MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Aralık 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Alt Manşet, Genel, Manşet, Toplum » ”DAHA ÖZGÜR VE EMEĞİNE SAYGILI BİR TOPLUM KADINI”…
”DAHA ÖZGÜR VE EMEĞİNE SAYGILI BİR TOPLUM KADINI”…

Bir araştırma yapılsa eminim ki dünyanın en güzel şeyi için “annelik” en ön sıralarda belki de birinci çıkacaktır. Annelik her toplumda ve kültürde kutsal sayılır ama nedense annelik görevini icra eden kadınlar dışlanırlar, hor ve küçük görülürler.

 

 

Böylesi bir ikilemin sebeplerini araştırmak sanırız ki bilim insanlarının, üniversitelerin ve STK’ların sorumluluğunda ve bu şekilde bir ikilem hangi mantıkla açıklanır bilemiyorum. Özellikle son dönemde yapılan “Kadına şiddet” haberlerinin patlaması ve bu haberlerin basın tarafından yanlı ve hatalı verilmesinden dolayı bu şiddet olayları bir türlü dinmiyor.

 

 

Özellikle ülkemiz gibi örf, adet ve geleneklerin ardına sığınarak yapılan acımasız uygulamalar artık kadınlar tarafından kabul edilemez olarak adlandırılsa dahi toplum olarak hala bir arpa boyu yol alabilmiş değiliz. Dünya Kadınlar Günü sebebi ile her sene yapılan içi boş konuşmalardan başka çok az uygulanabilir proje hayata geçiyo ve maalesef ki bu projelerde yeterince kadın yararlanamıyor.

Kadın ile erkek eşit midir? Hala bu soruları soran, eksik etek ve elinin işi ile erkek işine karışma mantığı ile hareket eden eğitimsiz ve ya eğitimi yarım yamalak almış kesim varken kadının işi oldukça zordur.

Kadınların tek sorunu tabii ki şiddet değil. Çoğu kadın toplumda bir erkeğin yapması gerektiği düşünülen bir çok işi yapmayı bırakın yanına dahi yanaştırılmıyor. Hala miras paylaşımlarında kadınlar bir çok yerde hak ettiklerini alamıyor. Hala bir erkek ile görüştüğü için damgalanıp toplum tarafından dışlanan o kadar çok kadın var ki inanılmaz.

Bu konu da ne yapılır bu problemler nasıl giderilir? Bunun için öncelikle Atatürk gibi siyasi iradelere ihtiyacımız vardır. Kadınlara öncelikle kanuni hakların iyi verilmesi gerekmektedir. Ardından da eğitim geliyor. Eğitimli kadınlar dahi taciz ve şiddete uğrayabiliyorken eğitimsiz kadın kesimin neler yaşayabileceğiniz lütfen düşünmenizi rica ediyorum. Düşünün ki eğitim oranı oldukça yüksek kadınların olduğu bir toplumuz. Emin olun hiçbir sosyal proje gerek kalmadan kadın hakları konusunda bir problem yaşamayız.

Daha özgür ve emeğine saygılı kadın toplumu dileklerimizle 1920’li yıllardan bu yana tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile yol alınmaya çalışılan Dünya Kadınlar Günün de kadının toplum içerisinde daha etkin ve daha güçlü olabilmesi için yapılan çalışmalara destek verilmesini umuyor ve bunu yürekten istiyorum.Bu sebeple Tüm Dünya Emekçi Kadınların Kadınlar Gününü kutluyor Saygılar sunuyorum…
Nuray Yılmaz…

📆 07 Mart 2017 Salı 12:19   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR