MENÜ ☰
Ramazan Ayınecdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Teknoloji, Toplum » Demir ve Demirdışı Metaller Sektöründe Eğitim Hız Kesmiyor
Demir ve Demirdışı Metaller Sektöründe Eğitim Hız Kesmiyor

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nce, “İthalat, İhracat ve Gümrük Mevzuatları” eğitimi, İzmir Mövenpick Otel’de 60’dan fazla üye firmanın katılımıyla düzenlendi.

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği tarafından, 2015 yılı Ekim ayında “Dahilde İşleme Rejimi ve Devlet Yardımları”  ile başlatılan eğitim atağı, bu defa Şükrü Kızılkurt’un sunumuyla verilen ve üyelerin yoğun katılımıyla düzenlendi. Dış ticaretin her iki ayağına ilişkin mevzuatı kapsayan “İthalat, İhracat ve Gümrük Mevzuatları” eğitimi ile sürdürüldü.

 

Eğitim konularını üyelerinden gelen taleplere göre belirlediklerini ifade eden Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, “Son yıllarda küresel bazda emtia fiyatlarında yaşanan gerilemeye paralel olarak mamul fiyatlarında yaşanan gerileme en çok bizim sektörümüzü etkilemiştir. Komşu ülkelerimizde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar bu ülkelerle olan ticaretimizi durma noktasına getirmiştir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, bir de ülkemiz menşeli ürünlere yönelik Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere başlatılan anti-damping soruşturmaları sektörümüzün iyice belini bükmüştür. İthalatta kayıt belgesi aranması suretiyle bazı ülkelerce başlatılan tarife dışı engeller de tüm bu olumsuzluklara bir yenisini daha eklemiştir. Sektörümüzü çepeçevre saran bu atmosferde, ayakta kalabilmek ve ihracatını arttırabilmek için firmalarımızın hata yapma lüksü yoktur. Biz de bu nedenle özellikle ihracat, ithalat ve gümrük mevzuatında firmalarımızın iyice bilgilenerek, işlemlerini hatasız ve zararsız olarak sağlamalarına yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

15 milyar dolarlık performansla, ülkemiz toplam ihracatının %10’unu demir çelik sektörünün tek başına gerçekleştirdiği ifade eden Şahin, üyelerinin talepleri doğrultusunda, sektörün rekabet kabiliyetini arttırarak, ihracatı arttıracak ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacak tüm eğitimleri düzenlemeye hazır olduklarını ifade etti.

Eğitime yoğun ilgi gösteren firma temsilcilerine teşekkür eden Şahin, “Benzer ilginin Nisan ayında düzenlenecek Olağan Genel Kurul Toplantısında da sürmesini bekliyoruz.  Sektörümüzün birlik ve beraberliğinin göstergesi olması açısından tüm üyelerimizi genel kurul toplantımızda görmek istiyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

📆 24 Mart 2016 Perşembe 09:51   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR