MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Eylül 2023
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » EMEKLİ KORGENERAL İSMAİL HAKKI PEKİN: DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNANLARIN IŞİD’DEN FARKI YOK
EMEKLİ KORGENERAL İSMAİL HAKKI PEKİN: DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNANLARIN IŞİD’DEN FARKI YOK

Genelkurmay İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Üsküdar Üniversitesi’nde gerçekleştirilen söyleşide bütün yönleriyle FETÖ ve darbe girişimini anlattı. Darbe girişiminde bulunanların IŞİD’den farksız olduğunu belirten Pekin, “Türkiye, bugün Musul’un yapılanmasında söz sahibi olmalı. Olamaz isek yarın o bölge bizim için bir tehdit oluşturacaktır” uyarısında bulundu.

 

Üsküdar Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü’nün düzenlediği söyleşi Altunizade Yerleşkesi’ndeki Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. “Bütün Yönleriyle FETÖ ve Darbe Girişimi” başlıklı söyleşiye konuşmacı olarak Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin katıldı.

Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Enes Esad’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye öğrencilerin ilgisi yoğun oldu.

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde FETÖ terör örgütü ve darbe girişimi konusunda söyleşilere katıldığını ifade eden Pekin, bu örgütün Türkiye değil, bütün dünya ülkeleri için bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Pekin: “Darbe yapmak isteyenler IŞİD’den farksız”

FETÖ’ye ilişkin şuan da birtakım temizlik operasyonlarının yapıldığını ve yapılmaya da devam edildiğini belirten Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, darbe girişiminin başarıya ulaşmamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halka seslenişi, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki çoğu subayın girişimi desteklememesi ve halkın ortaya koyduğu büyük iradenin etkili olduğunu dile getirdi.

Darbe girişiminde bulunanların IŞİD’den bir farkı olmadığını kaydeden İsmail Hakkı Pekin, Türkiye’nin tarihinde ilk kez halkına acımasızca saldıran bir girişime şahit olduğunu, devletinin verdiği silahla kendi halkına ateş eden bir yapıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

15 Temmuz darbe girişiminin ABD’deki 11 Eylül 2001 tarihinde yaşanan ikiz kulelere saldırı travmasından farksız olduğunu dile getiren Pekin, Türkiye’nin PKK ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da Suriye ve Musul’da yaşanan savaşta önemli bir rolü olduğunu söyledi.

Türkiye Musul’da söz sahibi olmalı

Türkiye’nin Musul meselesinde söz sahibi olması gerektiğini belirten Emekli Korgeneral Pekin, “Bugün Musul’un yapılanmasında söz sahibi olmaz isek yarın o bölge bizim için bir tehdit oluşturacaktır” uyarısında bulundu.

Emekli Korgeneral Pekin, önümüzdeki günlerde dünyayı uluslararası bir kaosun beklediğini, ülke olarak bu kaostan nasıl çıkabileceğimize kafa yormamız gerektiğini söyledi. Küresel güçlerin dünyadaki kapışmalarının Kasım-Nisan aylarında olmasını beklediğini ifade eden Pekin, “Uzun vadeli hesaplarla bu süreci atlatmamız gerekir” dedi.

📆 27 Ekim 2016 Perşembe 13:20   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR