MENÜ ☰
ARTDUŞ
Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
.
İstanbul 34 Gazetesi » Genel, Manşet, Toplum » Hayat kurtaran projeye büyük ödül
Hayat kurtaran projeye büyük ödül

En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü Pembe Kurdele’nin

 

Fibaemeklilik’in kadın kanserlerine yönelik Pembe Kurdele projesi, Best Business Awards 2015 En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülü’nün sahibi oldu. 2013 yılından bu yana süren proje ile erken teşhis konusunda bilinç kazandırmak ve kadınları kendi kendilerini muayeneye teşvik etmek hedefleniyor.

Fibaemeklilik, dünyanın en itibarlı ödül organizasyonlarından biri kabul edilen Best Business Awards’dan ödülle döndü. 2015 yılı En İyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde ödül, Türkiye’de kadın kanserleri alanında farkındalığı önemli ölçüde artırarak hayat kurtarmaya yardımcı olduğu gerekçesiyle Fibaemeklilik’in Pembe Kurdele projesine verildi.

Best Business Awards jürisi tarafından yapılan açıklamada ödül gerekçesi şöyle değerlendirildi:

“Fibaemeklilik, meme kanserinin erken teşhisini teşvik için yaratıcı ve büyük başarıyla yürütülen bir tanıtım kampanyası gerçekleştiriyor. Her ayın son Perşembe gününü “özmuayene günü” ilan eden Pembe Kurdele kampanyası, kadınları kendi kendilerini muayene etmeye yönlendiriyor. Bu mesaj, geleneksel medyanın yanı sıra sosyal medya üzerinden, insanların başkalarına verebilecekleri özel tanıtım kartları bastırılarak ve çeşitli iş birlikleri kurularak en geniş şekilde yaygınlaştırılıyor. Ödül jürisinin kararını belirleyen gerekçe, özellikle söz konusu kampanyanın yarattığı etki ve ulaştığı başarı ile bu korkunç hastalık hakkında farkındalığı önemli ölçüde artırmış ve hayat kurtarmaya yardım etmiş olmasıdır.”

Ömer Mert: “Ödülde en büyük pay gönüllü elçilerimizin”

Fibaemeklilik Genel Müdürü Ömer Mert, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

“Üç yıldır devam ettirdiğimiz Pembe Kurdele projesi, bizler için ilk günden beri gurur kaynağı oldu. Türkiye’de en yaygın kanser türü olan meme kanseri, erken teşhis ile yüzde 98 oranında tedavi edilebiliyor. Yürüttüğümüz kampanya ile eğer tek bir erken teşhise bile aracı olabildiysek, fark yaratabildiysek ne mutlu bize. Aldığımız bu değerli ödülden dolayı, Pembe Kurdele’ye gönül veren tüm ekibimize ve projede bizimle yan yana yürüyen Türkiye Meme Vakfı (MEVA), Group Florence Nightingale, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Marks & Spencer ve Esteworld Sağlık Grubu’na teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Ancak projenin başarısında en büyük pay, bu bilinçlendirme seferberliğinin gönüllü elçiliğini yapan on binlerce duyarlı insanımıza ait. Fibaemeklilik olarak bu ödülü, hem katıldıkları eğitimlerin içeriğini çevreleriyle paylaşan hem de sosyal medya kanallarında projenin yaygınlaştırılmasına katkıda bulunan tüm Pembe Kurdele dostlarına ithaf ediyoruz. 4 Şubat Dünya Kanser Günü vesilesiyle, tüm hasta ve hasta yakınlarına en içten dayanışma duygularımızla, verdikleri mücadelede güç, moral ve acil şifalar diliyoruz.”

Ömer Mert: “Pembe Kurdele Paketi’nde tedavi dışı masrafları da düşündük.”

Mert, Pembe Kurdele projesinin önemli bir ayağı olan Pembe Kurdele Paketi’nin içeriği hakkında şu bilgileri verdi:

“Fibaemeklilik olarak, projenin tamamında olduğu gibi Pembe Kurdele Paketi ürünümüzün içeriğini belirlerken de insan hayatına verdiğimiz değeri ortaya koymak istedik. Tam da bu nedenle, bir yandan bilinçlendirme faaliyetleri yürütürken bir yandan da Pembe Kurdele Paketi sigortamızla fark yaratmayı hedefledik. Bu ürünümüz, ile diğer tüm sigorta ürünlerinden ve sağlık sigortalarından ayrılıyoruz. Paketin en önemli ayrıcalığı, başta meme kanseri olmak üzere herhangi bir kadın kanseri türüne yakalandığınızda, bunu belgelemenizden 30 gün sonra, hastane faturası gibi ek bir belge gerekmeden teminat tutarını sigortalıya nakit olarak ödemesi. Böylece kişi, bu tutarı ister tedavi masraflarında, isterse farklı ihtiyaçları için kullanabiliyor. Kanser gibi bir hastalığın, ailevi sorumlulukları da üzerinde taşıyan kadınlarımız açısından ne tür zorluklar ve hastalık dışı ek masraflar yaratabileceğini biliyor ve bu noktada onları desteklemeyi çok önemsiyoruz. Üstelik elde ettiğimiz primin % 30’unu da AÇEV’e bağış olarak aktarıyor ve bilinçlendirme kampanyamızı bu yöntemle daha da güçlendiriyoruz.”

Pembe Kurdele Projesi kapsamında neler yapıldı

Pembe Kurdele, konuyu yalnızca kanser haftası, kadınlar günü gibi özel günlerin yanı sıra, tüm yıl boyunca ele alması ile benzer projelerden farklılaşıyor.

Pembe Kurdele Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında Türkiye Meme Vakfı’nın (MEVA) yürüttüğü “Farkındayım Korkmuyorum Arkadaşıma Anlatıyorum ” , Akran Eğitimiprojesi desteklenerek doğrudan eğitim modeliyle 10,072 genç kıza ve 30 binin üzerinde bir ekosisteme ulaşılmıştır.

Pembe Kurdele Paketi’nden elde edilen primin yüzde 30’u AÇEV’in yürüttüğü“Kadınların Eğitimi, Ailelerin Sağlığı ve Mutluluğu” kampanyasına bağış olarak aktarılmaktadır.

Her ayın son perşembe gününü özmuayene günü ilan edilerek kampanyanın videosu ile tüm kadınlar her ay bir kez düzenli olarak özmuayene yapmaya davet edilmektedir. Kampanya kapsamında, “Pembe Kurdele”nin Facebook, Instagram ve Youtube hesaplarında meme sağlığı farkındalığı konusunda paylaşımlara yer veriliyor.

 

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından 1’i meme kanseri tehdidi altındadır. Günümüzde erken tanı ile memeyi almadan bu kanser türünden korunmanın mümkün olduğunu belirten uzmanlar, 20 yaşından itibaren her kadının ayda bir kez kendi kendini muayene etmesi gerektiğinin altını çiziyor. 20 yaşından 40 yaşına kadar üç yılda bir kez, 40 yaşından itibaren ise yılda bir kez cerrahi uzmanına meme muayenesi olunması ve 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi çektirilmesi uzmanların diğer önerileri arasında yer alıyor.

Ülkemiz istatistiklerine göre meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserler arasında ilk sırada yer almaktadır. Yılda yaklaşık 25.000 üzerinde meme kanseri vakası görülmektedir. Bu rakam her yıl %2 oranında artış göstermekle birlikte ülkemizde görülen meme kanseri vakalarının sayısı batı ülkelerine göre daha az sayıdadır.

KUTU-Meme Kanserinde Risk Faktörü

Erken adet ve geç menopoz:12 yaşından önce adet başlangıcı ve 50 yaşından sonra menopoz meme kanseri riskini arttırır.

Doymuş yağ oranı yüksek beslenme:Yağların cinsleri önemlidir. Kanola yağı ve zeytin yağı gibi tek bağlı doymamış yağlar meme kanseri riskini artırmazken mısırözü yağı ve et gibi besinler riski artırır.

Meme kanserinde aile hikayesi:Aile hikayesinde meme kanseri olanlar hastalığın oluşması bakımından yüksek risk altındalar. Fakat meme kanseri olan kadınların % 85′inin ailesinde meme kanseri hikayesi yoktur.

Geç yada hiç doğum yapmamış olmak:35 yaşına kadar hamilelik bir şekilde koruyucudur. Rahibelerin yüksek meme kanseri riski vardır.

Orta derecede alkol alımı:Günde 2 kadehten fazla alkol kullanımı.

Östrojen tedavisi:Çoğu çalışma 10 yıldan fazla östrojen alımının meme kanseri gelişiminde ufak bir risk artışına sebep olduğunu göstermektedir. Fakat bu çalışmalar östrojen alımının aynı zamanda osteoporoz , kalp hastalığı, Alzheimer ve kolon kanseri riskinin azalmasına sebep olduğunu vurgulamaktadır.

Geçmiş meme kanseri hikayesi:Önceden meme kanseri olmuş hastaların diğer memelerinde kanser gelişme riski yüksektir. Bu risk yılda %1 ya da yaşam boyu % 10 oranındadır. Meme kanseri teşhisinden sonra klinik izlemenin sebebi, sadece hastalığın yeniden oluşmasını değil aynı zamanda diğer memede ortaya çıkabilecek kanseri erkenden teşhis etmektir.

Kadın:Kadın olmak meme kanseri oluşum riskini artırır. Fakat meme kanseri olan her 100 kadına karşılık 1 erkekte aynı hastalık görülecektir.

Hodgkin hastalığı için ışın tedavisi:Göğsüne ışın tedavisi uygulanan hastalar yaklaşık 10 yıl sonra yüksek meme kanseri riskine sahip olur, bu gruptaki hastalar erken teşhise önem verilmelidirler.

Orta derecede obezite:Obezite ve meme kanseri ilişkisi karışık olmakla birlikte yüksek riskle ilişkilidir.

KUTU- Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanserinde, memede bazı değişiklikler oluşabilir. Kadınlar, kendi kendini muayene sırasında şunlara dikkat etmelidir:

  • Meme ve memebaşında farklılık , Memenin yanında ve/ya da koltukaltında bir kitle veya kalınlık
  • Memebaşının hassaslığı
  • Meme ve memebaşının görünümünde değişiklik
  • Memenin boyutunda ve şeklinde bir değişiklik
  • Memebaşının içe dönmesi
  • Meme derisinin ya da ucunun pullu, kırmızı ya da şiş olması (portakal kabuğu görüntüsü)
  • Memebaşından kendiliğinden olan, tek taraflı, kanlı veya beyaz renkte akıntı
  • Mamografide küçük birbirine benzemeyen ve kümelenmiş kireçlenmelerin (mikrokalsifikasyon) görülmesi

Her ne kadar erken meme kanserinde kitleden dolayı ağrı/acıma olmasa da, memedeki ağrı, veya başka bir belirtinin sürmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Çoğunlukla kitle ile birlikte ağrı olması memede ani oluşan kistlerle ilgilidir.

📆 03 Şubat 2016 Çarşamba 12:42   ·   💬 0 yorum   ·  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İSTANBUL'DA HAVA

İSTANBUL

YAŞAMIN İÇİNDEN

RÖPORTAJLAR

YAZARLAR

ANKET

Yeni tasarımı beğendiniz mi?

Sonuçlar

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

PİYASALAR