MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Ekonomi, Genel, Manşet, Toplum » Bakan Tüfenkci: “KOSGEB aracılığıyla esnafa 11 milyar TL’lik kaynağı faizsiz olarak verdik”
Bakan Tüfenkci: “KOSGEB aracılığıyla esnafa 11 milyar TL’lik kaynağı faizsiz olarak verdik”

KOSGEB aracılığıyla esnafa 11 milyar TL’lik faizsiz destek verdiklerini belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bankalar boyutunda birtakım sıkıntıların olduğunu söyleyerek, “Bu sıkıntının da farkındayız ve bir kez daha bankaları gerçekten uyardık.

 

 

Şu veya bu nedenle çekini ödeyemeyenler veya sonradan ödeyip, hala daha bankalar ödediği halde benim listemde kara listede görünüyordun deyip olumsuz yanaşanlar var. Biz bunu bankalar birliğiyle konuştuk. Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza da bunu arz edip gereğini de yapacağız” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Esnaf Odaları Birliği üyeleriyle kahvaltı programında bir araya geldi. İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği binasında gerçekleşen toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz ve çok sayıda oda başkanı ve üye eşlik etti.

“Esnafımız her zaman istikrardan yana oldu”

Kahvaltı sonrası konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Esnafımız dün olduğu gibi bugün de hep istikrardan yana oldu, huzurdan yana oldu, ülkenin birliğinden ve beraberliğinden yana oldu. Asla ve asla kargaşaya, anarşiye pirim vermedi. Kaosa pirim vermedi. Bundan sonra da vermeyecek. 15 Temmuz darbe girişimi olduğunda da esnafımız kendini topa, tüfeğe, uçak bombalarına siper etti. Meydanlara sahip çıktı. Milletin iradesine sahip çıktı. Huzurdan ve barıştan yana oldu. Milli iradeye karşı yapılan darbeye de dur demesini bildi” ifadelerini kullandı.

“KOSGEB aracılığıyla esnafa 11 milyar TL’lik bir kaynağı faizsiz olarak verdik”

KOSGEB aracılığıyla esnafa ciddi anlamda destek olduklarını belirten Tüfenkci, “KOSGEB aracılığıyla esnafımıza ciddi anlamda, yaklaşık 11 milyar TL’lik bir kaynağı faizsiz olarak, bir yıl ödemesiz, iki yıl vadeli, bunu esnafımıza sunduk. Tabi burada da birtakım uygulamalarda sıkıntılar var. Bunu da yakından takip ediyoruz. Özellikle bankalar boyutunda birtakım sıkıntılar yaşanıyor. Bunun da farkındayız ve bir kez daha bankaları gerçekten uyardık. Samimiyetle söylüyorum birçok banka bu noktada adım attı. Kolaylaştırma anlamında adım attı. Çünkü biz orada yapılandırma şartını getirdik. Şu veya bu nedenle çekini ödeyemeyenler, veya sonradan ödeyip, hala daha bankalar ödediği halde benim listemde kara listede görünüyordun deyip olumsuz yanaşanlar var. Biz bunu bankalar birliğiyle konuştuk. Eğer kısa zamanda bunu düzeltmezlerse bu yaptırıma da dönüşebilir bunu da buradan ifade etmiş olalım. Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza da bunu arz edip gereğini de yapacağız. Bunu samimi olarak söylüyoruz” diye konuştu.

“Koalisyonlarla bu ülke çok şey kaybetti”

“AK Parti iktidarlarından önce, koalisyon dönemlerinde esnafımızın nasıl eridiğini, nasıl yok olmaya yüz tuttuğunu gördük” diyerek sözlerine devam eden Tüfenkci, “Enflasyon baskısı altında, faiz baskısı altında, istikrarsız yönetimlerle neler yaşadığını buradaki başkanlarım da biliyor. Biz hep şunu ifade ettik, koalisyonlarla bu ülke gerçekten çok şey kaybetti. Enerjisini kaybetti, sermayesini kaybetti, insan kaynaklarını kaybetti. Gecelik faizlerin binleri bulduğu, enflasyonların yüzde ellileri, yüzde altmışları bulduğu bir ortamda küçük esnafımızın ayakta duramayacağını zaten herkes biliyordu. Ve nitekim yazar kasaların atılmasına kadar varan, artık bıçağın kemiğe dayandığı noktada bir dizi eylemleri de ortaya koymak zorunda kalmıştı, esnafımız. Oysa bu, esnaflarımızın kolay kolay yapacağı bir eylem de değildi. AK Parti iktidarının yakaladığı istikrar ve güvenle birlikte Türkiye’nin üç kat, dört kat, kimi alanlarda beş kat büyüdüğüne hep beraber yaşayarak şahit olduk” şeklinde konuştu.

“Bir gecede 130 bine yakın esnafımız, iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı, iflaslara sürüklendi”

Sistem arızaları nedeniyle, çift başlılık nedeniyle yaşanan krizlerden dolayı yine zararı esnafın çektiğini, milletin çektiğini belirten Tüfenkci, “Hatırlayın, rahmetli Bülent Ecevit’in kendisinin getirmiş olduğu bir cumhurbaşkanıyla yaşamış olduğu yönetim krizi nedeniyle bir gecede yaklaşık 130 bine yakın esnafımız, iş yerlerini kapatmak zorunda kaldı, iflaslara sürüklendi. Turgut Özal’ın Mesut Yılmaz ile yaşadıklarını, Demirel ile yaşadıklarını hep beraber gördük ve kaybeden yine bizler olduk. Biz istiyoruz ki bundan sonra artık bu tip yönetimsel krizler yaşanmasın, çift başlılıklardan dolayı araya vesayet odakları girip, milletin iradesine rağmen iktidarmış gibi davranmasın istiyoruz. İnşallah referandumdan sonra cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile bunları gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Programın ardından Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Faik Yılmaz, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye plaket takdim etti.

📆 20 Mart 2017 Pazartesi 09:10   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR