MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Gençlik, Kadıköy, Manşet, Toplum » Ayvalıtaş ve Korkmaz’ın Adları Kadıköy’de de Yaşayacak
Ayvalıtaş ve Korkmaz’ın Adları Kadıköy’de de Yaşayacak

Moda Meydanı’nın adı Mehmet Ayvalıtaş Meydanı oldu

 

 

 

Gezi direnişi sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın ismi Kadıköy Moda Eski Havuz Meydanı’nda, Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ismi ise Yeldeğirmeni’nde bir parkta yaşayacak.

 

 

Kadıköy Belediyesi, Kadıköylülerin ve forumların isteği üzerine, Moda Eski Havuz Meydanı’na Mehmet Ayvalıtaş Meydanı adı verilmesi için Belediye Meclisi’nden karar çıkardı. Başkan Öztürk, Aralık ayında hayatını kaybeden Mehmet’in annesi Fadime Ayvalıtaş’ın ölümünden kısa bir süre önce Moda Meydanı’na gelerek Mehmet Ayvalıtaş Meydanı Pankartı taşıdığını hatırlatarak, “Fadime Ana’nın bu isteğini vasiyet kabul ettik. Mehmet Ayvalıtaş’ın adı Kadıköy Moda’da yaşayacak” dedi.

3-mehmet_ayvalitas_parki (3)

 

 

Dün akşam olağan toplantı için toplanan Kadıköy Belediye Meclisi, sürpriz bir karara imza attı. Geçen yıl Gezi Olayları sırasında Ümraniye’deki protestoda bir aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden Gezi Direnişçisi Mehmet Ayvalıtaş’ın adı Moda Havuz Meydanı’na verildi. CHP’li üyelerin teklifi ile Meclis’te görüşülen teklif “oy birliği” ile kabul edildi.

 

 

Meclis kararı ile 13 Aralık da hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş’ın son arzusunun da gerçekleştiğini belirten Kadıköy Belediye

 

 

Başkanı Selami Öztürk şunları söyledi:

 

 

Meclisimiz Mart ayı son toplantıları için toplandı. Uzun süredir Kadıköylüler, Gezi Direnişinden sonra toplanan forumlar ve sosyal medya üzerinden bana ulaşanlar, Moda Havuz Meydanı’nın adının Mehmet Ayvalıtaş olması konusunda taleplerini iletiyorlardı. Bu talepler Meclisimizin dünkü oturumunda teklif olarak görüşüldü ve oy birliği ile de kabul edildi. 20 Kasım 2013 akşamı aralarında Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ayvalıtaş, babası, kardeşleri ve yurttaşların olduğu bir grup Moda Havuz Meydanı’nda basın açıklaması yapmış, bu meydanın adının Mehmet Ayvalıtaş olmasını istemişlerdi. Hatta Fadime Ana Mehmet Ayvalıtaş Meydanı yazılı bir pankart taşımış, Mehmet adalet ve özgürlük için yaşamını yitirdi demişti. Fadime Ana ne yazık ki 13 Aralık’ta yani, Moda’ya gelmesinden kısa bir süre sonra hayatını kaybetti. Biz, Fadime Ana’nın o günkü sözlerini vasiyet kabul ettik. Meclisimizde oy birliği ile bu talebi resmileştirdi. En kısa zamanda Mehmet Ayvalıtaş Meydanı tabelasını koyacağız.”

 

 

mehmet-ayvalıtas-meydanı

 

 

FADİME ANA MEYDANDA PANKART TAŞIMIŞTI

 

 

Aralarında Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesinin de olduğu çok sayıda kişi 20 Kasım Çarşamba akşamı Kadıköy Altıyol’da bir araya gelmiş, Moda Eski Havuz Meydanı’ndaki heykele “Mehmet Ayvalıtaş Meydanı” pankartı asarak, meydana Mehmet Ayvalıtaş’ın adını vermişlerdi.

 

 

YELDEĞİRMENİ’NDE ALİ İSMAİL KORKMAZ PARKI

 

 

Kadıköy Belediyesi, forum toplantılarının yapıldığı Rasimpaşa Mahallesi Yeldeğirmeni’nde yeni açılan bir parka da Ali İsmail Korkmaz adını verdi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda dilekçe ile başvuru yapıldığını belirterek, “Yeldeğirmeni’ndeki park küçük ama yeni bir park. Mahalle sakinleri parka Ali İsmail Korkmaz isminin verilmesini istedi. Biz de bundan mutluluk duyduk.” dedi.

 

Galeri
📆 04 Mart 2014 Salı 13:11   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR