MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Kartal, Manşet, Toplum » DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KARTAL’DA KUTLANDI
DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KARTAL’DA KUTLANDI

Kartal Belediyesi, ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ dolayısı ile Kartal Belediyesi’ne bağlı kreşlerde eğitim gören çocuklar için seminer düzenledi. Kartal Belediyesi ve İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi işbirliği ile düzenlenen seminerde konuşmacı olarak, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Av. Selmin Cansu Demir yer aldı. Seminere; Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay, Kreş Müdürü Enif Yavuz Dipşar, birim müdürleri, kreş öğretmenleri ve öğrenciler katıldı.

İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nden Av. Selmin Cansu Demir tarafından Kartal Belediyesi Meclis salonunda verilen seminerde; çocuk hakları, çocuk istismarı, çocuğa yönelik şiddet konuları işlendi. Demir, çocuklara Türkiye’nin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde yer alan haklarını anlattı, slâytlar eşliğinde çocuk haklarının neler olduğunu, nelerin hak ihlali sayılabileceğini örneklerle açıkladı. Demir; çocuklara, ihlal ve kötü bir durumla karşılaşmaları durumunda başvuru yapmaları gereken yerler hakkında da bilgi verdi, çocuklara çeşitli sorular sorarak tehlike anında neler yapmaları gerektiğiyle ilgili sorular yöneltti. Av. Selmin Cansu Demir; çocuklara, özellikle istismar vakalarını saklamamalarını, tanımadıkları kişilerden kesinlikle hiç bir şey almamalarını ve bedenlerindeki özel yerlere birilerinin dokunması halinde tepki vermelerini ve durumu ailelerine ve öğretmenlerine bildirmelerini istedi. Demir, çocukların, başlarına gelebilecek her türlü konuyu mutlaka anne ve babalarına veya öğretmenlerine açmaları gerektiğinin altını çizdi.

“Kartal Belediyesi olarak amacımız çocuklarımızı iyi bir dünyaya hazırlamak”

Seminerin sonunda sahneye davet edilen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, çocuklara haklarını iyi öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Avukat Selmin Cansu Demir’e plaket takdim eden Başkan Altınok Öz, daha sonra çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Kreş öğrencileri balonları gökyüzüne saldı

Kartal Belediyesi’nin düzenlediği Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri, çocukların, gelecek hayallerini süsleyen düşüncelerini yazarak iliştirdikleri balonları gökyüzüne bırakmasıyla sona erdi. Öte yandan Kartal Belediyesi Kreş Müdürlüğü’ne bağlı 11 kreşe devam eden öğrencilerin ‘Dünya Çocuk Hakları Haftası’ nedeniyle hazırladığı sergi, Kartal Belediyesi Meclis salonu fuaye alanında açıldı. Toplam 205 çocuğun minik ellerini kullanarak yaptığı çalışmalardan oluşan serginin ana konusu; çocuk hakları. Toplam 720 çocuğun devam ettiği kreşlerde 6 yaşındaki miniklerin hazırladığı birbirinden farklı resim, maket ve 3 boyutlu eserler ziyaretçileri bekliyor.

📆 24 Kasım 2017 Cuma 10:21   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR