orkestra şefi Hakan Şensoy’un yönetimindeki 70 kişilik Filarmoni İstanbul Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü keman virtözümüz Cihat Aşkın’ın katılımıyla, Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi. Büyük ilgi gören konserde, geniş bir yelpazede hazırlanan eserler sunuldu.

 

 

“BURADA AYRIŞTIRMA YOK”

Filarmoni İstanbul Genel Müzik Direktörü Yrd.Doç.Dr.Hakan Şensoy, anma programına geçmeden önce yaptığı konuşmasında, ilk kez bu salonda Maltepeliler ile buluştuklarını belirterek, Atatürk’ün yurtta barış dünyada barış ilkesinden yola çıkarak, bugünkü konserin içeriğini belirlediklerini ifade etti. Sanatın insanları birleştirmek için var olduğuna dikkat çeken Şensoy, “Sanatçılar olarak gerçekten çok zor günler yaşıyoruz. Orkestralarımız kapanmakla tehdit ediliyor. Burada ayrıştırma yok. Çok seslilik var. Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’a, sanata ve sanatçıya göstermiş olduğu büyük ilgi ve böyle bir olanağı sağladığı için buradaki arkadaşlarım adına, hepinizin önünde teşekkür ediyorum” dedi. Ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın da, “Çok özel bir etkinlikle sizlerle beraberiz.   Atamızı sadece sevdiği şarkılarla anmak yerine, biraz farklı bir alanda mesaj verelim istedik. Çok değişik bir imajla karşınıza geldik” diye konuştu.

 

 

DÜNYANIN MÜZİĞİ MALTEPELİLER’LE BULUŞTU 

 

Konserin ilk bölümünde besteci Ferit Tüzün’ün “Esintiler / Prelude-Zeybek-Finale”  adlı eseriyle  Cihat Aşkın’ın düzenlediği,  “Sarı Gelin, Gelino, Requiem for a dream, Selanik Türküsü, Tango: Özleyiş, Ali Ekber Çiçek-Haydar Haydar” adlı eserler seslendirildi. İkinci bölümdeyse, Dede Efendi, Ulvi Cemâl Erkin, Maurice Ravel, Aram Khachaturian, Kara Karayev, Giacomo Puccin’nin  eserleri seslendirildi. Konser 10. Yıl Marşı ile sona ererken, Maltepeliler sanatçıları dakikalarca ayakta alkışladı. Konserin bitiminde Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç adına, Maltepe Belediye Meclis Üyesi Levent Zengin tarafından, Cihat Aşkın ve Hakan Şensoy’a çiçek takdim edildi.

📆 10 Kasım 2014 Pazartesi 13:16   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR