MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Nisan 2023
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Teknoloji, Toplum » BAKAN FİKRİ IŞIK’TAN ‘ELEKTRİK KESİNTİSİ’ AÇIKLAMASI
BAKAN FİKRİ IŞIK’TAN ‘ELEKTRİK KESİNTİSİ’ AÇIKLAMASI

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, elektrik kesintilerinin siber saldırıdan kaynaklanmış olabileceği iddialarına ilişkin, “İstanbul ve Ankara’da hayatın yavaş yavaş normale döndüğü bilgisini aldım ama nedenleri konusunda bu açıklamayı Enerji Bakanımızın yapması en doğrusu” dedi.

 
Bakan Fikri Işık, katıldığı, “Kıtalararası Rüzgar Enerjisi Kongresi” sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Açıklanan büyüme rakamlarıyla ilgili görüşü sorulan Bakan Işık, “4. çeyrek büyüme rakamı yüzde 2.6 olarak geldi ve toplamda da 2014 yılının toplamı yüzde 2.9 oldu. Türkiye’de büyümeyi etkileyen iki temel faktör var. Bunlardan bir tanesi iç tüketimdir, bir tanesi de ihracattır. 2014’ün ilk üç çeyreğinde ihracatın büyümeye katkısı ciddiydi. Özellikle ilk iki çeyrekte katkı vardı ama son çeyrekte ihracat pazarlarımızdaki o dalgalanma, ihracattaki o yavaşlama şuanda Türkiye’nin etrafında tamamen bir karmaşa hüküm sürüyor. Suriye, Libya, Mısır, Irak, Rusya, Ukrayna, Yunanistan’ın içinde bulunduğu durum, Avrupa’nın genel olarak ekonomik durgunluk içerisinde bulunması böyle konjonktürde ihracatın büyümeye yeteri kadar destek vermeyeceği kanaati vardı. Ama buna rağmen ihracatın büyümeye bir miktar katkı verdiğini gördük. İç tüketimdeki artış büyümeyi olumlu etkiledi. Bu açıdan Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya itibariyle, içinden geçilen konjonktür dolayısıyla bu büyüme rakamlarını normal karşılamak gerekiyor. Bu açıdan 2015 yılının ilk çeyreğinde büyüme rakamlarını vermekten ziyade ben ilk ve ikinci çeyrekte bugünkü gibi bazı sıkıntılar yaşayacağımız açık. Daha arzu ettiğimiz büyüme rakamlarına ulaşamayacağımız belli ama özellikle ilk yarıdan itibaren Türkiye’nin hızlı bir büyüme rakamı yakalayacağını söyleyebiliriz. Türkiye’nin 2015 yılının ikinci yarısından itibaren ciddi bir artış yakalayacağını söylemek zor değil” dedi.

 
Bir basın mensubu ise, “Büyüme rakamlarında dış ticaret verileri de vardı. Bu verilere göre 2015 yılının Şubat ayında bir önceki yıla göre ihracatta yüzde 6, ihracatta yüzde 7,2’lik gerileme vardı. Neler söyleyeceksiniz?” sorusu üzerine ise Bakan Işık, bunun iki sebebi olduğunu söyledi. Işık, “Bunlardan bir tanesi ihracat pazarlarımızdaki dalgalanma bizi etkiliyor. İkincisi de petrol fiyatlarının ve emtia fiyatlarının düşmesinden dolayı fiyatlardaki gerileme bizim total rakamı aşağı çekiyor. Dolayısıyla orada bir miktar düşüşü makul karşılamak gerekiyor. Çünkü ürettiğiniz malı 1 liraya satıyorsanız, şimdi 0.9 liraya satıyorsunuz. Emtia fiyatları ve enerji girdilerinin azalmasından dolayı piyasada böyle bir hafifte olsa geri çekilme var. O da toplam ihracat rakamlarını etkiliyor. Ama bunun yanında bizim ihracat pazarlarımızdaki Avrupa’daki durgunluğun diğer alanlardaki oynaklığın ve maalesef güçlü dalgalanmanın ihracatımızı olumsuz etkilediğini hepimiz görüyoruz” diye konuştu.

 
Bakan Fikri Işık, Türkiye’nin birçok yerinde bugün yaşanan elektrik kesintisine siber saldırının neden olmuş olabileceği iddialarına ilişkin soru üzerine ise, “Ben İstanbul ve Ankara’da hayatın yavaş yavaş normale döndüğü bilgisini aldım ama nedenleri konusunda bu açıklamayı Enerji Bakanımız ve bakanlığın yapması en doğrusu. Bazı şeyleri speküle edip de sonradan ‘pardon özür dileriz’ demek doğru olmaz. Gereksiz paniğe de toplumu sevk etmemek gerekiyor. Mutlaka Enerji Bakanlığımız, ilgili kurum ve kuruluşlarımız bunun nedenini ortaya çıkaracaktır. Ondan sonra alınması gereken tedbirleri en hızlı, en süratli şekilde alacaktır” dedi….İSTANBUL (İHA)

📆 31 Mart 2015 Salı 17:30   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR