MENÜ ☰
.
Mart 2024
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Belediye, İlçeler, Manşet, Pendik, Teknoloji, Toplum » e-imza ile 10 bin ağaç kurtuldu
e-imza ile 10 bin ağaç kurtuldu

Kağıttan vazgeçince 10 bin ağaç kurtuldu
Pendik’te e-imza ile 150 bin ton kağıt tasarrufu

 
Yapıların ruhsat işlemlerini kağıt yerine dijital ortamda alınıp onaylandığı ve teslim edildiği e-imza (dijital imza) uygulamasına geçen ilk belediye olan Pendik Belediyesi, iki yılda 150 bin ton kağıt tasarrufu sağlayarak 10 bin ağacı kurtardı.

 
Belediyecilik alanında bir ilke imza atarak yapıların ruhsatına esas projelerin kâğıt ortamı yerine dijital ortamdan alındığı, onaylandığı ve dijital bir dosya olarak müelliflerine teslim edildiği e-imza(dijital imza) uygulamasını başlatan Pendik Belediyesi, kağıt tasarrufunda inanılmaz rakama ulaştı. Yapı denetim firmaları ve proje müellifleri artık belediyeye sundukları yapı projelerini e-imza ile imzalayıp teslim ederken, belediye de projeleri e-imza ile onaylayarak kalın proje ozalit çıktıları yerine CD, flash disk (harici bellek) veya e-mail yoluyla müelliflere teslim ediyor. Pendik Belediyesi, 2012 yılı başında evrakların fiziksel olarak dolaştırılması ve ıslak imza uygulamasına son vererek e-imza uygulamasına geçmişti.
Masalar dolusu belge küçücük bir flash diske sığdı

 
Başvuru sahiplerinin artık klasörler dolusu dosya ve kağıt yerine bir flash disk ile Pendik Belediyesine gelmeleri yetiyor.. Örneğin üç yüz daireli bir yapının inşaat ruhsatı almak için gereken kâğıt ortamındaki projeler bir masayı dolduracak kadar yer kaplıyordu. E-imza sayesinde sadece bir flash disk veya CD’ye atılarak teslim edilen onaylı projeler hem iş yükünü hafifletti hem de kurum arşivlerini belge yükünden kurtarıyor. Bir yapıya ait mimari, makine, elektrik, ısı yalıtım, zemin etüdü, betonarme yapı gibi yapı ruhsatına esas ayrı ayrı proje çıktılarını arşivlerde depolamak oldukça zahmetli ve büyük bir alanı işgal ederken, artık dijital ortamda toplanan belgeler sadece terabaytlık hard diskler ile korunuyor.
46 futbol sahası kağıt; 10 bin ağaç

 
E-imza uygulaması sayesinde 2 yılda toplamda 188 bin 600 m2’lik proje kâğıdından tasarruf yapıldı. Küçük bir hesaplama yapıldığında tasarrufu sağlanan kâğıt yan yana serildiğinde 46 futbol sahasını kaplıyor. Yine bir diğer hesaplama da ise, tasarruf edilen kağıtların ağırlığı 150 bin ton ediyor. Bir ton kağıt ortalama 15 yetişkin ağaçtan üretilirken, 2 yıl zarfında Pendik Belediyesi, e-imza uygulaması sayesinde büyük bir orman oluşturacak kadar ağacı, 10 bin ağacı kesilmekten kurtarıldı. Bu rakam kağıt-ağaç oranı ile hesaplandığında kağıt tasarrufunun sevindirici boyutları ortaya çıkıyor.

📆 10 Mayıs 2014 Cumartesi 14:14   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR