MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Etkinlikler, Genel, Kültür-Sanat, Manşet, Toplum » Beşiktaş’ta Dedemden Ninemden Masallar
Beşiktaş’ta Dedemden Ninemden Masallar

 

Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün resmi anaokulu ve ilkokullarda yürüttüğü Dedemden Ninemden Masallar Projesi’nin Kapanış Programı Ortaköy Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

 
Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü projenin amacını “ Sözlü ve kültürel mirasımızın en güzel örnekleri olan masallarımızı ve masal anlatıcılığı geleneğimizi gün yüzüne çıkarmak; bu sayede de değerlerimize sahip çıkmak ve kuşaktan kuşağa aktarımını pekiştirmek istedik” ifadesiyle dile getirdi.

 
Beşiktaş ilçesi resmi anaokulu ve ilkokulların tümünde uygulanan proje kapsamında 39 dede ve nineye (Beşiktaş’ta resmi anaokulu ve ilkokullarda okuyan öğrencilerin dede ve nineleri) erişilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Kayıt altına alınan masallardan ise 20 tanesi bugüne kadar hiçbir yerde yazıya geçmemiş masallardan oluşmaktadır. Proje etkinliği kapsamında ilk defa yazıya geçirilen masallardan bir kısmının ise en az 100 yıllık bir geçmişi olduğu masal anlatan büyüklerimizin masala ait bilgi birikiminden tespit edilmiştir.

Projenin okul programı bölümlerinde Beşiktaş’a bağlı her resmi anaokulu ve ilkokuldaki öğrencilerin dede ve nineleri okula davet edilmiş, torunlarının okudukları okuldaki tüm öğrencilere masal anlatılmıştır. Dede ve ninelerin masal anlatımlarının ardından masala anlatıcılığı eğitimi almış öğretmenlerimiz masalların kuşaktan kuşağa nasıl aktarıldığını masal anlatarak göstermişlerdir.

 
Dedemden Ninemden Masallar Projesinin Kapanış Programı’nda ise temsilen bir anneanne, bir babaanne ve bir dede masal anlatmış; devamında da okul proje koordinatörlerine, masal anlatıcısı öğretmenlere, emeği geçen dede ve ninelere belge ve proje kapsamında çıkarılan “Derlenmiş sözlü Masallar” kitabı takdim edilmiştir.

Galeri
📆 17 Şubat 2017 Cuma 09:38   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR