MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Manşet, Toplum » BAŞKAN ALTINOK ÖZ HACI BEKTAŞ-I VELİ’Yİ ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI
BAŞKAN ALTINOK ÖZ HACI BEKTAŞ-I VELİ’Yİ ANMA ETKİNLİĞİNE KATILDI

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Nevşehir’de düzenlenen 53. Ulusal, 27. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma Töreni kültür ve sanat etkinliklerine katıldı.30 otobüsle Kartal’dan gelen vatandaşlar da etkinlikte yerini aldı. 

 

Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insan, 53. Ulusal, 27. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma etkinlikleri kapsamında Nevşehir’de buluştu. Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı tören ilçenin Çilehane Mevkii’nde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu Salonu’nda düzenlendi. Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen törenin açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Vali İlhami Akbaş, CHP Genel Başkan Yardımcıları, CHP milletvekilleri, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanları ve meclis üyeleri, eski Turizm Bakanı ve bu yılki ’Hacıbaktaş Ödülü’ sahibi Alev Coşkun, Arnavutluk’tan gelen Alevi Dedesi Edmond Brahimaj, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, alevi dedeleri, alevi dernek, vakıf ve federasyon temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 “Hatalardan ve kötülüklerden arınmanın yolu özeleştiriden geçer”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, alkışlar eşliğinde çıktığı kürsüde yaptığı konuşmada, ”Erenlerimiz, pirlerimiz, aşıklarımız bize Anadolu’yu yurt yaptılar. Onlar bu ülkeye bir tarla gibi bakıp sevginin, hoşgörünün, dostluğun tohumlarını ektiler” dedi. İnsana duyulan sevginin temelini adaletin oluşturduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeye hakkıyla davranmak gerekir. Adalet beşeri ilişkinin temelidir. Hacı Bektaş-ı Veli’nin, bu prensipleri, öğretileri bize rehber olmalıdır. Kadın ve erkek arasında da eşitlik ve adalet gerekir. Hacı Bektaş-ı Veli, hatalardan ve kötülüklerden arınmanın yolunun, özeleştiriden geçtiğini bizlere öğretmiştir. Hacı Bektaş-ı Veli, sorunları nefretle ve öfkeyle değil, sevgi ve adaletle çözmüştür. Nefret ve öfkeyi düşünmemiştir bile. Hacı Bektaş-ı Veli’nin 13’üncü yüzyılda ortaya koyduğu bu prensipler, günümüzde de yolumuzu aydınlatmaktadır. Bu prensipler üzerinde yürüdüğümüz takdirde, geleceğimiz de aydınlık olacaktır. Sevginin, kardeşliğin, dostluğun öğreticisi Hacı Bektaş-ı Veli’dir.”

Binlerce Kartallı Hacı Bektaş-ı Veli’yi anmaya gitti

Kartal Belediyesi, binlerce Kartallı vatandaşı 53. Ulusal, 27. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli Anma etkinlikleri için Nevşehir’e götürdü. Kartal Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürlüğü, her yıl Türkiye’nin dört bir yanından binlerce vatandaşın bir araya geldiği, Hacı Bektaş-­ı Veli anma etkinlikleri kapsamında Kartallı vatandaşları Nevşehir’e götürdü. Etkinlikte, Kartal’ın 20 mahallesinden eş zamanlı olarak 30 otobüs Nevşehir’e hareket etti. Tur boyunca vatandaşlara; 1 ambulans, 1 sağlık teknikeri ve 1 hemşire eşlik etti. Kartal Belediyesi tarafından tura katılan vatandaşlara, otobüslerde kek, meyve suyu, sandviç, kahvaltılık ile çeşitli ikramlarda bulunuldu. Sabah saatlerinde konvoy şeklinde Nevşehir’e ulaşan Kartallılar, “Çilehanede” yapılan törenlerin açılışına katıldı. Ardından, Kartal Belediyesi’nin görevlendirdiği rehber personeller eşliğinde etkinliklere katılmak üzere Hacıbektaş’a giden vatandaşlar, etkinlik sonrası Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz tarafından uğurlanarak İstanbul’a doğru yola koyuldu. Ücretsiz faydalanılan etkinlikte vatandaşlar, Hacı Bektaş-ı Veli felsefesini daha yakından tanıma şansına sahip oldu.
unnamed (39) unnamed (37) unnamed (40)

Galeri
📆 17 Ağustos 2016 Çarşamba 12:15   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR