MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Mart 2023
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, Etkinlikler, Genel, Kartal, Manşet, Toplum » DÜNYA SU GÜNÜ KARTAL’DA COŞKUYLA KUTLANDI
DÜNYA SU GÜNÜ KARTAL’DA COŞKUYLA KUTLANDI

Kartal Belediyesi Dünya Su Günü ve Orman Haftası nedeniyle Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde bir dizi etkinlik düzenledi.

 

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından doğaya sahip çıkmanın önemine vurgu yapmak ve geleceğimizi korumak adına yapılan etkinliğe Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal Belediye Başkan danışmanı Haydar Oğuz, Kartal Kent Konseyi Başkanı İrfan Kurtuluş, Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Kartal Belediyesi birim müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, suyun insan hayatındaki önemine vurgu yaparak, ülkeler ve su kaynaklarının azalmakta olduğuna dikkat çekti. Gürer, doğal su kaynaklarını kullanmak yerine yer altı kaynaklarına yönelmenin geleceği yok etmek olduğunu belirterek, “Özellikle büyük kentlerde içme sularının büyük rant getirmesi nedeniyle doğal yollarla doğaya ulaşan sular yerine yer altı sularını sondaj ile çıkararak geleceğe bırakmadan tüketir bir haldeyiz.

 

Bazı ülkeler susuzluğun ne olduğunu bilerek, deniz suyunu içme suyuna çevirmek için uğraşırken biz içilebilir, kullanılabilir sularımızı denizlere akıtıyoruz.” dedi. Gürer-“ Her türlü olanağa sahip olan ülkemiz coğrafyasında yer üstü ve doğal yollardan çıkan suları kullanmak yerine, yer altında bulunan ve gelecekte kullanılması gereken suları kullanıyoruz. Böyle bir umursamaz bir tüketimimiz var. Sulama sisteminde de Türkiye’nin tarlaya suyu salıveren salam sulama halk deyimi ile vahşi sulama dediğimiz bir sistem var. Oysa ki, birçok gelişmiş ülke yağmurlama sistemine geçerek tarımda hem su kaybını önlediler, hem de suyu verimli kullandılar.” dedi.

 

50 ila 100 yıl içerisinde suyun kıtlık noktasına erişeceğine dikkat çekerek tarihte birçok önemli savaş ve işgallerin de su yüzünden çıktığını belirten Gürer, “Mezopotamya’ya yapılan göçlerde su ve yeşile olan ihtiyaç yüzünden olmuştur. Bizler çağımızda kullandığımız tükettiğimiz her şeyi sanki hiç bitmeyecekmiş gibi hareket ediyoruz. Onun için Dünya Su Günü olan bu günde bu konulara dikkat çekerek toplumu duyarlı hale getirmemiz gerekiyor. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün göreve geldiği günden bu yana yaptığı en önemli işlerden biri Kartal’da yeşil alanları artırmak olmuştur.

 

2009 yılına kadar Kartal’da olan yeşil alanı ikiye katladık. Eğer siz yeşil alanı korumazsanız ormana sahip çıkmazsanız ve su gibi çok önemli bir değeri doğru kullanmazsanız biliniz ki gelecek nesillerin haklarını gasp ediyorsunuz. Her alanda duyarlılığı bireysel olarak kendimiz hissetmek durumundayız. Sadece devletin kurumlarının, belediyelerin koyduğu uygulamalarla tasarruf yapmanın duyarlı olmanın olanağı yoktur.” dedi. Gürer, okulların yönetim kadroları olmak üzere tüm öğretmen, öğrenci ve vatandaşlara teşekkür ederek Dünya Su Günü ve Orman Haftası’nı kutladı.

 
DÜNYA SU GÜNÜ’NDE ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DUYARLILIK

 

Dünya Su Günü ve Orman Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrenciler hazırladıkları gösterileri sahneledi.

 

Milli Eğitim Vakfı öğrencilerinin öğretmenleri Erdoğan Kaldırım yönetiminde Doğa ve Orman ile ilgili şiir okumalarıyla başlayan etkinlikler Zekeriya Güçer İlkokulu öğretmeni Serpil Arslan’ın yetiştirdiği 25 öğrencinin İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okumasıyla devam etti. Sabri Taşkın İlköğretim Okulu öğrencileri öğretmen Besime Demirpence yönetiminde ‘Orman ve Hayvanlar’ adlı tiyatro oyununu sahneledi.

 

Kartal Belediyesi kreş öğrencileri de müzik öğretmenleri Murat Teker ve Ali Kemal Özdemir eşliğinde geri dönüşüm ve doğaya sahip çıkılması mesajını veren müzikli gösteriyi sahneledi.

 

Yakacık Doğa Koleji Müzik öğretmeni Müge Palancı eşliğinde geri dönüşüm malzemeleriyle ritim temalı müzik gösterisi de büyük ilgi gördü. Öğrenciler yaptıkları gösteriler ile çevreye karşı örnek bir duyarlılık sergiledi. Doğaya sahip çıkmanın önemini anlatan gösterilere imza atan ve suyun yaşamdaki değerine dikkat çeken çocukların yaptıkları gösteriler izleyenlerden büyük alkış aldı.

 

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Başkan Danışmanı Haydar Oğuz, Kent Konseyi Başkanı İrfan Kurtuluş, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, Dünya Su Günü etkinliklerine katkı sağlayan okulların temsilcilerine teşekkür plaketi takdim etti.

 

📆 24 Mart 2015 Salı 11:06   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR