MENÜ ☰
.
Nisan 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Ebola virüsü yeniden ortaya çıktı
Ebola virüsü yeniden ortaya çıktı

Afrika’nın uzun zamandır mücadele ettiği Ebola virüsü yeniden ortaya çıktı. Dünyanın en bulaşıcı virüslerinden birisi sayılan Ebola, ülkemizde de baş gösterdi. Önlem alınmadığı takdirde ölüme yol açan bu virüs hakkında Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko uyarıyor.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün Batı Afrika’da 961 kişinin ölümüne neden olan ebola salgını, ülkemiz için de risk teşkil ediyor. Hasta hayvan ve insanların temasıyla bulaşabilen bu ölümcül virüs önlem alınmadığı takdirde ölüme yol açıyor. Ani başlayan ateş, halsizlik, kas, baş ve boğaz ağrısının tipik belirtiler olduğunu, virüsün havadan geçmediğini ve bir solunum hastalığı olmadığını belirten Dr. Elif Hakko “Ebola yiyecek ve sularla da bulaşmaz. Ayrıca Ebola ile karşılaşmış ancak belirtisi olmayan kişiden de geçmez. Bu virüsün hayvandan insana geçtiği düşünülmekte ve daha çok yarasalardan kuşkulanılmaktadır” diyor.

 

 

Temas sonrası 1 hafta içinde baş gösteriyor

Dr. Hakko, ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, ishal, kusma, mide ağrısı, iştah kaybı ve kanama ile kendini gösteren Ebola virüsünün temastan sonraki 2-21 gün içinde ortalama 8-10 günde hastalığa neden olduğunu anlattı.

Ebola tedavisinin sadece destek tedavisi olduğunu belirten Dr. Hakko, “Hastanın sıvı elektrolit dengesini sağlamak, oksijen desteği vermek, tansiyonunu dengelemek, komplikasyonları tedavi etmektir yapılması gereken” dedi. Ne kadar erken tanı konur ve destek tedavi başlarsa o kadar iyi yanıt alınacağını belirten Dr. Hakko, “Maalesef ilk vakalarda ateş ve baş ağrısı gibi tanı koydurucu olmayan belirtiler nedeniyle yanlış tanılar konmuş ve kayıplar yaşanmıştır. Hasta hemen izolasyona alınmalı, tanı için örnek gönderilmeli ve destek tedavisi bir an önce başlanmalıdır. Ancak yine de hastalığa özgün tedavi olmadığından ölüm oranı çok yüksektir” diye konuştu.

 

 

Vaka sayısı git gide artıyor

Ebola virüsünün Liberya, Gine ve Sierra Leone’de salgın yaptığını ancak Kongo, Gabon, Güney Sudan, Nijerya, Uganda’da da görüldüğünü ve doğal rezervuarının bilinmediğini belirten Dr. Hakko, 8 Ağustos 2014 tarihi itibariyle kuşkulu ve kanıtlamış vaka sayısının 1779, ölüm sayısının 961, laboratuvarda kanıtlanmış vaka sayısının ise 1134 olarak açıklandığını söylüyor.

📆 26 Eylül 2014 Cuma 11:44   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR