MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Ekim 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Manşet » Erdoğan: Yunanistan iş birliği çağrımıza kulak vermeli
Erdoğan: Yunanistan iş birliği çağrımıza kulak vermeli

BM Genel Kurulu’nda konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine gönüllü, güvenli ve onurlu bir şekilde dönmeleri için üzerimize düşeni samimiyetle yapıyoruz” dedi. Konuşmasında Atina yönetimini eleştiren ve “Yunanistan iş birliği çağrımıza kulak vermeli” ifadelerini kullanan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmen tanınmasını da talep etti.

Erdoğan: Yunanistan iş birliği çağrımıza kulak vermeli

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) 77. Genel Kurulu’nda konuştu.

Konuşmasında sıklıkla Yunanistan’a yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, “Güç gösterisi peşinde koşanlar, kendilerini komik duruma düşürüyor. Doğu Akdeniz’de barış, taraflara saygıya bağlıdır. Yunanistan işbirliği ve dayanışma çağrımıza kulak verilmesini bekliyoruz” dedi.

Erdoğan, Suriyeli mültecileri ise ülkelerine gönüllü şekilde göndermek için ‘samimiyetle çalıştıklarını’ ifade etti.

Kürt güçlerin Suriye’deki varlığına da değinen Erdoğan, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü tehdit eden PKK ve türevlerine karşı Türkiye’nin kayıtsız kalması mümkün değildir. Bu terör örgütünü isim değişikliğiyle meşrulaştırmaya çalışanların bir an önce hatalarından dönmelerine davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın sözlerinden satır başları şöyle:

“BM 77. Genel Kurulu’nun ülkelerimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Dönüm noktası temasını son derece isabetli buluyorum. Toplantımızı dünyamızın birden fazla tehditle eş zamanlı olarak baş etmeye çalıştığı kritik dönemde gerçekleştiriyoruz.

Koronavirüste aldığımız derslerin en başta geleni küresel sorunların çözümünde uluslararası dayanışmanın önemiydi. Türkiye olarak hiçbir ayrım gözetmeden 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa destek sağladık. Yerli ve milli aşımız TURKOVAC’ı tüm insanlığın hizmetine sunduk.

“HEDEFİMİZ 2053 YILINDA NET SIFIR EMİSYON”

Paris Anlaşması’nı geçtiğimiz yıl onayladık. 2053 yılı için net sıfır emisyon hedefi ve yeşil kalkınma devrimimizi ilan ettik. BM Biyolojik Çeşitliliği’nin Korunması sözleşmesinde ev sahipliği yaparak öncü rol oynamayı sürdüreceğiz.

Salgında ağır darbe alan küresel ekonominin Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte yeni şok dalgasına maruz kaldığını görüyoruz. Enerji, gıda, hammadde fiyatlarının oluşturduğu enflasyon baskısı tüm ekonomileri ve sosyal refahı menfi yönde etkilemektedir.

“KARANLIK TABLOYU AYDINLATMANIN YOLU ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİDİR”

Gelişmeler enerji arz güvenliğini yeniden gündeme taşımıştır. Öteden beri enerji konusuna rekabet değil işbirliği alanı olarak baktık. Bölgesel ve küresel enerji güvenliğini destekleyen pek çok projeyi hayata geçirdik. Yaşanan süreç, gıda güvenliğini de riske atmıştır.

İnsanlığın karşı karşıya kaldığı karanlık tabloyu umudun ışığıyla aydınlatabilmenin yegane yolu uluslararası işbirliği, dayanışmayı hakkaniyetli ve adaletli yaklaşımla güçlendirmektir. Ortak gündemle harekete geçmemiz gereken bir döneme girdik.

“SAVAŞIN KAZANANI, ADİL BARIŞIN KAYBEDENİ OLMAZ”

Türkiye olarak Rusya-Ukrayna savaşının meydana getirdiği sarsıntılarla mücadeleyle ortaya koyuyoruz. İlk günden bu yana savaşın kazananı adil barışın kaybedeni olmayacağı düşüncesiyle hareket ettik. Yaşanan krizin çözümünde diyalog ve diplomasinin anahtar rolüne vurgu yapıyoruz.

Tarafları önce Antalya Diplomasi Forumu sonra İstanbul’da bir araya getirdik. Sayın Genel Sekreterle birlikte yürüttüğümüz yoğun çabalar neticesinde Ukrayna tahılının dünyaya ulaşmasını temin ettik. Bu gelişmeyi sağlayan İstanbul mutabakatının ikinci ayı dolarken sevkiyatın her geçen gün ivme kazanmasını memnuniyetle izliyoruz.

📆 20 Eylül 2022 Salı 20:26   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR