MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Gençler Bin Yıllık Gelenekleri Günümüze Kazandırıyor
Gençler Bin Yıllık Gelenekleri Günümüze Kazandırıyor

İstanbullu gençler, Ramazan ayı boyunca teravih çıkışlarında lokum ve limonata dağıtımı yaparak gelenekleri yaşatıyor.

 

İBB Gençlik Meclisi, İstanbullu gençlerin manevî açıdan gelişmesi, sosyalleşmesi, vatana ve millete faydalı bireyler haline gelebilmesi için ilhamını tarih, kültür ve gelenekten alan projeler üreterek etkinlikler düzenliyor.

Daha önce Cuma namazı çıkışlarında Osmanlı mirası helva dağıtma geleneğini ihyâ eden gençler, yine bu amaçla mübarek Ramazan ayı boyunca her akşam İstanbul’un tarihî camilerinden birinde buluşup teravih namazını beraber eda ederek inanç, kültür ve geleneklerine sahip çıkıyor. Gençler, namaz çıkışında cami cemaatine bu mübarek ayın manevî iklimine uygun olarak lokum ve limonata ikram ediyor.

Yan yana, omuz omuza saf tutarak birlik beraberlik duygularını pekiştiren gençler, namaz sonrası cemaate ikramda bulunmak suretiyle paylaşmanın, kardeşliğin ve insanların yüzünü güldürmenin mutluluğunu, Ramazan-ı Şerif’in ruhuna uygun hareket etmenin güzelliğini yaşıyor.

İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş’ın gençlik vizyonu doğrultusunda faaliyetler gerçekleştiren İBB Gençlik Meclisi’nin, ilk olarak Samed Ağırbaş başkanlığında geçen yıl hayata geçirdiği etkinlik, artık bir Ramazan geleneğine dönüştü ve İstanbullu gençlerin önemli çalışmalarından biri haline geldi.

”Teravih sonrası lokum ve limonata ikramı

5. Dönem çalışmalarını aralıksız sürdüren İBB Gençlik Meclisi’nin teravih sonrası lokum ve limonata ikramı, diğer camilerin yanı sıra özellikle Eyüp Sultan ve Fatih camilerinde büyük ilgi gördü. Gençlik Meclisi üyeleri, namaz sonrası ikramlarıyla cami cemaatinin serinlemesine, ağzının tatlanmasına vesile oldu ve vatandaşların yüzünü güldürdü.

Genç Mobil Büfe aracıyla Eyüp Sultan ve Fatih Camii avlusunda yapılan ikramdan memnun kalan vatandaşlar, başta İBB Başkanı Dr. Kadir Topbaş olmak üzere, İBB Gençlik Meclisi’ne ve tüm İBB ailesine verdikleri hizmetlerden ötürü teşekkür etti.

İBB Gençlik Meclisi’nin geçtiğimiz sene Ramazan ayında başlattığı teravih sonrası lokum ve limonata ikramı, bu yıl da Ramazan’ın sonuna kadar devam edecek.

📆 27 Haziran 2016 Pazartesi 11:37   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR