MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Politika, Toplum » CHP’Lİ İLGEZDİ, “ÇOCUK İSTİSMARI HER HALÜKARDA SUÇTUR”
CHP’Lİ İLGEZDİ, “ÇOCUK İSTİSMARI HER HALÜKARDA SUÇTUR”

CHP Parti Meclisi üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Hükümetin, çocuk haklarını korumaya dayalı bütüncül bir politikası bulunmadığını belirterek, “son dakikada Meclis’e dayatılan önerge, çocuk istismarını normalleştiren, cinsel saldırıyı suç olmaktan çıkartan somut bir adımdır. Tacizcileri ve tecavüzcüleri, ‘aile bütünlüğü’ denilerek koruma altına alan bu yaklaşım, suça ortak olmak demektir” dedi.

 

ANKARA –(TBMM) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, ‘18 Kasım, Avrupa Çocuğun Cinsel Sömürüsü ve İstismarına Son Verme Günü’ nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
AKP grubu tarafından, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri esnasında, cinsel istismar suçunda mağdur ile failin evlenmesi halinde, fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkân sağlayan bir önerge verildiğini anımsatan CHP’li İlgezdi, asli görevi istismar suçlarını önlemek ve mağdurları korumak olan hükümetin büyük bir skandala imza attığını belirtti.

 

“ÇOCUK İSTİSMARI HER HALÜKARDA SUÇTUR”
İktidarın, çocuk istismarını önlemeye ve çocukları korumaya yönelik bütüncül bir politikası olmadığını ifade eden İlgezdi, “Cinsel istismar suçlarının ardında yatan sosyopolitik ve sosyokültürel etkenleri göz ardı ederek, çocukları tecavüzcüleriyle evlendirmeye çalışmak, tecavüz ve tacizi meşrulaştırdığı gibi suç olmaktan da çıkartır. Tecavüzcüsüyle evlendirilen çocuklarımızı da bir kez daha mağdur eder. Oysa çocuk istismarı her halükarda bir suçtur. Hangi sebeple olursa olsun, bu suçu ortadan kaldırmaya, azaltmaya, ceza indirimine tabii tutmaya çalışmak, suça ortak olmaktır.” dedi.

“YASAYI BİLMEMEK MAZERET DEĞİL”
İktidar kanadından yapılan, ‘Yaşı tutmadığı halde, erken yaşta evlenenler var. Yasaları bilmedikleri için hapse giriyorlar. Mağdur oluyorlar.’ açıklamasının kamuoyunda oluşan tepkiyi ortadan kaldırmayacağını vurgulayan İlgezdi, “Çocuk istismarını meşrulaştıracak adımlar atmak yerine, öncelikle çocuk evlilikleri başta olmak üzere, hak ihlallerini ortadan kaldıracak yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Türk Medeni Kanunu’nun bu kapsamda değiştirilmesi gerekiyorken, ‘mağdur olanlar var’ denilerek, çocuk istismarının önünü açacak ve çocuk yaştaki evliliklere meşruiyet zemini hazırlayacak bu değişikliği kabul etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

“TECAVÜZCÜ BİRDEN FAZLASYA NE OLACAK?”
Konuyla ilgili Meclis Başkanlığına bir de önerge verdiğini belirten CHP’li İlgezdi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a “Bir kız çocuğuna, birden fazla “yaratığın” tecavüz ettiği durumlarda, kız çocuğunu kiminle evlendirmeyi düşünüyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

📆 19 Kasım 2016 Cumartesi 18:32   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR