MENÜ ☰
Mayıs 2024
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Eğitim, Gençlik, Genel, Manşet, Toplum » Eğlenerek Bilim: Harmoni 3D Bilim Şenliği
Eğlenerek Bilim: Harmoni 3D Bilim Şenliği

Harmoni 3T Toplum için Tasarı, Teknoloji bilim şenliğinde çocuklar bilimi eğlenerek öğrenme şansı bulacaklar.

 

Çocuklar 4 Ekim’de başlayan ve üç gün sürecek şenlikte satranç turnuvalarından uzay keşfine pek çok alanda deneyim yaşamanın keyfine varacak.
İstanbul Aydın Üniversitesi Flora yerleşkesinde yapılan Harmoni 3T Bilim Şenliği’nde doğa gözlemciliği atölyesinden kukla yapımına, neşeli bilim atölyesinden 3 boyutlu teknolojiler atölyesine kadar yaklaşık 50 farklı atölye çalışması, 60 farklı seminer yapılacak. 11 farklı salonda çeşitli bilimsel çalışmaları olan toplamda 100’den fazla kurum stant açtığı şenlikte öğrencilerin teknolojiyi tasarım yapmak için kullanması sorusuna cevap aranacak.

 
“ÇOCUKLAR, İLKLERİ BURADA GÖREBİLECEKLER”
Proje koordinatörlerinden Bahçelievler Rehberlik Ve Araştırma Merkezi (RAM) yetkilisi M. Hilmi Eren, “Bahçelievler Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne vekaleten Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak Tübitak’ın himayesinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 4-5-6 Ekim tarihlerinde 3 günlük Harmoni 3D isimli bilim şenliği düzenliyoruz” dedi. Şenliğin toplumu teknolojiyle tanıştırmayı amaçladığını belirten Hilmi Eren, çocukların şenlik kapsamında burada neler bulabileceğini aktardı: “İlklerden bahsedecek olursak İstanbul genelinde belirli kısmı Bahçelievler Bilim ve Sanat Müdürlüğü’ne ait 16 tane üstün zekâlı ve dahi çocuğumuz burada icatlarını ve buluşlarını sergileyecek. İlk kez oluşturulmuş büyük boy akıl ve zeka oyunları Bahçelievler Rehberlik ve Araştırma Servisi’nin standında buluşacak. Simülasyonla uzay keşfiyle yapacaklar, bir astronotla söyleşi imkanı bulacaklar, plenatoryumda uzayı deneyimleyecekler, robotlara dokunacaklar, son dönemlerde çok konuşulan 3 boyutlu yazıcıyı deneyimleme fırsatı bulacaklar”. Eren, bu şenliğin başlangıç olduğunu ve bilim şenliğini her yıl devam ettirmeyi hedeflediklerini söyledi.
“BİLİMİN EĞLENCELİ VE UYGULANABİLİR OLDUĞUNU GÖRÜYORLAR”
Projenin koordinatörlerinden İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Fakültesi (İAÜ) Dekanı Hamide Ertepınar ise şenliğin çocuklar üzerinde bırakacağı olumlu etkilerden söz etti: “3 gün boyunca bütün stantlarımızda gelen öğrencilere, velilere, öğretmenlere bilimin eğlenceli yönlerini tanıtmaya çalışacağız. Öğrencilerimiz küçük yaştan itibaren bilime biraz endişeli gözlerle bakıyorlar, çeşitli alanlarının zor olduğuna inanıyorlar. Burada, eğlenerek bu alana girdikleri zaman gerçekten de eğlenceli ve uygulanabilir olduğunu görüyorlar, bu nedenle bu tür etkinliklerin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Tüm dünya bu konuya bu şekilde eğlenerek öğretmek olarak yaklaşıyor”.
“İÇİMİZDEKİ DEĞERLERİ ORTAYA ÇIKARIYORUZ”
Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı da bilimsel alanda çalışma yapanlarla genç nesilleri bu tür etkinliklerle bir araya getirdiklerini belirtti: “Bizler özellikle içimizde var olan değerleri ortaya çıkarma düşüncesiyle bu çalışmaları yapmaya çalışıyoruz. Okullarda bu projeleri yapan arkadaşlarımıza kendilerine imkan olarak sunulması gereken ne varsa hem okullarımız hem öğrencilerimiz hazırlık yaparak beraberce bu çalışmaları yapıyorlar”.
“ÇOCUKLARIN İLGİSİ HARİKA”
Çocukların ufkunu açacak, geleceğini sağlama alacak ve bu şekilde ülkeye hizmet getirecek çalışmaların yapılmasının önemine değinen Bahçelievler Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, “Kendine güvenen becerikli kurumlarımızın olduğu bir etkinlik yapılıyor. Çocukların şenliğe ilgisi de harika, birebir gözlemleyerek, deney yaparak, görevlilerle çalışarak faaliyetlerini yürütüyorlar” dedi.
Yabancı ve yerli basının yoğun ilgi gösterdiği Harmoni 3T Toplum için Tasarı, Teknoloji bilim şenliğine 10 bin öğrenci velisi, 5 bin öğretmen ve 35 bin öğrencinin ziyareti bekleniyor.

📆 08 Ekim 2015 Perşembe 09:56   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

.

ANKET

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR