MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » BAŞKAN ALTINOK ÖZ, “ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ”NE KATILDI
BAŞKAN ALTINOK ÖZ, “ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ”NE KATILDI

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Bulgaristan’ın Razgrad İsperih Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen Demir Baba Tekke “Şehitleri Anma Töreni’ne katıldı.

Kartal Belediyesi ve Bulgaristan’ın Razgrad ili İsperih Belediyesi arasında sosyal ve kültürel ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlenen törene katılan Başkan Altınok Öz’e, Belediye meclis üyeleri de eşlik etti.

Varna’da, Varna Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) İl Başkanlığı yöneticileri ve üyeleri ile  bir araya gelen Başkan Altınok Öz,  İsperih’te düzenlenen Demir Baba anma törenine katıldı. Sonrasında Filibe’ye geçen Başkan Altınok Öz, Kırcaali Ardino Belediyesi ile görüşmelerin ardından Cebel’de düzenlenen Şehitleri Anma Töreni’nde yer aldı.

Bulgaristan’daki temaslarını tamamlayarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için Kartallı Kazım Meydanı’nda vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Altınok Öz, 19 Mayıs 1989 yılında Cebel’de yapılan yürüyüşün Avrupa’ya demokrasiyi getirdiğini söyledi.

Kartal’da yapılan buruk 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı anma törenine katılan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 19 Mayıs 1919 yılında iki halk hareketi olduğunun altını çizdi.

Başkan Altınok Öz, yaptığı konuşmada, “19 Mayıs 1919’da iki halk hareketi oldu. İlki Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı halk hareketi, diğeri de ezilen yok edilmeye çalışılan ve kimliksiz, kişiliksiz bir nesil yaratılmaya karşı Bulgaristan’da 19 Mayıs 1989 yılında dönemin totaliter rejimine karşı
Kırcaali’nin Cebel ilçesinde Türklerin başlattığı yürüyüş… Nasıl 19 Mayıs Anadolu’ya Cumhuriyeti ve demokrasiyi getirdiyse, bu yürüyüş de Avrupa’ya demokrasi getirdi. Sadece Bulgaristan’a değil; ondan sonra Berlin duvarı da yıkıldı. Avrupa demokrasiyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; sınır dışında bıraktığımız ama bizim mirasımız olan kendi yurttaşlarımız getirdi.  Bunu çok iyi bilmemiz lazım. Şu gördüğünüz iki tane kırmızı-beyaz karanfil Cebel’deki Türkan bebeklerin ve daha nicelerin ölümünü anma ve demokrasiye yürüyüş toplantısı nedeniyle göğsüme takıldı. Bu karanfilleri göğsüme takmaktan gurur duyuyorum. Orada olmaktan ve sizlerin selamını onlara iletmekten gurur duydum. Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Sevgili Lütvi Mestan’ın selamını da sizlere getirdim.” dedi.

📆 21 Mayıs 2014 Çarşamba 12:27   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR