MENÜ ☰
necdet-cam-akademi
Nisan 2023
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Realty House Gayrimenkul
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Maltepe, Manşet, Toplum » Halkla sabah buluşması
Halkla sabah buluşması

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, gün ağarır ağarmaz vatandaşlarla belediye binasında düzenlenen “Halk Buluşmasında” bir araya geldi

Toplantıda konuşan Başkan Kılıç, kurbanlık alanın kent parkına dönüştürülmesiyle ilgili detayları açıklarken, kentsel dönüşümde bazı kriterlerden asla taviz vermeyeceklerini söyledi.

Göreve geldiği tarihten itibaren, mahalle toplantılarıyla sık sık Maltepelilerle bir araya gelip, sorunlarını dinleyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, sabah toplantılarına yeniden start verdi. Maltepe Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda düzenlenen halk buluşmasına, bürokratlarıyla birlikte katılan Başkan Kılıç,    “Bundan sonra her çarşamba sabahı buradayız. Bu süreç içerisinde mahallelerde de toplantı yaptık. Köy derneklerine gittik ve sorunları yerinde dinledik. Bu toplantıların önemli özelliklerinden biri, bürokratlarım ve benim hemen hesap verebiliyor olmam” dedi.

mtepe halkbulusmasi (2)
“MAPARK” VURGUSU

Esnafın kendisine çeki düzen vermesini ve kendilerini düzelttiğinde işlerinin de iyiye gideceğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Kılıç, parklanma uygulaması olan Mapark ile ilgili gelen eleştirilerle ilgili olarak da şunları söyledi: “Otopark sorunu, benim için sıkıntılı bir konu. Toplamda 1800 sokağımız var, bunun sadece 32 tanesinde bu uygulama var. Bu uygulama, esnaftan gelen tepki neticesinde doğdu. Vatandaş geliyor, dükkan önüne park ediyor, akşama kadar biri gelip alışveriş yapamıyor. Biz bunu yapınca kıyamet koptu; ‘Sosyal demokrat başkan bunu nasıl yapar’ dediler. İspark yapsın diyenler bile çıktı.  Bu doğru bir yaklaşım değil. Ayrıca 32 noktada olan bu sistem için bu kadar tepki gelmesine anlam veremiyorum. Hastane önlerinde 10 araçlık ücretsiz bölümümüz var, bunlarla ilgili sıkıntılar varsa, giderilir.”

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE RANTA GEÇİT YOK

Kentsel dönüşümle ilgili gelen sorulara da yanıt veren Kılıç, “Kentsel dönüşüm iki boyutlu gidiyor; E-5’in altı ve üstü…Gülsuyu-Gülensu planları Büyükşehir Belediyesi’nde. Sayın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la değerlendirdik, geçmesi için katkı sunacağını söyledi. E-5’in altındaki bölgeyle ilgili yerinde dönüşümde sıkıntılar yaşıyoruz. Birçok hemşerimiz yenilemek istiyor binasını ama mevcut arsa üzerinden gidersek, emsalin yükselmesi mümkün değil. Yükselirse uzun vadede yanlış olur. Sizin dairede 10 kişi oturuyorsa bu 14-16 haneye çıkar. Bizler, altyapı sorunlarının olduğu bir ilçede yaşıyoruz. Kanalizasyon ve otopark sorunu var, bunun yanı sıra sokaklar dar. Bina emsalini arttırarak, buraya vatandaş çekmek doğru değil. Son 1 yıl içerisinde Maltepe’ye taşınan insan sayısı 11 bin 800. Demek ki her ay aramıza bin yeni hemşerimizi katılıyor. Bunu yaparsak, ilçemiz için bu anlayış, uzun vadede felaket olur. Parsel bazında değil de ada bazında kentsel dönüşüme gidersek, otopark sistemimiz olacak, yağmur suyu ve güneş enerjisinden faydalanacağız, bu da ilçeyi kalkındıracak.  Bizde kentsel dönüşüm ranta dönüşmüş durumda. Halbuki kentsel dönüşümün amacı sosyal konut yaparak, vatandaşın güvenli binalarda oturmasını sağlamak. Kat sayıları artabilir ama nüfus artarsa işsizlik artar. Bu da beraberinde fuhuştan tutun da, hırsızlığa kadar birçok sorunu beraberinde getirir ki, bu ilçede güvenle yaşayamazsınız. Özetle, bazı kriterler yerine getirilmeden yapılan kentsel dönüşüm Maltepe’nin geleceğini karartır” şeklinde konuştu.

KENT PARKINA TAM DESTEK

Son olarak Cevizli’deki kurban kesim alanının parka çevrilmesi noktasında aldıkları kararla ilgili de konuşan Kılıç, “Bence şehir merkezinde kurbanlık alan olmamalı. Biz bir türlü ilkellikten kurtulamıyoruz. Allah kabul etsin, kurban keser, ibadet ederiz, tartışması olmaz bunun fakat o bölgede yaşayan vatandaşlarımız, birkaç ay boyunca kötü kokulara maruz kalıyor. Biz, bu proje üzerinde yaklaşık 1 yıldan fazladır çalışıyorduk. Oradaki arazi üzerinde yapay bir gölet kurup etrafını yeşillendirerek, dev bir şehir parkı kuracağız. Burada gençlerimizin sportif faaliyetlerde bulunacağı futbol ve basketbol sahaları, yürüyüş parkurları ve 400 araçlık bir otopark de yer alacak. Ayrıca parkımız güvenli olması için sürekli kamera sistemiyle denetlenecek. Burada asla ama asla mangala izin vermeyeceğiz. Buradaki parka dönük olarak Çin ile de görüşmeler yaptık, belki botanik anlamında onlardan faydalanabiliriz. TOKİ ile anlaşarak, Maltepe’ye yüzde 64.5’luk donatı alanı kazandırdık. Birileri hemen hakkımızda dedikodu çıkardılar, kimseye bir şeyleri verdiğimiz yok. Bakın aynı durum Karayolları arazisinde de yaşanıyor, o noktada da görüşmelerimiz sürüyor. Bizler, Maltepe’nin rahat nefes almasını sağlayacak yeşil alanlara ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bunun için ne mümkünse elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi. Kılıç açıklamaları sonrası halktan büyük alkış alırken, kurbanlık alanın parka dönüştürülmesini de halkın onayına sundu. Halk park yapılmasına tam destek verdi. (18.05.2016)

Galeri
📆 18 Mayıs 2016 Çarşamba 11:55   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAZARLAR

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

PİYASALAR