MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Belediye, Genel, İlçeler, Maltepe, Manşet, Toplum » Başkan Kılıç muhtarlarla buluştu
Başkan Kılıç muhtarlarla buluştu

 Ramazan’da Maltepe’de 10

bin kişilik iftar düzenlenecek

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, muhtarlarla geniş kapsamlı bir kahvaltılı toplantı gerçekleştirdi. Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz’in de katıldığı kahvaltıda Başkan Kılıç, yaklaşan Ramazan öncesi belediyenin yapacağı hizmetler hakkında bilgi verdi. Kılıç, “Maltepe’de Ramazan’da bir ilke imza atacağız. Vatandaşlarımıza, 8-10 bin kişilik ‘Hoşgeldin Ramazan’ etkinlikleri kapsamında iftar verilecek. Sema gösterileri düzenlenecek” dedi.

MALTEPE’YE AVRUPA VİZYONU

Mahalle muhtarlarıyla yapılan toplantıda, altyapı ve üstyapı sorunları ile kentsel dönüşüm, çevre, çöp sorunları, pazar yerleri, aydınlatma ve elektrik problemleri başta olmak üzere imar, kreş, otopark, sokak hayvanları üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Başkan Yardımcısı Sinan Çetiz’in, imar konusunda muhtarları bilgilendirdiği kahvaltıda Başkan Ali Kılıç muhtarların sorunlarını tek tek dinledi ve notlar aldı. Mahallelerin sorunlarını yetkililerin ağzından dinleme olanağı bulan Başkan Kılıç, “Almanya Belediyeler Birliği Başkanı ve eski Münih Belediye Başkanı Christian Ude, bize danışmanlık yapmak üzere geliyor. Maltepe’ye bir Avrupa vizyonu kazandırmak istiyorum. Bunu her fırsatta dile getiriyorum. Kentsel dönüşüm kanayan yaramız, bu konuda Anakent Belediye Başkanımız sayın Kadir Topbaş’la da bir toplantı gerçekleştirdik. Başta kentsel dönüşüm olmak üzere altyapı-üstyapı sorunlarını çözüp, spor sahaları, kültür merkezlerinin sayısını arttırmak istiyoruz” diye konuştu.

 

RAMAZAN’DA BİR İLKE İMZA ATILACAK  

“Maltepe’de Ramazan’da bir ilke imza atacağız” diyen Ali Kılıç, şunları söyledi: “8-10 bin kişilik gruplar halinde vatandaşlarımıza ‘Hoş geldin Ramazan’ etkinlikleri kapsamında iftar verilecek. Sema gösterileri düzenlenecek. Sahildeki basketbol sahasında film gösterimleri düzenlemek istiyoruz. Ayrıca Ramazan etkinlikleri kapsamında okullarımızın bahçesine belediyemizin bir TIR’ı yanaşacak, Mevlana’dan, Yunus Emre’den ilahiler eşliğinde ebru sanatının incelikleri anlatılacak ve vatandaşlara hediyeler verilecek.”

MAHALLE KONAKLARI GELİYOR

Başkan Kılıç, mahallelerde, cenaze, düğün, çeşitlik etkinlikler ve konaklama ile belediye ve muhtarlık işlerinin etkin bir biçimde yürütülebilmesi için hükümet konaklarına benzer bir biçimde mahalle konakları oluşturmayı düşündüğünü ve bunu önemsediğini kaydetti. Muhtarların sorunların dikkatle dinledikten sonra, sorularını cevaplandıran Kılıç, “18 mahallemizin kentsel dönüşüm ve diğer imar sorunlarıyla ilgili olarak daha sağlıklı bilgi alabilmesi için birimler oluşturuyoruz. Bu çok yakında hizmete girecek. Ada bazında kentsel dönüşümü desteklediğimi her fırsatta dile getiriyorum.

 

Çok katlı binalara izin verirsek ileride bizi halkımız suçlar, daha uzun vadeli projeler düşünüyoruz, Maltepe’nin 30-40 yıllık planlarını çıkartmak istiyoruz. Çevre sorunlarınızı da dinledim, bundan sonra çöp konteynırlarına da ruhsat vereceğiz. Çevre sorunu aynı zamanda da eğitim sorunu. İnsanlarımızı eğitmeden, çevre bilinci oluşturmadan hangi çözümü bulursak bulalım kalıcı olmaz. Alkol ve uyuşturucu problemleri hakkında da bilgim var, bu konuda Emniyet Müdürlüğümüz’le de irtibat halindeyiz” şeklinde konuştu.

BELEDİYEDEN ÖRNEK TAZİYE VE SAĞLIK EKİBİ

Cenaze hizmetleri konusunu da oldukça önemsediğini dile getiren Kılıç, belediyecilikte örnek teşkil edecek bir uygulamayı hayata geçireceklerini söyleyerek şunları ifade etti:

“Bir taziye ve sağlık ekibi oluşturuyoruz. 7-8 kişiden oluşacak taziye ekibimiz vefat eden vatandaşlarımızın taziyesine gidecek, Kur’an-ı Kerim okuyacak, onları bilgilendirecek, acılarına ortak olacak. Defin ve diğer hizmetler noktasında elinden geleni yapacak ve belediyemizi bu doğrultuda yönlendirecek. Öte taraftan bir de sağlık ekibi kurduğumuzu belirttim. Bu ekip de, alzehimer gibi çok ağır derecede geçen hastalıklara yakalanan vatandaşlarımıza hizmet verecek. Sakal tıraşı olamayan amcalarımızı gerekirse tıraş etmek için imkanını seferber edecek, gerekirse teyzelerimize saçlarını boyayamıyorsa yardım edecek. Sorunlarını dinleyecek, sağlık taramalarını yapacak, hastanelere sevk edecek.”

“MUHTARLARIMIZI AVRUPA’YA GÖTÜRECEĞİZ”

Konuşmasında muhtarlara da büyük bir müjde veren Kılıç, “Senede iki kez muhtarlarımızı Avrupa’ya götürüp hem Avrupa’yı gezmelerini, hem de belediyecilik faaliyetleri hakkında bilgi edinmelerini istiyoruz. Çağdaş, katılımcı bir belediyecilik açısında bu oldukça önemlidir. Sizler bizim kale komutanlarımızsınız”  diyerek konuşmasını sonlandırdı.

📆 24 Haziran 2014 Salı 11:08   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR