MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet, Politika, Toplum » Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sert tepki gösterdi
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de sert tepki gösterdi

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazı çıkışında kısa bir açıklama yaptı.

 

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantının illegal yollarla kaydedilip servis edilmesinin bir “casusluk” faaliyeti olduğunu ve bu olayın çözülmesi için ne gerekirse yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, cuma namazı çıkışında kısa bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan toplantının illegal yollarla kaydedilip servis edilmesinin bir “casusluk” faaliyeti olduğunu belirten Gül, “Buna müsamaha gösterilemez. Ne gerekirse yapılacak ve her şey ortaya çıkacak” diye konuştu.

Net ve kararlı konuştu

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığındaki ortam dinlemesinin, devletin güvenliğine dönük bir casusluk faaliyeti olduğunu belirterek, “Bu faaliyeti kimler düşündü, kimler organize etti, kimler katıldı, kimler katkı verdi ve kimler yaptı muhakkak ortaya çıkarılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, cuma namazını Maslak’taki İstanbul Orman Müdürlüğünün içinde bulunan Fatih Ormanı Camii’nde kıldı. Namazın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül’e, Dışişleri Bakanlığındaki toplantıyla ilgili internete düşen kayıtlar soruldu. Suriye’deki gelişmelerden dolayı Türkiye-Suriye sınırının ne kadar hassas olduğunun herkes tarafından bilindiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, “900 kilometrelik sınırımızda tabii ki tehlikelere ve tehlikelere karşı birçok tedbirleri alıyoruz ve daima teyakkuz halindeyiz. Son dönemlerde Türkiye’nin yurt dışındaki tek vatan toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’yle ilgili birçok tehditler ve Türkiye’nin kabullenemeyeceği durumların söz konusu olma ihtimali ortaya çıktı. Bir taraftan Türkiye’yi Suriye’deki savaşa katma provokasyonlarına karşı dikkatli olmak, diğer taraftan da yurt dışındaki toprağımızda Türk bayrağına karşı herhangi bir saldırının olmamasıyla ilgili, ilgili devlet birimlerine talimat verdik, ’Bunları oturun, konuşun ve gerekli tedbirleri, senaryoları tartışın’ diye. Dışişleri Bakanının başkanlığında makam odasında devletin en önemli güvenlik bürokrasisinin başındaki kişilerin bir araya gelip bu tedbirleri konuştukları bir toplantının takip edilmesi, dinlenmesi, izlenmesi çok büyük bir cüretkarlıktır ve bu devletin güvenliğine dönük bir casusluk faaliyetidir çünkü tamamen devlet güvenliğiyle ilgili bir konudur ve toplantıda bulunanlar devlet güvenliğiyle ilgili, devlet bürokrasisinin en üstündeki insanlardır” diye konuştu.

“ORTAYA ÇIKARILACAK VE CEZALANDIRILACAK”

Bu olayın büyük bir cüret ve hiç görülmemiş bir casusluk faaliyeti olduğunu vurgulayan Gül, bu konuda devletin hiçbir zaman müsamaha gösteremeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, “Dolayısıyla bununla ilgili hem müsteşarla hem Sayın Bakanla hem de Sayın Başbakanla görüştüm. Ne gerekirse yapılacak ve bu faaliyeti kimler düşündü, kimler organize etti, kimler katıldı, kimler katkı verdi ve kimler yaptı, muhakkak ortaya çıkarılacaktır. Bunun böyle bilinmesini isterim ve kesinlikle buna bir müsamaha gösterilemez. En üst seviyedeki devlet bürokrasisinin, profesyonellerin bir araya gelip bize yapacakları tavsiyeleri oturup konuştukları toplantılardır bu toplantılar. Bunun böyle bilinmesini istiyorum ve muhakkak bu işe bulaşanlar kimlerse, katkı verenler kimlerse muhakkak ortaya çıkarılacak ve kanunların emrettiği şekilde de cezalandırılacaktır” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Etiketler: ,
📆 28 Mart 2014 Cuma 14:00   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR