MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Atatürk’ün anısına muhteşem bir konser düzenlenecek
Atatürk’ün anısına muhteşem bir konser düzenlenecek

Atatürk’ün sevdiği şarkılarının çalınacağı konserde, Atatürk’ün “Yurtta barış, dünyada barış” söylemine uygun olarak başta Türk olmak üzere, Fransız, Ermeni, Rus, İtalyan bestecilerinin eserlerine yer verilecek.

 

 

 

Maltepe Belediyesi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 76. yılında düzenlediği ve Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan bir konserle anıyor. Konserde dünyaca ünlü keman virtüözü Cihat Aşkın da yer alıyor.

 

 

Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde (TSKM) gerçekleştirilecek “Ata’yı Anma Konseri”nde, orkestra şefi Hakan Şensoy’un yönetiminde ve dünyaca ünlü keman virtözü Cihat Aşkın’ın katılımıyla 70 kişilik Filarmoni İstanbul Senfoni Orkestrası, Atatürk’ün sevdiği şarkıları müzikseverler için çalıp söyleyecek.

 

 

Yarın akşam gerçekleştirilecek, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve çok sayıda davetlinin katılacağı etkinlik iki bölüm halinde dinleyicilerle buluşacak. Dinletinin ilk bölümünde önemli besteci Ferit Tüzün’ün “Esintiler / Prelude-Zeybek-Finale” adlı eseriyle dünyaca ünlü keman virtözü Cihat Aşkın’ın düzenlemeleriyle yer alan “Sarı Gelin, Gelino, Requiem for a dream, Selanik Türküsü, Tango: Özleyiş” adlı eserleri icra edilecek. İkinci bölümdeyse, Dede Efendi, Ulvi Cemâl Erkin, Maurice Ravel, Aram Khachaturian, Kara Karayev, Giacomo Puccini gibi müzisyenlerin orijinal eserleri seslendirilecek.

 

 

Öte yandan dinletinin en dikkat çeken özelliği; başta Türk olmak üzere, Fransız, Ermeni, Rus, İtalyan bestecilerinin eserlerine yer veriyor olması. Böyle bir seçkinin yapılma nedeniyse, Atatürk’ü ölüm yıl dönümüde “Yurtta barış, dünyada barış” sözüyle ve birlik-beraberlik içinde anmak.

 

 

CİHAT AŞKIN KİMDİR?

İstanbul’da doğdu. Henüz çok küçükken müziğe olan ilgisini keşfeden ailesi tarafından konservatuara kaydı yaptırıldı. 12 yaşında ilk resitalini veren Aşkın, 15 yaşına geldiğinde tüm Paganini Kaprisler’i çalıyordu. Müzik eğitimine Londra’da bulunan Royal College of Music’de Rodney Friend ve The City Univercity’de Yfrah Neaman ile devam etti. Ustalar, Ruggierro Ricci ve Dorothy Delay ile kısa süreli çalışmaları olan Aşkın, Mastır ve Doktora programlarını bitirerek yurda döndü. İTÜ’de 1998’de Doçent, 2006’da Profesör unvanlarını aldı. Aynı çatı altında, 1999’dan 2012’ye dek Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nin (MIAM) kurucusu ve eş-başkanı olarak akademik görevlerini ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmüş olan Aşkın, 2008-2012 yılları arasında Türk Müziği Devlet Konservatuarı Müdürlüğü görevini yerine getirdi. Müzik otoriteleri tarafından günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden biri olarak tanınan ve tanıtılan Aşkın; Cobos, Dmitriev, Yoel Levi, Shlomo Mintz ve Ida Haendel gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile aynı sahneyi paylaştı. Dünyanın dört bir yanında, Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Asya ve Afrika’da bulunan birçok sanat merkezinde konserler verdi ve çeşitli festivallere katıldı. Sanatçı, konserlerinde Jean-Baptiste Vuillaume (1846) ve Joseph Gagliano (1796) kemanları ile çalmaktadır.

 

 

HAKAN ŞENSOY KİMDİR?

İstanbul’da doğan sanatçı, keman eğitimine 1977-78 yılında girdiği İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda Prof. Ayhan Turan gözetiminde “Hızlı Eğitim Özel Keman Birimi”nde başladı.1984 yılında verdiği ilk resitalinden bu yana İtalya, Fransa, Bulgaristan, Amerika Birleşik Devletleri, Romanya, Kosova, Arnavutluk, Letonya, Azerbaycan, Estonya, İsveç, İngiltere, Venezuela, Meksika, Çek Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye’de dünyaca önemli konser salonlarında (New York Carnegie Hall – Paris Louvre Auditorium) pek çok orkestra konserine solist ve şef olarak katıldı ve resitaller verdi. 1985 yılında İstanbul Filarmoni Derneği tarafından “Yılın En Başarılı Genç Sanatçısı” ve aynı yıl İTÜ Rektörü elinden “Sanat Dalında Üstün Başarı” ödüllerini aldı.

📆 09 Kasım 2014 Pazar 13:51   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR