MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Genel, İlçeler, Manşet, Toplum, Tuzla » Başkan Yazıcı, 2. Kitabında “Demokrasi’nin Kısa Tarihi”ni Kaleme Aldı
Başkan Yazıcı, 2. Kitabında “Demokrasi’nin Kısa Tarihi”ni Kaleme Aldı

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “İnsanın Teknolojik Yalnızlığı” kitabının ardından “Demokrasi’nin Kısa Tarihi” isimli 2. kitabını yayınladı.
Edebiyat, sanat ve kültürel alandaki gelişmeleri yakından takip eden, ileri düzeyde teknoloji kullanıcısı olan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, ilgi alanlarındaki entelektüel birikimini kitaplara aktarmayı sürdürüyor. 2014 yılında “İnsanın Teknolojik Yalnızlığı” isimli kitabı 2 baskı yapılan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, son eserinde “Demokrasi’nin Kısa Tarihi”ni kaleme aldı.
Başkan Yazıcı’nın Kaleminden “Demokrasi’nin Kısa Tarihi”
Kitap, 3 bölümden ve 160 sayfadan oluşuyor. Demokrasinin tanımı ve tarihi, demokrasinin ilke ve çeşitleri ile demokrasinin gelişim evreleri kitabın birinci bölümünü oluşturuyor. İkinci bölümde ise II. Abdülhamit Dönemi ile Osmanlı’nın son döneminden Cumhuriyetin ilanına kadar yaşanan sosyal ve siyasal olaylar ele alınıyor. Kitabın son bölümü ise Osmanlı’nın dağılışı ve Cumhuriyetin ilanından günümüze kadarki demokrasi serüvenini kapsıyor.
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın sade ve akıcı bir dille işlediği konular çok detaya girilmeden, kısa ve genel bir anlatımla okuyucuya sunuluyor. Demokrasinin Anadolu coğrafyasında hangi aşamalardan geçtiği ve ne gibi sosyal ve siyasal olayların ekseninde şekillendiği çeşitli örnek hadiselerle ortaya konuyor.
Kitapta ayrıca, II. Abdülhamit, Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Adnan Menderes, Süleyman Demirel, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan dönemleri, dönemin en önemli siyasal olayları ekseninde anlatılıyor.

Demokrasi, Büyük Mücadelelerin Sonucu Olarak Bugünlere Geldi
Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, kitabın demokrasiye bağlı kalınması ve korunması hakkında fikir vermesi amacıyla hazırladığını söyledi. Demokrasinin çok uzun yıllara dayanan bir değişimin ve uğrunda verilen büyük mücadelelerin bir sonucu olarak bu günlere geldiğinin altını çizen Başkan Yazıcı, “Günümüz dünyasının en yaygın ve en ideal yönetim biçimi olan demokrasi; çoğunluğun, yani halkın yönetime gelmesi ve idarede etkin rol oynaması anlamını taşır. Şüphesiz çok uzun yıllara dayanan bir değişimin ve uğrunda verilen büyük mücadelelerin bir sonucu olarak bu günlere gelmiştir. Hazırladığım bu kitabın, demokrasiye neden sıkı sıkıya bağlı kalmamız ve onu her türlü tehdide karşı koruyup kollamamız gerektiğine dair size bir fikir vereceğini düşünüyorum” dedi.

Demokrasinin Kısa Tarihi, Tuzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden temin edilebilir.

📆 01 Şubat 2016 Pazartesi 10:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR