MENÜ ☰
.
Şubat 2024
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Kartal, Manşet » Başkan Öz Basın emekçilerinin gününü kutladı.
Başkan Öz Basın emekçilerinin gününü kutladı.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz’da kutlanan “Gazeteciler ve Basın Bayramı” dolayısıyla bugüne kadar sektöre emek veren tüm basın emekçisi gazetecilerin bayramını kutladı.

Gazetecilerin zor koşullarda emek vererek bilgi ve haberi kamuoyu ile paylaştığını vurgulayan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz,  “Çalışanı, emeklisi bu mesleğe gönül vermiş,  toplumun gözü, kulağı, sesi olmuş tüm gazetecilerimizin emek mücadele gününü kutluyorum. Kamuoyunu doğru, gerçek ve dürüst haberlerle buluşturan, mesleğini bireysel çıkar ve duyguları için kullanmadan objektif habercilik yapan emekçileri saygı ile selamlıyorum. Bu vesileyle tüm basın emekçilerine mesleklerini yapmak için özgür çalışma ortamları ve sansürsüz günler diliyorum” dedi.
Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, gazetecilik yaptığı için tutuklu olan gazetecilerin varlığının da düşündürücü olduğuna dikkat çekerek,  “Haber ve gazetecilikte temel esas toplumun doğru, çarpıtılmamış ve yanlı olmayan gerçek haber ile buluşmasını sağlamaktır.Gazetecilik mesleği zor meşakkatli emek ve çaba gerektiren bir sorumluğun adıdır. Günümüzde basının yoğun sorunlar yaşadığı bilinen bir gerçektir. Gazetecilerin her türlü haklara ermelerini, mesleklerini özgürce yapmalarını bizlerin mutlu olduğu noktadır. Ne habere sansür, ne haberciye baskı, bizim kabulleneceğimiz yol değildir. Sansürsüz, özgür, gerçeğin sesi olan basının varlığının da demokrasi için çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Gazetecilerin özlük hakları, sendikalaşmaları konusunda yeni kazanımlara ermeleri, tutuklu gazetecilerin serbest kalmaları 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı vesilesi ile bir kez daha dileğimizdir. Özgür basın için dün olduğu gibi yarın da desteğimizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.
24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı
Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 temmuz da “Gazeteciler ve Basın Bayramı” kutlanmaktadır. II. Meşrutiyetin yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve bugün sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1946 yılında kurulduğu zaman “gazeteciler için de bir gün belirleyelim” düşüncesi ortaya atılmıştır. Önceleri ilk gazetenin basıldığı gün “basın bayramı” olarak düşünülmüştür. İlk gazetenin çıkışı kimilerine göre 1831, yani Takvim-i Vakayi’nin yayınlanışıdır. İlk Türkçe gazete olmasına rağmen onu, resmi gazete olduğu için ilk gazete saymayan görüştekiler de 1861, yani Tercüman-ı Hakikat’ın çıkışını ilk gazete basılışı olarak kabul etmek istemişlerdir. Bu anlaşmazlık nedeniyle konuda bir görüş birliği olmamış bunun üzerine Fatih Rıfkı Atay, Akşam gazetesinde 24 Temmuz’u tarihini ortaya atmış ve 24 Temmuz tarihi “Gazeteciler ve Basın Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

📆 24 Temmuz 2013 Çarşamba 10:13   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR