MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Eğitim, Flaş, Genel, İlçeler, Kartal, Manşet, Toplum » BAŞKAN ALTINOK ÖZ: “TARİH İYİ BİLİNMELİ”
BAŞKAN ALTINOK ÖZ: “TARİH İYİ BİLİNMELİ”

 

 

Kartal Yakacık Doğa Koleji ile Kartal Yüksel İlhan Alanyalı Fen Lisesi öğrenci ve öğretmenleri ‘22 Mart Dünya Su Günü’ öncesinde Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette Başkan Altınok Öz,  merak ettikleri konularda çocukları aydınlattı.

 

Başkan Altınok Öz öğrencilere Mustafa Güzelgöz’ü anlattı

 

Yaptığı konuşmada üretimin ve kitap okumanın önemine değinen Başkan Altınok Öz, ünlü edebiyatçı Fakir Bayburt’un adına kitap yazdığı Eşekli Kütüphaneci adıyla bilinen kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün yaşamından kesitleri ziyaretine gelen öğrencilerle paylaşarak şunları söyledi: ”Mustafa Güzelgöz’ün tayini, kütüphaneci olarak Ürgüp Tahsin Ağa Kütüphanesi’ne çıkar. Kütüphane, heyecanla okurları bekler. Bir gün olur, beş gün olur, gelen giden yok. Özellikle çocuk kitaplarına gereksinimin olduğu kütüphanenin kitap sayısını artırmak için Ürgüp dışında çalışmakta olan hemşerilerine tek tek mektup yazarak kitap göndermeleri isteğinde bulunur.
6e1c833b-e9fd-43f6-8493-6db155ffec25 a579e9db-a0df-4b8a-8f83-0857c7a1c1d7

 

Bir ay sonra mektuplara cevap olarak paketlerle kitaplar gelmeye başlar. Bazı Ürgüplüler, gazete ve dergilere abone olmuşlardır. Etraftakilerle konuşur, herkese anlatır.  23 yaşındaki genç memur, “Ne yapayım, ne yapayım?” diye düşünür durur. Sonunda aklına bir fikir gelir. Bir eşek alıp iki tane de sandık yaptırır. İki sandığa, kalınlığına göre 180-200 kitap sığdırır. Sandıkların üstüne “Kitap İare Sandığı” yazar. Kitapları eşeğe yükler ve köy köy gezmeye başlar. Köylerdeki çocuklar Eşekli Kütüphaneciyi her seferinde sevinç içinde alkışlarla karşılarlar. Mustafa Güzelgöz, bu işi daha da ileri götürür kitap dağıtımını 5 merkep ve 2 katır ile yapmaya, ulaşılması çok zor ve engebeli yolları geçerek Ürgüp civarı ile Kayseri’nin Yeşilhisar ve İncesu ilçelerine bağlı köylere ulaşmaya başlar. Zamanla Mustafa  Güzelgöz’ün ünü etrafa iyice yayılır. İnsanlar kütüphaneye de gelmeye başlar. Mustafa Güzelgöz, bakar ki kütüphaneye kadınlar hiç gelmiyor.

 

 

Ardından kadınların gelmelerini sağlamak amacıyla Zenith ve Singer fabrikasına mektup yazar. Zenith dokuz tane, Singer bir tane dikiş makinesi yollar. Makine kullanmayı bilen kadınların yardımıyla dikiş kursları açılır. Salı günlerini kadınlar günü yapar. Kumaşı alan kadın kütüphaneye koşar. Dikiş makinesi yetmediği için sıralar oluşur. Sırada bekleyen kadınların eline birer kitap verir, beklerken okusunlar diye. Yakın zamanda biz de Kartal’a, üretimin ve çalışkanlığın simgesi olan Eşekli Kütüphaneci Mustafa Güzelgöz’ün heykelini yaptıracağız.”

 

“Tarihinizi iyi bilin”

 

Ziyarette tarihin iyi bilinmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Altınok Öz, tarihin iyi bilinmesi halinde gelecekle bağın kurulabileceğini ifade etti.  Tarihin bilinmesiyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ne kadar büyük bir lider olduğunun anlaşılacağını vurgulayarak şöyle konuştu: “ Tarih çok iyi bilinmeli. 400 yıl Avrupa’da kaldık Katolik toprağı yok. İşte soru bu. Neden yok? Bu tür sorulara cevap verebiliyorsanız belediye başkanlığı koltuğunda, cumhurbaşkanı koltuğunda ve büyük bir şirketin başında yönetici olabilirsiniz. Dünyanın geçmişiyle geleceği arasında bağ kurarsınız, işte o zaman Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ne büyük bir insan olduğunu anlarsınız.  Dünyada gelmiş geçmiş en büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u aldıktan sonra ilk devaülasyonu yapmıştır.  Yani paranın değerini düşürmüştür. İlk nikâh Anadolu’da ortaya çıkmıştır, ilk para Anadolu’da yapılmıştır. Sorgulayan bir tarihi yaparsanız başarılı olursunuz. “dedi.

 

Konuşmanın ardından öğrenciler, Yakacık Doğa Koleji öğrencilerinden Sena Yüksel’in Dünya Su Günü için yaptığı yağlı boya resmini Başkan Altınok Öz’e hediye etti. Başkan Altınok Öz de ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuklarına teşekkür etti.

 

 

 

Galeri
📆 18 Mart 2016 Cuma 11:17   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR